Aktywność fizyczna jest nie tylko bardzo istotna w kwestii dbania o wymarzoną sylwetkę, ale także ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularnie i poprawnie wykonywane ćwiczenia poprawiają kondycję i dodają energii oraz siły. To także sposób na wzmocnienie mięśni i kości oraz stawów. Aby jednak ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, a nie dały wręcz odwrotnych rezultatów, to koniecznie trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem zestawu treningowego oraz wykonywać wszystkie ćwiczenia poprawne. Jednym z lepszych wyborów, jeśli chodzi o rodzaj treningu, jest trening ogólnorozwojowy. Na czym on polega i dlaczego warto się na niego zdecydować? Jakie niesie korzyści dla organizmu i czy warto korzystać z gotowych zestawów czy może lepiej umówić się na trening pod okiem specjalisty? Sprawdź!

Trening ogólnorozwojowy – na czym polega i jak wpływa na organizm?

Decydując się na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń na siłowni oraz wprowadzając do swojego życia systematyczną aktywność fizyczną, trudno jest na początku określić, jakie partie ciała wymagają największego wzmocnienia. Bardzo łatwo jest popaść w skrajność we wzmacnianiu jednych części, a kompletnie zaniedbując przy tym inne. Jest to bardzo częsty błąd, który nie tylko nie przynosi oczekiwanych rezultatów wizualnych, ale także może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Przeciążenie mięśni i stawów może mieć naprawdę niebezpieczne konsekwencje i prowadzić do trwałych urazów oraz problemów z układem kostnym w przyszłości. Dlatego też zamiast nastawiać się na trening konkretnych partii ciała, warto zdecydować się na trening ogólnorozwojowy.

Dla kogo trening ogólnorozwojowy będzie odpowiedni?

Taki trening ma na celu wsparcie całego ciała i wielu różnych partii mięśni. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z siłownią, ale nie tylko. Taki wybór ma naprawdę wiele zalet. Jest to przede wszystkim wsparcie dla całego organizmu, które rozwija ogólną sprawność oraz kondycję fizyczną. Ponadto trening ogólnorozwojowy przyczynia się do bardzo skutecznego kształtowania całej sylwetki w sposób zdrowy i rozważny. Trening ogólnorozwojowy zapewnia wysoką sprawność ruchową i mięśniową. Jego ogromnym plusem jest to, że taki trening jest naprawdę różnorodny, dzięki czemu zajęcia są znacznie mniej powtarzalne, a przez to ciekawsze.

Jak powinien wyglądać trening ogólnorozwojowy?

Dobrze ułożony trening ogólnorozwojowy powinien obejmować wszystkie partie mięśni i wpływać na ogólną wydajność oraz kondycję organizmu. Bardzo ważne jest, aby był dopasowany do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Wraz z rozwojem, należy zwiększać poziom trudności, aby mięśnie miały możliwość dalszego rozwijania się i pracy. W przeciwnym razie kondycja będzie stała w miejscu, a efekty i zmiany przestaną być zauważalne. Trening ogólnorozwojowy powinien być także dopasowany do ewentualnych schorzeń i problemów zdrowotnych osoby ćwiczącej, aby nie nadwyrężać zanadto organizmu czy ryzykować urazu oraz kontuzji.

praca nad ciałem w treningu ogólnorozwojowym

Nie ryzykuj nabawienia się urazów, zdecyduj się na profesjonalny trening

Trening ogólnorozwojowy jest obecnie bardzo popularny, a w Internecie znaleźć można wiele planów treningowych o uniwersalnym charakterze. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z nich jest obarczone dużym ryzykiem. Najważniejszą cechą dobrego treningu jest dopasowanie go do osoby ćwiczącej. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależą nie tylko efekty, ale przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo osoby wykonującej trening. Jeśli obciążenie lub inne elementy treningu, na przykład sekwencje poszczególnych ćwiczeń, nie będą odpowiednio dopasowane do konkretnej osoby, to ryzyko urazu lub nabawienia się kontuzji jest stosunkowo duże. Może to prowadzić także do problemów ze stawami w przyszłości.

Zamiast ryzykować, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Trening ogólnorozwojowy ułożony przez profesjonalnego trenera to dodatkowy wydatek, jednak bardzo opłacalny. Na zajęciach z trenerem dowiesz się nie tylko jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać, ale także jak je robić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Pamiętaj, że ćwicząc niedbale lub niepoprawnie możesz wyrządzić sobie naprawdę dużą krzywdę. Wtedy twoje treningi przyniosą więcej szkody niż pożytku. Urazy nabyte na siłowni mogą mieć bardzo poważne konsekwencje i na długo uniemożliwić ćwiczenie, a także utrudnić codzienne czynności, takie jak na przykład chodzenie.