Detoks alkoholowy to jeden z elementów skutecznego leczenia uzależnienia od alkoholu. Czym jest, jak przebiega i ile powinien trwać, by umożliwić alkoholikowi wyjście z nałogu?

Kluczowe elementy terapii w ramach leczenia uzależnienia od alkoholu

Leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest zadaniem łatwym. Terapia nałogu alkoholowego przebiega w kilku etapach, do jej powodzenia niezbędne jest wystąpienie kilku kluczowych elementów.

Zdanie sobie sprawy z problemu

Pierwszym krokiem do uporania się z uzależnieniem od alkoholu jest zdanie sobie sprawy z własnego uzależnienia. Osoba cierpiąca z powodu alkoholizmu musi przede wszystkim rozpoznać własną chorobę i zrozumieć, że posiada problem, który należy rozwiązać. W unaocznianiu problemu nieoceniona jest rola bliskich osoby uzależnionej, którzy poprzez rozmowę bądź przeprowadzenie interwencji są w stanie wskazać konsekwencje nałogu i ostatecznie przekonać alkoholika do zaprowadzenia zmian w życiu.

Chęć podjęcia leczenia

Osoba uzależniona, która zdała sobie sprawę z posiadanego problemu, powinna następnie zdecydować się na podjęcie leczenia nałogu. W tym celu konieczne jest wybranie najskuteczniejszej formy terapii oraz ośrodka, w którym zostanie ona przeprowadzona.

Detoks

Elementem rozpoczynającym większość terapii leczenia alkoholizmu jest detoks, za pomocą którego dochodzi do wydalenia szkodliwych substancji z organizmu pacjenta. Stosowanie detoksu zakłada systematyczność i odpowiednią długość procesu leczenia umożliwiających powrót organizmu do prawidłowego funkcjonowania.

Psychoterapia

Kolejnym elementem terapii w ramach leczenia uzależnienia od alkoholu jest psychoterapia przeprowadzana przez certyfikowanych terapeutów posiadających doświadczenie w pracy z osobami zmagającymi się z nałogiem alkoholowym oraz dyplomowanych lekarzy psychiatrów. W programie leczenia alkoholizmu uwzględniona jest zarówno terapia indywidualna pozwalająca na trafne zdiagnozowanie problemu oraz terapia grupowa organizowana w niewielkich grupach.

Relaks i rekreacja

Niezwykle istotnym elementem terapii w ramach leczenia alkoholizmu jest następujący po zajęciach terapeutycznych czas na relaksację i rekreację w postaci zajęć sportowych, wizyty w saunie bądź uczestniczeniu w wycieczkach krajoznawczych. Aktywności te mają na celu budowanie wiary w siebie, umożliwiają nabranie sił i stanowią motywację do dalszego działania.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks to proces fizjologiczny polegający na uwolnieniu organizmu z substancji trujących, w tym wypadku alkoholu. W sytuacji silnego uzależnienia organizm przyzwyczaja się do obecności alkoholu i potrzebuje go, by poczuć się normalnie. Brak alkoholu powoduje utratę równowagi w organizmie i wystąpienie szeregu nieprzyjemnych objawów – fizycznych, psychologicznych, emocjonalnych i poznawczych.

Przebieg detoksu alkoholowego

W początkowej fazie detoksu alkoholowego pacjent może odczuwać niepokój i rozdrażnienie, może także doświadczać nieprzyjemnych skutków odstawienia alkoholu w postaci drżenia rąk, nadmiernego pocenia się, kołatania serca, wymiotów czy też bólów głowy. W celu zminimalizowania tych dolegliwości nad detoksem czuwa zespół specjalistów, którzy w razie konieczności stosują terapię farmakologiczną, aplikują również pacjentowi płyny i witaminy. Nad stanem psychicznym przechodzącej detoks osoby czuwają psychoterapeuci.

Korzyści płynące z przeprowadzenia detoksu alkoholowego

Detoks alkoholowy przeprowadzany w ośrodku leczenia uzależnień pod kontrolą wykwalifikowanych terapeutów pozwala pacjentowi uzyskać stan trzeźwości w bezpiecznym i komfortowym środowisku i stworzyć solidną podstawę do realizacji celu, jakim jest dalsze życie bez nałogu.

Ile powinno trwać leczenie?

Terapia nałogu alkoholowego w ośrodku leczenia uzależnień trwa zazwyczaj 28 dni, sam detoks nie trwa przy tym dłużej niż 10 dni. W wypadku niektórych osób praca nad psychologiczną stroną uzależnienia wymaga niekiedy większego wysiłku, dlatego czas leczenia może ulec wydłużeniu.

detoks alkoholowy

Co powinno skłonić do rozpoczęcia detoksu alkoholowego? 

Alkoholizm stanowi chorobę podstępną, którą często trudno zdiagnozować na pierwszy rzut oka. Problem uzależnienia od alkoholu może dotyczyć każdego bez względu na wiek, płeć, wykształcenie i status społeczny. Objawami, które powinny skłonić pijącą osobę do rozpoczęcia detoksu alkoholowego, są między innymi:

  • wystąpienie głodu alkoholowego, czyli niekontrolowanej chęci wypicia alkoholu
  • wystąpienie zespołu abstynencyjnego w postaci dreszczy, nudności, drżenia kończyn lub skurczów mięśni na skutek zaprzestania picia
  • zwiększona lub zmniejszona tolerancja na alkohol
  • występowanie luk w pamięci i zaburzeń świadomości

Sygnałem wskazującym na to, że powinno się rozpocząć detoks alkoholowy w zachodniopomorskiem oferowany przez ośrodek Nowe Życie, jest również zaniedbywanie codziennych obowiązków na rzecz picia i koncentracja życia wokół okazji do spożycia alkoholu.