Leczenie choroby alkoholowej to proces trudny i długotrwały.

Pierwszym krokiem do sukcesu jest zdanie sobie sprawy z problemu i sięgnięcie po pomoc. By uporać się z chorobą alkoholową konieczne jest podjęcie terapii, a także silna chęć zmiany na lepsze.

Jakie są objawy choroby alkoholowej? 

Choroba alkoholowa, czyli alkoholizm, to choroba chroniczna i postępująca, u której podstaw leży nadmierne spożycie alkoholu. Alkoholik jest uzależniony od alkoholu zarówno psychicznie, jak i fizycznie i nie jest w stanie kontrolować swojego spożycia ani zachowań mu towarzyszących. Często trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, granica między nieszkodliwymi zachciankami a chorobą bywa niekiedy bardzo cienka. W celu rozpoznania alkoholizmu trzeba wypatrywać konkretnych objawów. Są to przede wszystkim:

  • poczucie głodu – ciągła potrzeba sięgania po alkohol
  • objawy abstynencyjne – szereg objawów pojawiających się w wypadku zaprzestania spożycia alkoholu, gównie drżenie rąk, bóle głowy, nudności, wymioty, wysokie ciśnienie, kołatanie serca, a nawet halucynacje
  • utrata kontroli nad własnym zachowaniem
  • zachowanie autodestrukcyjne – picie alkoholu pomimo wystąpienia skutków ubocznych w postaci dolegliwości fizycznych i psychicznych
  • zwiększona tolerancja na alkohol powodująca, że osoba uzależniona musi przyjmować coraz większe dawki, by odczuć jego działanie
  • zaniedbanie sfer życia niezwiązanych z alkoholem – pracy, relacji z rodziną i przyjaciółmi

Skutki choroby alkoholowej 

Przewlekłe nadużywanie alkoholu wiąże się z licznymi negatywnymi skutkami dla zdrowia. Intensywne picie może powodować takie dolegliwości, jak:

  • nadciśnienie
  • zaburzenia rytmu serca
  • kardiomiopatie
  • uszkodzenia układu nerwowego
  • zaburzenia pamięci
  • uszkodzenia śluzówki układu pokarmowego
  • stłuszczenie i marskość wątroby
  • zapalenie trzustki
  • zaburzenia czynności seksualnych

Poza dolegliwościami fizycznymi alkoholizm skutkuje także zmianami zachodzącymi na płaszczyźnie psychicznej. Osoby zmagające się z chorobą alkoholową są bardziej podatne na depresję, bezsenność oraz występowanie stanów lękowych.

lkoholizm powoduje również trudności w sferze życia społecznego, prowadząc do powstawania problemów w miejscu zatrudnienia, narastających kłótni z partnerem, zaniedbań w stosunku do dzieci oraz zdystansowania się od przyjaciół i znajomych. Wszystko to może skutkować utratą pracy, zerwaniem więzi z rodziną i bliskimi, popadnięciem w długi, a w krytycznych sytuacjach także bezdomnością i śmiercią.

choroba alkoholowa

Kto najczęściej popada w alkoholizm? 

Wbrew powszechnej opinii choroba alkoholowa nie dotyczy tylko środowisk patologicznych. Alkoholizm może dotknąć każdego niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego, wykształcenia, płci i wieku. Powodów popadnięcia w uzależnienie od alkoholu jest wiele, są złożone i różnorodne, całkowicie zależne od jednostki. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia związane ze spożyciem alkoholu cierpi 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet na całym świecie. W skali Polski problem ten dotyka kilkunastu procent populacji.

Skuteczne sposoby na zaprzestanie picia 

Najskuteczniejszym sposobem na wyjście z nałogu jest podjęcie terapii w ośrodku zajmującym się leczeniem uzależnień. Odwyk kontrolowany przeprowadzony w ośrodku zamkniętym jest najbardziej efektywną metodą walki z alkoholizmem ze względu na swoją intensywność i możliwość całkowitego skupienia się na celu, jakim jest zaprzestanie picia. Skuteczność terapii polega nie tylko na leczeniu farmakologicznym, lecz także na budowaniu dobrej relacji między lekarzem i pacjentem.

Wykwalifikowany personel medyczny zajmujący się chorym w trakcie odwyku ułatwia bezpieczne przejście przez etap zmagania się z zespołem abstynencyjnym, w miarę konieczności zapewniając wsparcie w postaci środków uspokajających, przeciwbólowych i nasennych. Poza samym leczeniem uzależnienia istotne są również zapewniane w ośrodkach terapeutycznych warsztaty przygotowujące pacjenta do życia po zakończeniu terapii.

Odwyk alkoholowy we Wrocławiu 

Ośrodek FreeDom to profesjonalna placówka zajmująca się leczeniem alkoholizmu. FreeDom usytuowany jest w Mirkowie, niewielkiej miejscowości w gminie Długołęka znajdującej się na północ od Wrocławia. Podczas terapii pacjenci przebywają w otoczeniu natury, która zapewnia wyciszenie i relaksację, posiadając przy tym pozytywny wpływ na czynione przez chorych postępy.

Ośrodek oferuje odwyk alkoholowy we Wrocławiu wraz z licznymi rodzajami terapii – podstawową, pogłębioną, motywującą, nawrotową – a także terapię dla osób współuzależnionych skierowaną do rodzin alkoholików. Profesjonalny i pomocny personel ośrodka FreeDom oraz jego przyjazne otoczenie stanowią doskonałe wsparcie w leczeniu choroby alkoholowej i ułatwiają pacjentom powrót to normalnego życia.