Bieganie to jedno z najskuteczniejszych sposobów na schudnięcie. Pobudza endorfiny szczęścia i odmładza. Nie wystarczy jednak tylko biegać, trzeba wiedzieć jak biegać by nie doznać kontuzji i aby ćwiczenie to przekładało się na utratę wagi.

Do biegania potrzeba przede wszystkim odpowiedniego obuwia i stroju. Użyteczny okazuje się zegarek, ale najważniejszy jest zapał i determinacja. W ciągu godziny można spalić około 500 kcal, jest to jedno z najskuteczniejszych metod odchudzania.

Zanim zaczniesz biegać:

  • Wzmocnij swoje nogi, wykonując ćwiczenia siłowe, w ten sposób bieganie będzie dla ciebie łatwiejsze i nie doznasz kontuzji.
  • Rozciągnij mięśnie, po zakończonym treningu rozciągnij porządnie mięśnie, tak aby  uchronić się przed zakwasami i dodatkowo wzmocnić nogi.
  • Dobra nawierzchnia to podstawa, unikaj chodników, gdyż odciążysz w ten sposób stawy, stopy i kręgosłup. Jednak uważaj, gdyż na nierównym terenie łatwo zwichnąć kostkę.
  • Zmieniaj trasy, w ten sposób twój trening nie będzie monotonny i urozmaicisz sobie ten nawyk. Jest to istotne, gdyż nie możesz się zniechęcić w swoim postanowieniu.

W okresie letnim i wiosennym decyduj się na bieg w plenerze, jednak zimą i jesienią pozostań na siłowni. Będzie to wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dzięki elektronicznej bieżni możesz lepiej kontrolować swój trening, sprawdzając swój puls, czas i ilość spalonych kalorii. Dopasuj odpowiedni puls, tak aby trening był efektywniejszy. Dla osoby 30-letniej puls powinien wynosić 130 uderzeń, a dla 50-letniej 120. W terenie też możesz kontrolować tętno za pomocą odpowiednich monitorów.

bieganie2

Kolejną kwestią jest regulacja oddechu. Najczęściej biegacze stosują oddech 2 na 2, czyli 2 oddechy na dwa kroki, kiedy zwalniają jest to 3 na 3, a w trakcie przyspieszania 1 na 1. Nie przejmuj się jednak, jeżeli tego nie opanujesz. Przyjdzie to z czasem, na początku skup się na swojej wygodzie, twój organizm sam ci podpowie jak masz oddychać Nie jest również ważne, czy oddychasz ustami czy nosem.

Teraz skupmy się na odpowiedniej postawie ciała.

  • Głowa

Powinieneś patrzeć przed siebie i biec po linii prostej, błędem jest spoglądanie w dół.

  • Ręce

Zegnij łokcie i ułóż ramiona w kącie prostym. To nogi kontrolują pracę ramion, dlatego poruszaj je zgodnie z ich rytmem.

  • Tułów

Proste plecy, prostopadłe do podłoża. Jest to ważne i staraj się nie pochylać.

  • Stopy

Większość osób biegnie tak, że o ułamek sekundy szybciej przód stopy upada na podłoże. Jednak to nie jest tak istotne, układaj stopy tak, jak jest ci wygodnie. To są podstawowe informacje, reszta przyjdzie z czasem. A teraz wybierz się do lasu lub na siłownię i czerp z korzyści z uroków biegania.