Drenaż limfatyczny, czyli masaż ciała pobudzający krążenie krwi i limfy to w ostatnich latach dość popularne i często stosowane przez wiele osób rozwiązanie. Rozwiązujący wiele problemów, zarówno powierzchownych jak i tych głębszych, masaż limfatyczny to zdecydowanie jeden z lepszych zabiegów odnowy biologicznej dostępnych obecnie na rynku. Ujędrnianie skóry, walka z cellulitem, problemy z obrzękami, bóle zatok – masaż limfatyczny ma naprawdę wiele zastosowań i zalecany jest nie tylko przez masażystów, ale również lekarzy. Aby go wykonać nie można jednak udać się do pierwszego lepszego masażysty – masaż limfatyczny będzie bezpieczny i skuteczny wyłącznie w profesjonalnych salonach masażu lub w gabinetach medycyny estetycznej i odnowy biologicznej. Jak wygląda i na co pomaga?

Na czym polega masaż limfatyczny?

Istotą masażu limfatycznego jest umiejętne uciskanie i pocieranie skóry w celu dosłownego przepchnięcia nagromadzonej limfy, usuwające obrzęk i poprawiające krążenie chłonki w organizmie. Co ważne (i dość często niezrozumiałe dla osób stykających się z metodą po raz pierwszy), masaż limfatyczny nie polega na masażu węzłów chłonnych! Masażowi podlegają jedynie okolice wspomnianych węzłów, a sam masaż wykonywany jest za pomocą ruchów przesuwających, przepychających i wyciskających wykonywanych wzdłuż naczyń limfatycznych i w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Masaż może być oczywiście wykonywany ręcznie przez profesjonalnego masażystę, lecz w ramach pomocy stosuje się również specjalistyczną maszynę do masażu uciskowego.

Jak wykonywany jest masaż limfatyczny? Wszystko zależy oczywiście od gabinetu masażu i wybranej przez masażystę metody. Jeśli do masażu wykorzystywana jest specjalna aparatura, przebieg zabiegu może wydawać się nieco dziwny – pacjent jest bowiem ubierany w specjalny, wypełniany powietrzem strój, którego zadaniem jest udrożnienie węzłów limfatycznych i tym samym wsparcie procesu oczyszczania organizmu. Drenaż może być oczywiście wykonany bez takiej aparatury, za pomocą rąk wykwalifikowanego masażysty masującego i uciskającego odpowiednie miejsca na ciele. Masaż limfatyczny może być wykonywany zarówno na całym ciele, jak i jego wybranych fragmentach – jednym z popularniejszych wariantów masażu limfatycznego jest masaż twarzy i okolic.

Kiedy warto zdecydować się na masaż limfatyczny?

drenaż limfatycznyMasaż limfatyczny to przede wszystkim zabieg pobudzający krążenie krwi i limfy, a więc wpływający pozytywnie na całkowity stan organizmu. W wyniku stymulacji odpowiednich punktów na ciele, komórki zostają odżywione i dotlenione, a krążenie krwi i praca narządów stosownie wyregulowane. Poprawie ulega również metabolizm tkanki tłuszczowej oraz przemiana materii w partiach  się skórnych, podskórnych i w mięśniach. Jeśli chodzi o efekty zewnętrzne, masowana skóra staje się widocznie jędrniejsza i bardziej elastyczna.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na masaż limfatyczny. Osoby, zmagające się z różnymi stanami zapalnymi skóry,  zmianami ropnymi w okolicy zębów i migdałków, guzkami w przebiegu węzłów chłonnych, a także te z zaawansowaną miażdżycą naczyń, gorączką, wadami serca, czy wysokim nadciśnieniem tętnicze powinny unikać tego typu masażu. Odradza się go również osobom z chorobami nowotworowymi.

Głównym celem masażu limfatycznego jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Z tego też powodu masaż jest dobrym sposobem na walkę z cellulitem, a także sposobem na zapobieganie niewydolności krążenia obwodowego. Drenaż limfatyczny ma wiele więc wiele zalet: pobudza krążenie krwi, zmniejsza obrzęki kończyn, usuwa z organizmu zbędne produktów przemiany materii, redukuje cellulit, oczyszcza organizm, a także ujędrnia i uelastycznia skórę.