Choroby kardiologiczne to obecnie jedne z najczęściej występujących schorzeń na całym świecie. Okazuje się bowiem, że problemy z ciśnieniem dotyczą coraz większej grupy osób, które do tej pory nie wykazywały żadnych objawów.

Co to jest nadciśnienie tętnicze i jak je leczyć?

Niektóre choroby kardiologiczne nie dają wyraźnych objawów, świadczących o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Dlatego stała obserwacja, a jednocześnie świadomość przebiegu choroby może uratować nasze życie i bliskich nam osób. Na jakie objawy nadciśnienia tętniczego zwrócić uwagę? W jaki sposób można je łagodzić i kiedy potrzebna jest pomoc kardiologa?

Czym charakteryzuje się nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła, która w dużej mierze nie daje wyraźnych objawów. Ryzyko zachorowania na nadciśnienie wzrasta wraz z wiekiem. Coraz częściej jednak na to schorzenie cierpią osoby młode, które żyją w nieustannym stresie bądź zmagają się z otyłością.

Bardzo charakterystyczne dla nadciśnienia tętniczego jest wysokie ciśnienie krwi przepływającej przez układ naczyń. Na nadciśnienie tętnicze cierpią osoby, u których wysokość ciśnienia w przypadku skurczu wynosi więcej niż 140 mmHg, a ciśnienia rozkurczowego 90 mmHg.

Wyróżniamy 3 stopnie nadciśnienia tętniczego:

  • I stopień nadciśnienia tętniczego to ciśnienie skurczowe w granicy 140-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg,
  • II stopień nadciśnienia tętniczego to kolejno ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg oraz rozkurczowe 100-109 mmHg,
  • III stopień nadciśnienia od 180 mmHg bez górnej granicy, a także rozkurczowe więcej niż 110 mmHg.

W praktyce im wyższe ciśnienie, tym większe ryzyko wystąpienia poważnych dla zdrowia powikłań. Dlatego nie warto bagatelizować wzrostu ciśnienia, a przy pierwszych objawach udać się na wizytę do kardiologa.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Obecnie nadciśnienie tętnicze jest uznawane za chorobę cywilizacyjną, a zaniedbane i nieleczone objawy, zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Jakie są objawy i przyczyny występowania nadciśnienia tętniczego?

Do najczęstszych objawów, na jakie warto zwrócić uwagę (zwłaszcza jeśli pojawiają się regularnie), należy oczywiście wysokie ciśnienie. Może ono wzrastać w stresujących sytuacjach, jak i samoistnie. Oprócz tego charakterystycznym objawem dla nadciśnienia tętniczego jest ucisk w głowie o charakterze trudnego do złagodzenia bólu, silne zawroty głowy, wpływające na koordynację, a także duszności. Nie można również bagatelizować problemów ze snem pogłębiających objawy czy też częstego krwawienia z nosa.

Do bezwzględnych objawów, które powinny nakłonić każdego do wizyty u kardiologa, należą wszelkiego rodzaju problemy z sercem – uczucie ucisku czy zwiększone łomotanie.

W jaki sposób zapobiegać objawom nadciśnienia tętniczego?

Aby prawidłowo zapobiegać występowaniu objawom nadciśnienia tętniczego, konieczne jest poznanie przyczyn jego występowania. Najczęściej problemy z ciśnieniem pojawiają się w momencie, kiedy pacjent cierpi na bezdech nocny bądź choruje na nerki. Wpływ na wysokie ciśnienie mogą mieć różnego rodzaju leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tabletek antykoncepcyjnych czy glikokortykoidów. Rzadziej przyczyną występowania nadciśnieniu tętniczemu winna będzie niedokrwistość, choroby tarczycy, zabiegi chirurgiczne czy choroby onkologiczne.

Nadciśnieniu tętniczemu można jednak zapobiegać. Do podstawowych sposób zmniejsza częstotliwości występowania objawów należą leki przepisane przez lekarza kardiologa, który już wcześniej zdiagnozował dolegliwość. Leki powinny być dostosowane do potrzeb pacjenta.

Leczenie nadciśnienia wymaga także zmiany stylu życia. Przede wszystkim wpływ na ciśnienie będzie miała stosowana przez pacjenta dieta z ograniczonym spożyciem soli. Oprócz tego konieczne będzie całkowite rzucenie palenia i spożywania alkoholu, czyli substancji sprzyjających wzrostu ciśnienia. Dodatkowo pacjenci powinni regularnie podejmować aktywność fizyczną.

kardiolog

Sprawdź czy nie cierpisz na nadciśnienie tętnicze!

Z racji tego, że nadciśnienie tętnicze pojawia się u coraz większej grupy pacjentów, warto przy pierwszych objawach zgłosić się do specjalisty. Kardiolog  z Kostrzyna przyjmujący pacjentów zleci odpowiednie badania mające na celu zdiagnozowanie przypadłości, a następnie rozpocznie leczenie schorzenia. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane nadciśnienie pozwala uchronić pacjenta przed przedwczesną śmiercią, wywołaną zawałem serca, wylewem czy udarem mózgu. Oprócz tego podjęte leczenie z pewnością zapobiegnie niewydolności nerek oraz serca.

Stosowanie się do zaleceń kardiologa, a także regularne przyjmowanie leków czy zmiana stylu życia, przyczynią się do zmniejszenia częstotliwości występowania objawów.