We współczesnym świecie stres towarzyszy nam niemalże na każdym kroku: w domu, w pracy, a także na zakupach w sklepie lub poniekąd tak że przed wyjściem z dobrymi znajomymi. Przyczyną jest niewątpliwie coraz szybszy tryb życia, który generuje ciągły pośpiech, a co za tym idzie – brak czasu na niezbędny odpoczynek i relaks. Nawet wieczorne spotkanie w gronie przyjaciół potrafi być niezłym źródłem stresu, począwszy od przygotowań do wyjścia na wielką skalę, ponieważ dla przykładu: nie potrafimy się zdecydować, co na siebie włożyć, albo jaką fryzurę wybrać, itp. Oto kilka porad jak poradzić sobie z codziennym stresem i ograniczyć jego negatywne działanie na nasz organizm.

W domowym zaciszu

Świetną formą odprężenia (nie tylko dla kino-maniaków) jest obejrzenie ciekawego filmu o interesującej nas tematyce bądź z ulubionym aktorem lub aktorką. Można wybrać zabawną komedię, która rozśmieszy nas do łez, ale niekoniecznie. Warto jednak obejrzeć wartościowy film, który wniesie coś nowego do naszego życia albo utwierdzi nasz pogląd, iż na świecie istnieją ważniejsze sprawy niż ciągła pogoń za karierą, pieniędzmi i trudno osiągalnym luksusem.

Walka ze stresem

Innym równie doskonałym sposobem na ograniczenie stresu jest posłuchanie relaksującej muzyki, która nie tylko nastroi nas pozytywnie i pozwoli się znakomicie odprężyć, ale przede wszystkim nie rozdrażni nas jeszcze bardziej, jak to często bywa w przypadku bardzo energetycznej muzyki. Oczywiście najlepszym wyjściem jest włączenie w odtwarzaczu ulubionych piosenek, które niewątpliwie zagwarantują nam natychmiastową poprawę nastroju. Godna polecenia jest także łagodna muzyka klasyczna, która podobno ma ogromny wpływ na poprawę intelektu oraz wzbogaca wyobraźnię o nowe obrazy wywołane podczas jej słuchania.

Jednak zdecydowanie najlepszą metodą na pokonanie stresu jest właściwe pielęgnowanie więzi rodzinnych i przyjacielskich, a przede wszystkim szczera rozmowa z bliską nam osobą, jeżeli potrzebujemy emocjonalnego wsparcia. Niekoniecznie musi to być mąż, ale najlepsza przyjaciółka, która zawsze znajdzie czas na wysłuchanie naszych zmartwień i smutków. Jeżeli jesteśmy szczęśliwym posiadaczem małego dziecka, to nic tak nie przynosi radości, jak wspólna zabawa z nim. Istotną rolę w ograniczeniu stresu odnosi również znalezienie swojego hobby.

Ćwiczenia fizyczne na odprężenie

Nic tak nie pozwoli na szybkie pozbycie się niepożądanego stresu, jak codzienna aktywność fizyczna. Wiecznie zapracowani rzadko kiedy mamy ochotę i chęci na jakikolwiek wysiłek po powrocie z pracy. Najczęściej po ciężkim dniu najchętniej sięgamy po piwo, lampkę czerwonego wina lub inne trunki. Zapominamy, że to nie jest to do końca dobry sposób na rozładowanie stresu. Lepszym rozwiązaniem jest wyjście na siłownie, gdzie można dać upust negatywnym emocją podczas ćwiczeń na różnego rodzaju sprzętach. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób samotnych, które mieszkają same i jeszcze bardziej potrzebują kontaktów międzyludzkich niż osoby mieszkające z rodziną. Na siłowni można nie tylko pozbyć się stresu, ale szczególnie poznać innych ludzi oraz zdobyć nowe i trwałe znajomości.

Stres

Aby odzyskać równowagę fizyczną, to warto spróbować poznać tajniki jogi, a najlepiej połączyć ją z medytacją. Oczywiście we własnym zakresie możemy nauczyć się tej sztuki przy pomocy specjalnych poradników lub zapisać się na kurs i zdobywać praktykę oraz doświadczenie pod okiem profesjonalistów. Pierwszy sposób jest dobrą alternatywą dla osób introwertycznych, lubiących samotność oraz zabieganych, które marzą o pozostaniu przez resztę dnia w domowym zaciszu. Natomiast drugi – dla ekstrawertyków, którzy pragną poznawać nowych ludzi i nie lubią bezczynnie siedzieć w pustym mieszkaniu.

Dieta zagryzająca stres

Mając na względzie ograniczenie stresu w codziennym życiu, nie można zapominać o dostosowaniu swojej diety do nowoczesnego trybu życia. Powinna być ona bogata w witaminy oraz inne mikroelementy, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu, a szczególnie jego układu nerwowego, np. magnez, gdyż stres może wynikać m.in. z ich niedoboru. Najwięcej można odnaleźć ich w warzywach i owocach, które ponadto są źródłem antyoksydantów hamujących proces starzenia się komórek organizmu. Dla prawidłowego działania oraz wzmocnienia układu nerwowego potrzebne jest głównie niacyna, witamina PP, czyli kwas nikotynowy odpowiadający za utrzymanie w normalnym stanie nabłonka skóry i przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego, a jego niedobór powoduje pelagrę, charakteryzującą się m.in. otępieniem. Bogatym źródłem są żółtka jaja i warzywa liściaste. Ponadto jego pracę oraz wchłanianie innych niezbędnych mikroelemtów zapewniają witaminy z grupy B:

– B1 , czyli tiamina – aneuryna, która dodatkowo warunkuje właściwe działanie przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego, a także wpływa na przemiany węglowodanów i tłuszczów, a jej brak prowadzi do choroby beri-beri, charakteryzującej się degeneracją nerwów, zanikiem mięśni oraz niewydolnością serca. Można odnaleźć ją m.in. w chlebie razowym, ziarnach zbóż, wątróbce oraz w wieprzowinie

B2, czyli ryboflawina, wpływająca m.in. układ immunologiczny i odporność. Zawarta w jajach, mięsie, serze, drożdżach i pszenicy

B5, czyli kwas pantotenowy, składnik koenzymu A, który uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów oraz w przenoszeniu energii oraz podtrzymuje w dobrej kondycji tkankę nerwową i skórę, a jej niedobór prowadzi do uszkodzenia nadnerczy. Źródłem jej są m.in. orzeszki ziemne, mięso i jaja

B6, czyli pirydoksal, uczestniczący w przemianach aminokwasów, której brak powoduje u dorosłych objawy anemii. Znajduje się m.in. w fasoli, mięsie, wątróbce, ziarnach zbóż, drożdzach i mięsie;

B12, czyli kobalamina, składnik enzymów biorących udział w przemianie kwasów organicznych w komórkowym utlenianiu biologicznym oraz reguluje procesy krwiotwórcze, której niedobór prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego oraz złośliwa anemia. Głównym źródłem są mleko, jaja, wątroba, mięso.