Okazuje się, że ta pozornie banalna forma aktywności fizycznej posiada same korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest to świetny sposób na walkę ze stresem, wzmocnienie kondycji fizycznej oraz dotlenienie całego organizmu. Dorosła osoba podczas takiego marszu spala o wiele więcej kalorii niż w trakcie zwykłego spaceru, natomiast dla dzieci taki trening może być przednią zabawą oraz bardzo dobrym ćwiczeniem wzmacniającym kręgosłup.

 

Dlaczego nordic walking stanowi ulgę dla naszego kręgosłupa?

Czasami unikamy ruchu, bo doskwiera nam ból na odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub bolą nas plecy. Z tego powodu boimy się ruszać tak, aby nie wywołać bólu. Nie należy się obawiać, ponieważ nordic walking jest bardzo bezpieczny dla kręgosłupa i wręcz wskazany dla osób z takimi problemami. Ten rodzaj aktywności zalecany jest nawet jako wspomagający rehabilitację. W odróżnieniu do zwykłego spaceru, równomiernie obciąża mięśnie oraz doprowadza do ich wzmocnienia.

Nordic walking w praktyce

 

Zalety i korzyści marszu z kijkami (nordic walking)

Marsz z kijkami nie powinien być postrzegany jedynie jako nowa moda. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz usprawnienie ciała. Najważniejsze jest jednak to, że może być uprawiany przez każdego, niezależnie od wieku i płci. Wystarczy zakupić wygodne buty i kijki. Chodzić można praktycznie wszędzie, to od ciebie zależy jaka trasę sobie obierzesz. Niektóre osoby łączą przyjemne z pożytecznym, a kijki towarzyszą im praktycznie wszędzie, gdyż można je wykorzystać przy każdym spacerze. Dla zaawansowanych praktyków nordic walking, kilki są stałym elementem każdej wycieczki. Ciężar ciała ulega rozłożeniu, kolana i stawy zostają odciążone, co ma duże znaczenie podczas długich wędrówek. Osoby nie mające zbyt wielkich możliwości związanych z wyjazdem poza miasto, mogą ćwiczyć marsz z kijkami w okolicy swojego bloku, domu czy też w parku.

 

Nordic walking – korzyści zdrowotne

Jeżeli masz problemy z kolanami, kijki są idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Kijki odciążą nie tylko kręgosłup, ale również kolana, są więc zalecane osobom przechodzącym przez rehabilitację. Marsz z kijkami powoduje wzmocnienie ciała i poszczególnych partii mięśni, przez co przyczynia się do znacznej poprawy wyglądu i pozwala ukształtować wymarzoną sylwetkę. W czasie marszu z kijkami intensywnie pracują odpowiednie partie mięśni całego ciała. Aktywne sa wtedy mięśnie brzucha, pleców, a także ramion. Dzięki temu mięśnie prawidłowo się rozwijają.

 

Jak dobrze dobrać odpowiednie kije?

Przy doborze kijów najważniejsza jest ich odpowiednia długość. Możemy ją obliczyć według następującego wzoru – 0,66 x wzrost w centymetrach. Ponadto należy pamiętać, że bardzo istotny jest prawidłowy sposób chodzenia. Jakie są najczęściej popełniane błędy? Jest to stawianie kijków przed sobą, pod kątem prostym do podłoża lub też podpieranie się nimi, a należy się odpychać. Zła technika spowoduje, że nordic walking nie przyniesie spodziewanych efektów.