Psychoterapia to wśród dorosłych temat niechętnie poruszany. Wiele osób boi przyznać się do własnych problemów, poczucia bezradności oraz ogólnej niemocy w stosunku do własnego życia. Utrata kontroli jest przerażająca, a proszenie o pomoc jest jak cios w godność. Niewielu dorosłych chce, by ktoś obcy ingerował w ich życie prywatne, roztrząsając wydarzenia i analizując je pod kątem naprawy. Niestety, tempo życia współczesnego człowieka powoduje, że w samej Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi dziś około 8 milionów dorosłych Polaków. Stres związany z pracą, finansami i pogodzeniem kariery z życiem prywatnym może odbić się piętnem na psychice każdego. Skoro skala problemów jest przez ludzi dostrzegana, dlaczego tak niewielu decyduje się na poszukiwanie pomocy? Czym tak naprawdę jest psychoterapia i kiedy warto po nią sięgnąć?

Czym jest psychoterapia dla osób dorosłych?

Psychoterapia jest metodą leczenia i wspomagania rozwoju osobistego człowieka, który nie do końca radzi sobie z własnym życiem. Dla wielu osób przyznanie się do własnych błędów i porażek jest najtrudniejszą rzeczą w życiu. Przełamanie tej bariery jest możliwe właśnie dzięki pracy z psychoterapeutą. Nie chodzi tu bowiem o leczenie poważnych schorzeń psychiatrycznych, a właśnie przepracowywanie własnych problemów celem poprawy ogólnego postrzegania świata oraz wyrobienie dobrych nawyków radzenia sobie z rzeczywistością – mówi właścicielka poradni psychologicznej http://anna-rekel.pl w Krakowie.

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Wiele osób zwyczajnie boi się rozmawiać o swoich problemach, a główną tego przyczyną jest niechęć do bycia osądzanym przez osoby bliskie. Wizyta u psychoterapeuty może rozwiązać ten problem. Człowiek znajduje bowiem pewne ukojenie w wylewaniu swoich żali osobie zupełnie obcej, która jednocześnie jest zobligowana do zachowania rozmowy w tajemnicy. Przykładem najczęstszych problemów, o których rozmawia się z psychoterapeutą są wszelkie nerwice, ataki paniki, fobie i ogólne niepowodzenia w życiu prywatnym. Dlaczego tak często sprawiają problem?

Szybki tryb życia i nie dawanie sobie możliwości przemyślenia wydarzeń danego dnia są przyczyną powstawania wielu problemów psychologicznych. Depresja, lęk, lub długotrwała, nierozwiązana złość mogą prowadzić do niebezpiecznych myśli i zachowań, które grożą zarówno życiu osoby cierpiącej, jak i jej najbliższemu otoczeniu. Jako reakcję obronną, organizm człowieka stosuje więc ataki alarmowe, które mają dać znać otoczeniu, że ciało znalazło się w niebezpieczeństwie. Często zagrożenia te są tylko pozorne, jednak reakcja na nie jest bardzo silna. Warto zbadać co leży w ich podłożu zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Człowiek jest istotą potrzebującą kontaktu z drugim człowiekiem. Jeśli z jakiegoś powodu rozmowy z bliskimi nie przynoszą rezultatów, a uczucie przygnębienia, zagubienia i ogólnej dezorientacji pogłębia się, skorzystanie z psychoterapii może pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości. Osoba zupełnie obca ma bowiem dystans do wydarzeń z życia nie związanego bezpośrednio z nią samą. Psychoterapeuta może więc zrobić więcej, niż rodzina czy przyjaciele.

imbryczek i kubki

Czy psychoterapia może być skuteczna?

Tak, wbrew powszechnym obawom psychoterapia jest naprawdę skuteczną metodą leczenia problemów psychologicznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroby psychiczne to nie tylko problemy takie jak schizofrenia, ale i mniejsze problemy dotykające większą część populacji naszej planety. Napady lękowe, nerwica, fobie – zamiast lekceważyć ich objawy, warto zastanowić się nad ich podłożem i leczyć problem już w zarodku. Zdrowie psychiczne było przez wiele lat zaniedbywane, gdyż jest ono znacznie mniej zauważalne, niż faktyczna kondycja fizyczna. Wygląda jednak na to, że świadomość ludzi zaczyna wzrastać, a życie w zgodzie z własną psychiką odgrywa coraz większą rolę w życiu człowieka.