Pętla Glissona swoją nazwę czerpie od nazwiska profesora anatomii i fizjologii w Cambridge F. Glissona. Jej liczne zastosowania doskonale sprawdzają się w leczeniu wielu dolegliwości szyjnych w ramach fizjoterapii, wykorzystywana jest także w przypadku niektórych schorzeń na tle neurologicznym. Czym jednak dokładnie jest pętla Glissona? Kiedy warto się w nią zaopatrzyć i jak często można ją stosować?

Czym jest pętla Glissona?

Jest to przyrząd do wyciągu szyjnego, który za pomocą siły dystrakcyjnej pomaga odciążyć nadmiernie obciążone mięśnie, stawy, oraz nerwy. Najczęściej stosowana jest właśnie w odcinku szyjnym, lecz istnieją jeszcze inne rodzaje wyciągów, stosowanych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Oba rodzaje mają charakter mobilizowania biernego.

Zastosowanie pętli polega na włożeniu głowy w specjalną uprząż, która w wyniku odpowiednio zastosowanego obciążenia w postaci woreczka z wodą, będzie ciągnęła głowę do góry, odciążając tym samym przestrzenie międzykręgowe oraz odpowiednie nerwy, niwelując przy tym odczuwany ból.

Ze względu na charakter ćwiczenia, jego przebieg musi koniecznie być nadzorowany przez osobę z dużym doświadczeniem w stosowaniu sprzętu.

Pętla Glissona– najważniejsze zalety

Do kluczowych atutów pętli Glissona zaliczamy z pewnością łatwy montaż konstrukcji, który absolutnie nie wymaga najmniejszej ingerencji w strukturę budynku (nie ma konieczności wiercenia dziur w ścianie itd.). Całość konstrukcji jest wyjątkowo prosta, a przy tym stabilna, nie ma zatem obaw o bezpieczeństwo pacjenta podczas ćwiczeń w tym zakresie. Stosowane na ogół obciążenie maksymalne w czasie rehabilitacji szacowane jest na 12-15 kg, jednak przechodzimy do niego dopiero na bardzo zaawansowanym etapie ćwiczeń.

Możliwa jest dowolna regulacja wielkości obciążenia, dzięki czemu wszystko jest odpowiednio dobrane do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta, by nie narażać go na dodatkowy uszczerbek na zdrowiu. Zastosowanie wysokich jakości materiałów w procesie produkcji daje pewność, że pętla posłuży pacjentom przez długie lata. Pętla Glissona to certyfikowany wyrób medyczny, który nie zawiera niebezpiecznych dla zdrowia substancji toksycznych.

Główne wskazania do zakupu pętli Glissona

Pozytywne działanie pętli odczują szczególnie pacjenci cierpiący na:

  • częste migreny i szumy uszne,
  • chrzęszczenie stawów szyjnych,
  • sztywność karku,
  • przeciążenie kręgosłupa szyjnego,
  • odczuwalny ucisk na naczynia krwionośne,
  • spondyloartrozę szyjną,
  • zwyrodnienia stawów kręgosłupa,
  • artrozę szyjną,
  • przykurcze mięśni szyi oraz karku,
  • dyskopatię.

O tym, czy należy w danym przypadku skorzystać z pętli Glissona, zawsze decyduje lekarz. Nigdy nie podejmujemy takiej decyzji samodzielnie! Pętla często stosowana jest w salonach fizjoterapeutycznych, a nawet ośrodkach SPA i salonach odnowy biologicznej, nierzadko znajdziemy ją również w domach prywatnych. Jak już to zostało wspomniane, z pętli nigdy nie korzystamy samodzielnie, zawsze konieczny jest odpowiedni nadzór.

Jak często należy stosować pętlę Glissona?

Optymalna ilość wykonywanych ćwiczeń to zazwyczaj serie 10 do 25 zabiegów. Każda sesja powinna trwać od 10 do 30minut, przy czym naturalnie zaczynamy z mniejszym obciążeniem i nie przedłużamy nadmiernie zabiegu, pozwalając, by organizm stopniowo się z nim oswoił. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Zalecane obciążenie na początek to 2,5 kg, zwiększane stopniowo o 1,5 kg, jest to jednak oszacowanie ogólnikowe i wiele zależy od indywidualnych ustaleń.
  • Jeśli podczas wykonywania ćwiczenia występuje jakikolwiek dyskomfort, pojawiają się zawroty głowy, wymioty, nudności lub inne objawy niepożądane, zabieg należy przerwać natychmiast.
  • Głowa powinna być na ogół ułożona pod kątem 24o.
  • Podczas wykonywania zabiegu w niektórych przypadkach można zastosować dodatkowy masaż karku.
  • Ułożenie pacjenta podczas zabiegu w dużej mierze zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać:
    • W przypadku osteofitów na szyi układamy głowę w przeciwną stronę.
    • W przypadku zastosowania wyciągu o charakterze jedynie obarczającym, pacjent powinien znajdować się w pozycji półleżącej.
    • Gdy mamy do czynienia z dyskopatią, to celem przybliżenia kręgów do siebie stosujemy rotację w stronę odsuniętych wyrostków.

Pętla Glissona, o ile jest stosowana we właściwy sposób, może przynieść liczne korzyści prozdrowotne i przyspieszyć czas trwania całkowitej rehabilitacji w niektórych przypadkach. Jeśli istnieje zatem taka możliwość, warto w porozumieniu ze specjalistą rozważyć skorzystanie z pętli.