Czad, innymi słowy tlenek węgla, jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, ale silnie trującym. Co więcej, jest on lżejszy od powietrza, dlatego bardzo szybko się przemieszcza i rozprzestrzenia. Powstaje na skutek niepełnego spalania paliwa – drewna, oleju albo gazu i braku odpowiedniej ilości tlenu. Niekiedy uwalnianie się czadu jest związane z brakiem świeżego powietrza, a niekiedy z zanieczyszczeniem. Jak zatem się zabezpieczyć się przed nieprzewidzianym wypadkiem?

Świadomość tego jak groźny jest czad jest coraz większa. Pozostaje zatem pytanie, jak chronić się przed zatruciem? Otóż, niebezpieczeństwo zaczadzenia związane jest głównie z tym, że tlenek węgla jest niewyczuwalny. Dostaje się zatem do organizmu, a następnie do krwiobiegu niczego nieświadomego człowieka. A to stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Następstwem zatrucia są uszkodzenia mózgu i pozostałych narządów wewnętrznych. Jak zatem uniknąć zatrucia czadem? Przede wszystkim powinno się używać grzejników dobrej jakości.

Odpowiednia technologia i trwałe materiały, to niemalże pewność, iż jesteśmy bezpieczni. Z kolei używanie wysłużonych już modeli może skończyć się niestety przykrą w konsekwencjach awarią. Po drugie, ważne jest również to, by regularnie czyścić komin. Okresowe czyszczenie jest priorytetowe. Szybki przegląd, który polega na usunięciu sadzy zapewnia drożność przewodów. Niestety, ta czynność bardzo często jest zaniedbywana przez właścicieli domów. Poza tym, należy pamiętać również o przeglądzie pieców. Ich brak może wywołać groźny wybuch.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy z nas powinien również pamiętać o tym, aby wietrzyć pomieszczenia i uchylać okna, gdy w mieszkaniu korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia. Nie zaleca się również zasłaniania kratek wentylacyjnych. Co więcej, przy instalacji systemów grzewczych należy zawsze korzystać z pomocy fachowców i specjalistów.

Wspomniane już okresowe przeglądy instalacji i przewodów kominowych są rzecz jasna najważniejsze, jednak jest też wiele innych zasad, których należy przestrzegać. Kiedy używa się węgla i drewna, trzeba pamiętać o tym, aby robić to co najmniej raz na trzy miesiące. Poza tym, warto również systematycznie sprawdzać ciągi powietrza.

Rozwiązaniem po które coraz częściej sięgają zaniepokojeni właściciele domów są też środki ostrożności zachować w postaci czujników czadu. Rozmieszczenie ich w różnych częściach domu, to zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, bo system daje wyraźny sygnał o ulatnianiu się czadu. Budzi mieszkańców, a ci mają czas, by odpowiednio zareagować. Sprzęty tego rodzaju należy kupować jednak u sprawdzonych źródeł.

alarm bydgoszcz czujnik czadu

Czujniki czadu i alarmy w Bydgoszczy zapewnia firma ZISA. Specjaliści wykonują także profesjonalny montaż.

Zatrucie tlenkiem węgla – objawy i pomoc

Jak można zorientować się, że czad zaczął się ulatniać, a nam grozi poważne zatrucie? Objawy to przede wszystkim ból głowy, zawroty, zmęczenie, duszność i trudności z oddychaniem. Pojawia się też senność, a nawet nudności. Niestety – wszystkie objawy razem tworzą stan w którym właściciel domu staje się całkiem bierny. Nie ucieka, traci po prostu przytomność. Dlatego tak ważne jest, by przed przykrym zdarzeniem tego rodzaju odpowiednio się chronić.

Jeśli jednak już dojdzie do wypadku, a my zorientujemy się, że grozi nam niebezpieczeństwo – musimy natychmiast zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza. W sytuacji, gdy ktoś został już poszkodowany, należy wyprowadzić go na zewnątrz i natychmiast wezwać służby ratownicze. Oczywiście w trakcie oczekiwania na ich przyjazd należy przystąpić do wykonania sztucznego oddychania.