Zdrowy i aktywny tryb życia to gwarancja dobrej formy, nienagannej kondycji oraz nieskazitelnego funkcjonowania organizmu. Dzięki zapewnieniu sobie odpowiedniej dawki ruchu i zdrowej diety, każdy będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.

Warto więc zastanowić się nad osobistym trybem życia i nawykami żywieniowymi, aby wyeliminować te niekorzystne dla zdrowia i kondycji czynniki. Najważniejsze, to przede wszystkim uprawianie sportu lub rekreacja na świeżym powietrzu, skutecznie dotleniająca mózg. Nie ma tutaj absolutnie znaczenia nasz wiek czy płeć, ponieważ sport może uprawiać dosłownie każdy.

Droga do zdrowego ciała

Rekreacyjne kluby fitness i dietetycy proponują bowiem szereg różnorodnych działań gimnastycznych i korekcyjnych, eliminujących wady postawy, przeznaczonych zarówno dla najmłodszych, dzieci i młodzieży, pracujących i aktywnych zawodowo dorosłych oraz wciąż ruchliwych i energicznych seniorów, pragnących nieustannie poprawiać swoją kondycję. Zależnie więc od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, profesjonalni i doświadczeni trenerzy wybiorą dla każdej z grup wiekowych odpowiednie ćwiczenia i zadania, dzięki którym skutecznie popracujemy nad swoją formą oraz zadbamy o zdrowie.

Aktywność fizyczna dorosłych

Praca nad własnym ciałem to nie tylko systematyczne ćwiczenia, lecz również zdrowe odżywianie, Dzięki bogatej w witaminy i składniki mineralne zbilansowanej diecie, z pewnością uzyskamy ładniejszą, zdrowszą i atrakcyjniejszą sylwetkę oraz skutecznie pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Drastyczne odchudzanie to nie wszystko. Nie wystarczy przecież ograniczyć jedzenie, by spalić nadmiar kalorii. Koniecznie potrzebny jest do tego celu również sport lub aktywność fizyczna. Podczas planowanego zrzucania kilogramów przydaje się także znajomość najważniejszych zagadnień z dziedziny medycyny naturalnej.

Dlatego też przyjrzymy się kolejno różnorodnym, popularnym i modnym dziedzinom sportu, który nie tylko niesie ze sobą sporą satysfakcję z osiągnięć, lecz także bardzo pomaga w osiągnięciu idealnej figury i trzymaniu formy. Do najpowszechniej uprawianych, “zdrowotnych” dziedzin należy bez wątpienia pływanie oraz różnego rodzaju inne sporty wodne, do których uprawiania niezbędna jest odpowiednia, wygodna odzież.

Treningi dorosłych

Dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną bez wątpienia powinni wszyscy – bez względu na płeć, wiek, czy inne kryteria. Jednakże nie od dziś wiadomo, iż na wszelkiego rodzaju treningach przeważają ludzie dorośli, około 27-40 latkowie. Co sprawia, że to właśnie ten przedział wiekowy okazuje się najbardziej aktywnym? Przede wszystkim ustabilizowana już sytuacja życiowa, i w większości zawodowa pomaga w zorganizowaniu sobie czasu po pracy. Najczęściej właśnie osoby w tym wieku pragną popracować nad swoją formą, aby zapewnić sobie zdrowie i atrakcyjną sylwetkę na długie lata.

Jakie sporty uprawiają więc dorośli? Bardzo często jest to aktywność związana z wodą, na przykład pływanie czy drużynowe rozgrywki w piłkę wodną. Równie popularne okazują się jednak nieco bardziej tradycyjne działania, takie jak wszelkiego rodzaju zajęcia taneczne i sztuki walki. Szczególnie lubiany i popularnym w naszym kraju sportem stała się ostatnio, pochodząca z Brazylii capoeira. Jest to widowiskowe połączenie afrykańskich sztuk walki z latynoskim tańcem i ćwiczeniami aerobowymi.

Najbardziej charakterystyczną cechą tegoż sportu są energiczne kopnięcia czy podcięcia oraz znaczna płynność w choreografii tanecznych części. Dzięki uprawianiu capoeiry, można także skutecznie nauczyć się uników i przejść, zamiast szablonowego blokowania ciosów. Dlatego też sport ten może okazać się nie tylko przyjemnie i aktywnie spędzonym czasem, może bowiem stanowić ciekawy i oryginalny wstęp do dalszych zainteresowań i poszukiwań w dziedzinie sportów walki.

Innymi formami aktywności, uprawianymi przez 30- i 40-latków są również wszelkiego rodzaju tradycyjne już sztuki walki, takie jak na przykład Aikido, Enshin Karate, Taekwondo czy Wu-Jitsu. Najczęściej zaczyna się ich trenowanie już w najmłodszych latach, przez dzieci i młodzież. Umiejętności nabyte podczas pierwszych treningów skutecznie pozwalają trenującym bronić się w sytuacjach stresowych oraz aktywnie i przyjemne spędzać czas na zajęciach.

Dla miłośników tańca, bardzo atrakcyjnymi niewątpliwie wydadzą się różnego rodzaju kursy i szkoły, proponujące naukę całego szeregu najpopularniejszych i najpowszechniejszych choreografii, zarówno w tańcach towarzyskich jak i takich, które wykonuje się samodzielnie, bez udziału partnera.

Coraz popularniejsza staje się też joga, która pozwala na zwiększenie świadomości nt. własnego ciała i jego ograniczeń. Powszechnie znane są też zalety praktykowania jogi jak np. korzystny wpływ na odczuwany stres, poprawa jakości snu. Istnieje wiele rodzajów jogi zależnie od personalnych preferencji osoby zainteresowanej, wyróżnić warto jogę kręgosłupa – polecaną szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia, a także Vinyasa, Ashtanga, Intro oraz Mysore. Poziom kursu jogi warto dopasować do naszych umiejętności i stopnia zaawansowania, tym bardziej, że profesjonalne szkoły jogi oferują zajęcia z odpowiednimi poziomami. Dodatkowym plusem praktykowania jogi jest fakt iż praktykę rozpocząć może każdy, niezależnie od wieku – każdorazowo przyniesie to pozytywne skutki.

joga

Sporty dla seniorów

Nie tylko atrakcyjni 30. i 40-latkowie pragną utrzymywać kondycję fizyczną i zdrowo wyglądać. Okazuje się, iż coraz częściej na zajęciach typu fitness zjawiają się także seniorzy, pragnący w dalszym ciągu zapewniać swojemu ciału odpowiednie dawki ruchu, pracując tym samym nad swoją formą i wzmacniając zdrowie.

Dzięki indywidualnym treningom, osoby starsze, pod okiem profesjonalnego trenera mogą skutecznie dbać o swoje zdrowie i kondycję, ez ryzyka niebezpiecznych urazów, typowych dla ich wieku. Poprzez starannie dobrane ćwiczenia i opiekę doświadczonych prowadzących, zapewniają sobie więc zdrowe życie i piękne, wysportowane ciała.

Nie ulega wątpliwości, że również osoby starsze mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach sportowych czy rekreacyjnych. Największymi zaletami takich działań, jest bowiem poprawa zarówno psychicznego, jak i fizycznego stanu zdrowia oraz skuteczne zminimalizowanie bóli, wynikających z wad postawy lub wrodzonych schorzeń.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom, można skutecznie wyeliminować ryzyko cukrzycy, miażdżycy oraz zwyrodnienia stawów. Co więcej, skuteczny trening wraz ze zbilansowaną dietą może dodatkowo przyczynić się do walki z otyłością, poprawiając fizyczne możliwości organizmu. Osoby starsze powinny podczas uprawiania sportów i aktywności szczególnie dbać o żywienie, dlatego też osobiści trenerzy podpowiadają jak, co i kiedy jeść, aby jeszcze wydajnie przyczynić się do wzrostu odporności i wytrzymałości organizmu.

Poza tym, dzięki uczestniczeniu w treningach i zajęciach sportowych, osoby starsze zmieniają swój wizerunek i stereotyp, przez co mogą poczuć się o wiele pewniej i lepiej. Niewątpliwie wpływa to na poprawę ogólnej samooceny własnej osoby oraz przyczynia się do wyeliminowania lęków, stresów czy depresji.

Ponadto, podczas atrakcyjnie i ciekawie spędzanego czasu, osoby starsze mają możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym oraz zawierania nowych, interesujących znajomości. Dzięki temu nie będą czuły się samotne, nawet po zakończeniu treningu, a zdobyte przy tej okazji przyjaźnie i znajomości z pewnością okażą się długoletnimi i inspirującymi dla obu stron.

Ćwiczenia rekreacyjne dla dzieci

Nie ulega wątpliwości, iż od najmłodszych lat powinniśmy zapewniać naszym pociechom zdrowy i aktywny tryb życia, połączony z nawykami prawidłowego żywienia,. Dzięki temu nasze dzieci będą cieszyły się nieposzlakowanym zdrowiem oraz będą miały zapewniony aktywny wypoczynek.

Najczęściej wysyła się dzieci na tak zwane zajęcia dodatkowe, mające zająć im czas po zajęciach szkolnych. Nie zawsze jednak jest to trafiony pomysł, ponieważ zajęcia takie są przerostem formy nad treścią lub prowadzone są tylko dla „odfajkowania” dziecięcej aktywności.

Zdecydowanie lepiej więc zapisać dziecko na specjalny kurs lub trening, gdzie pod okiem profesjonalistów będzie mogło swobodnie i bezpiecznie rozwijać swoje zainteresowania tańcem, sztukami walki lub będzie poprawiało swój układ kostno-stawowy dzięki rozmaitym zestawom ćwiczeń korekcyjnych i korygujących wady postawy.

Ćwiczenia rekreacyjne dla dzieci

Najpopularniejszymi formami wypoczynku i aktywności dla dzieci są bez wątpienia wszelkie sporty wodne, które dzieciaki wręcz uwielbiają. Dzięki zajęciom pływania skutecznie rozładują pokłady drzemiącej w nich energii, oraz skutecznie zadbają o odpowiednią dawkę ruchu dla swojego organizmu, Dzięki temu z powodzeniem zwalczą niepotrzebne kilogramy oraz popracują nad wadami kręgosłupa, nabytymi w szkole lub podczas przesiadywania w domu, przed monitorem komputera.

Równie ciekawym zajęciem dodatkowym dla naszego dziecka może okazać się wysłanie go na kurs tańca, towarzyskiego lub nowoczesnego, zależnie od jego osobistych zainteresowań i pasji. Dzięki temu nie tylko zapewnimy pociesze rozrywkę i kontakt z rówieśnikami, ale także przyczynimy się do poznania tajników najpopularniejszych tańców, które z pewnością przydadzą mu się w późniejszym, dorosłym i aktywnym życiu.

Podobnie, możemy zapisać dziecko na zajęcia sztuk walki, ponieważ najlepiej trenować te sporty od najmłodszych lat. Skuteczniej wtedy zdobywamy umiejętności i wypracowujemy swoją osobistą metodę i styl walki. Co więcej, dla dzieciaków niezwykle żywych i energicznych taka forma sportu z pewnością będzie najodpowiedniejsza. Nie tylko zapewni ruch i poprawi kondycję, lecz także zainteresuje dzieciaki historią oraz nauczy podstawowego kodeksu honoru i odwagi.