Kontrola poziomu glukozy we krwi to jeden z najistotniejszych elementów leczenia cukrzycy. Wiedza na temat stężenia cukru we krwi pozwala na właściwy dobór leków i dawek insuliny. Obok stosowania diety cukrzycowej i aktywności fizycznej, znajomość wyników pomiarów to podstawa dla każdego cukrzyka. Przyrządem, który ułatwia domową samokontrolę jest glukometr. Urządzenie to wykorzystuje specjalną technikę pasków, która pozwala w kilka sekund na oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Paski testowe to niezbędne akcesorium dla diabetyka.

Właściwości cukrzycy jako choroby

Cukrzyca jest chorobą, z którą jej nosiciele muszą borykać się przez całe życie. Jednak odpowiednie postępowanie wedle wskazań lekarza diabetologa pozwala na zminimalizowanie ryzyka powikłań w przyszłości. Życie z cukrzycą wcale nie jest trudne, wymaga jedynie odpowiedzialnej samokontroli i przestrzegania kilku podstawowych założeń. Są to m.in. odpowiednie, regularne i urozmaicone odżywianie, aktywność fizyczna oraz reagowanie na wszelkie niepokojące objawy cukrzycy. Glukometry pomagają utrzymywać właściwy poziom cukru we krwi. Wiedza na ten temat jest o tyle istotna, że pozwala na zaplanowanie przez cukrzyka codziennego planu zajęć. Dzięki nowoczesnym technologiom, glukometr pozwalają na przechowywanie w pamięci nawet kilkudziesięciu wyników pomiarów. Ułatwia to ocenę przebiegu choroby cukrzycowej przy okazji wizyty lekarskiej.

Badanie glukometrem

Dlaczego warto badać się glukometrem?

Jednak badanie glukometrem powinno być wykonywane nie tylko dla wiedzy lekarza, ale przede wszystkim dla świadomości samego chorego. Chorzy na cukrzycę powinni zdawać sobie sprawę z tego, że kontrola stężenia cukru we krwi pozwoli im lepiej żyć z chorobą. Na rynku panuje dziś szeroki wybór glukometrów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Znana firma Roche Diagnostics to producent glukometrów Accu-chek, które charakteryzują się dokładnymi pomiarami i nowoczesnym wyglądem. Warto zwrócić też uwagę na glukometry marki Abbott, producenta takich urządzeń, jak Optium Xido czy Optium Omega. Wykorzystują one najnowsze technologie i są prekursorami w dziedzinie najdokładniejszych pomiarów. Bez względu na typ cukrzycy, możemy śmiało korzystać z glukometru iXell, polskiej marki Genexo. Regularne pomiary to najlepszy sposób, aby zminimalizować powikłania cukrzycy.