Żyjemy w skomputeryzowanym świecie, w którym nasze oczy mają coraz mniej możliwości wypoczynku. Szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, kurz lub zbyt silne promieniowanie słoneczne to kolejne przyczyny naszych dolegliwości. Często oferowaną przez salony możliwością jest umówienie się na bezpłatne badanie oczu. Co ono obejmuje i jakie nam to daje korzyści?

Czy warto korzystać z takich badań?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Podstawowe badania mogą wykazać poważne problemy, o których nie wiedzielibyśmy bez przychodzenia na wizytę. Badanie bezpłatne może być punktem wyjścia do bardziej szczegółowej konsultacji w zakresie wykrytego problemu. A szybka reakcja to krótsza droga powrotu do zdrowia. Plusem jest też oczywiście kwestia finansowa, gdyż badania oczu nie zawsze są bezpłatne, wiele miejsc takiej możliwości nie proponuje. Dlatego warto być na bieżąco z tym, co oferuje rynek optyczny.

Jak często konieczne jest badanie wzroku?

Im jesteśmy starsi, tym jest ono potrzebne częściej, zwłaszcza jeśli zdiagnozowana została wada. Istotne są zalecenia okulisty, jeśli nie powie inaczej, wizyta powinna odbywać się co roku. Jeśli okaże się, że nie ma takiej potrzeby, wystarczy raz na dwa lata. Osoby młode powinny badać wzrok co najmniej raz w ciągu trzech lat. Bliższa przyjaźń z gabinetem okulistycznym rozwija się po 40. roku życia, kiedy to oczy nie działają już tak sprawnie, jak wcześniej, a ryzyko chorób typu jaskra lub zaćma znacznie wzrasta. Oznacza to wizytę raz na dwa lata, a jeśli trzeba, to częściej. Najczęstsze wizyty konieczne są w przypadku osób starszych (raz na rok, czasem nawet konieczne są częstsze wizyty), chorych na cukrzycę, stwardnienie rozsiane lub nowotwory, nawet jeśli nie zauważają znaczącego pogorszenia się wzroku.

Kiedy konieczna jest wizyta u okulisty?

Jeśli dojdzie do nagłego pogorszenia się stanu wzroku, to nawet jeśli niedawno byliśmy na wizycie, warto wybrać się ponownie, by upewnić się, że wszystko jest z oczami w porządku. Czasami oczy zwyczajnie są przemęczone i dają nam to do zrozumienia przez poczucie suchości czy mruganie. Jeśli jednak dochodzą do tego regularne, intensywne bóle głowy, stany zapalne oka lub pękanie naczynek, są to już bardzo niepokojące objawy. Na problemy z oczami najbardziej narażone są osoby pracujące w szkodliwych warunkach (obecność pyłu, chemikaliów), oraz osoby wykonujące pracę przed komputerem codziennie przez kilka godzin. Środowisko, które sobie stworzyliśmy, nie jest zbyt naturalne dla naszych oczu i powinniśmy mieć to na uwadze, gdy tylko zauważymy coś niewłaściwego.

optyk we wrocławiu

Działania objęte bezpłatnym badaniem oczu

Salony Soczewki24 oraz Viu Viu Optica oferują bezpłatne badanie stanu naszych oczu, między innymi w salonie optycznym we Wrocławiu. W ramach oferowanych badań możemy sprawdzić ich stan ogólny, dobrać właściwe soczewki korekcyjne lub okulary, albo umówić się na wizyty kontrolne po dobraniu soczewek. Warto z niego skorzystać, gdyż wcześnie wykryte wady i schorzenia wzroku dają większą szansę na całkowite ich skorygowanie. W przypadku wad wzroku, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, szybka, wczesna diagnoza daje duże szanse na odzyskanie pełnej ostrości widzenia. Warto o tym pamiętać i dbać o zdrowie naszych pociech na bieżąco. Aby dać dobry przykład, zadbajmy również o własne.

Jak przebiegają podstawowe badania?

Badanie oka obejmuje wywiad z pacjentem odnośnie stylu życia, przebytych chorób, dolegliwości, porusza się wszystkie kwestie, które mogą być związane ze stanem oczu. Warto również samodzielnie zadawać pytania o nurtujące nas kwestie, nawet jeśli wydają się one nie w pełni powiązane, gdyż czasem mogą być istotną informacją. Najczęstsze badania to badanie ostrości widzenia za pomocą klasycznego odczytywania liter lub cyfr z tablicy, badanie pola widzenia, dna oka oraz ciśnienia w gałce ocznej. Jest to podstawa, będąca punktem wyjścia do dalszych działań, jeśli będą one konieczne. Nasze oczy to nasze własne okno na świat, więc musimy dbać o to, by były sprawne i służyły pełnym zdrowiem jak najdłużej. Ogromną pomocą w profilaktyce będą właśnie bezpłatne badania oczu.