Chirurgiczne leczenie otyłości niekiedy jest jedynym rozwiązaniem, które sprawia, że chora osoba może wrócić do normalnego życia i schudnąć. Metoda ta jest wykorzystywana jedynie w sytuacjach gdy chory mimo przejścia na dietę i z wykorzystaniem farmakoterapii nie może utracić nadprogramowych kilogramów.
Skuteczność chirurgicznego leczenia otyłości
Efektem chirurgicznego leczenia otyłości jest długotrwały i skuteczny i szybki ubytek znacznej masy ciała przez co poprawia się jakość życia, ustępują choroby wywoływane otyłością, poprawiona jest kondycja oraz stan psychiczny. Nie każda osoba otyła może jednak przejść przez dany zabieg. Pacjent poddający się operacji musi być świadomy jej następstw i gotowy do radykalnych zmian w sposobie żywienia. Osoba ta musi być chętna na stosowanie się do zaleceń lekarza i nie może powrócić do poprzedniego stylu odżywiania. Powinna ona być zmotywowana oraz posiadać dużą chęć do wyrabianie w sobie nowych nawyków żywieniowych.
Przeciwwskazania do zabiegu zmniejszania żołądka
Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia chirurgicznego zabiegu zmniejszania żołądka są choroby psychiczne, schizofrenia, ciężka depresja, bulimia, choroby endokrynologiczne związane z nieprawidłowym działaniem tarczycy, nadużywania alkoholu, choroby zapalne przewodu pokarmowego, choroby nowotworowe, a także refluks. Chirurgiczne leczenie jest wykonywane u osób z otyłością drugiego stopnia kiedy BMI jestem większe niż 35, i u których występują choroby związane z zaawansowaną nadwagą takie jak choroba wieńcowa, bezdech senny, zwyrodnienie stawów, cukrzyca czy nadciśnienie. Zgodnie z zaleceniami specjalistycznego personelu z http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm, do operacji kwalifikują się zwłaszcza osoby z otyłością trzeciego stopnia kiedy BMI sięgają powyżej 40. Istnieje wiele operacji bariatrycznych, które skutecznie mogą pomóc w pozbyciu się otyłości. Pierwszą z nich jest by pass żołądkowy. Jego wykorzystanie polega na wytworzeniu się w górnej części żołądka niewielkiego zbiornika połączonego z jelitem cienkim. Zabieg ten wykonany jest laparoskopowo. Korzystając z tego rodzaju operacji osoba, która się mu poddała jest nasycona już po spożyciu bardzo niewielkiej ilości kalorii. W walce z otyłością wykorzystywany jest również balon żołądkowy. Do żołądka wprowadzony jest za pomocą laparoskopu silikonowy balon, który jest wypełniony sola fizjologiczną. Pacjent nie czuje już głodu, przez co może zadowolić się z jedzeniem znacznie mniejszej porcji. Po określonym czasie balon usuwany jest, a pacjent musi dalej prowadzić zdrowy tryb życia tak, aby nie spowodować ponownego nabranie kilogramów. Często wykorzystywana jest również opaska żołądkowa, którą nakłada się na żołądek i rozdziela go na dwie części.
Pacjent jest w stanie zjeść tylko tyle ile mieści jedna z tych części. Dieta musi być dostosowana do danej sytuacji i zazwyczaj jest półpłynna. Opaskę można zdjąć w odpowiednim momencie kiedy pacjent będzie gotowy na rozpoczęcie samodzielnej walki z otyłością. Mankietowa resekcja żołądka to inaczej wycięcie fragmentu żołądka tak aby pozostały po nim jedynie 30% jego objętości. Narząd ten zaprzestaje wydzielania hormonu pobudzającego łaknienie. Wykorzystanie tej metody sprawia, że pacjent jest zobowiązany do spożywania już do końca życia rozdrobnionych pokarmów w niewielkich ilościach. Jedną z najczęściej przeprowadzonych operacji bariatrycznej jest włączenie żółciowo-trzustkowe, które polega na wycięciu znacznej części żołądka i podzieleniu jelita cienkiego na 3 elementy. Metoda ta jest obciążona ciężkimi powikłaniami, ponadto wchłanianie składników odżywczych jest znacznie osłabione dlatego stosowana jest ona bardzo rzadko. Warto jednak pamiętać, że walka z otyłością nie należy do łatwych. Jeśli dotychczasowe działania nie przynoszą efektów, operacja być może będzie jedyną możliwością prowadzącą do całkowitego odzyskania zdrowia.