Chromatografy HPLC stosowane są w chemii jako metoda preparatywna lub analityczna i służą do rozdziału chromatograficznego substancji. Chromatografia cieczowa to technika, która niezbędna jest podczas przeprowadzania analiz, których głównym celem jest rozdział mieszanin na poszczególne składniki. Układ chromatograficzny składa się z trzech składników – mieszaniny, sorbentu i eluentu. W przeciwieństwie do techniki gazowej, w której analizowana mieszanina przeobrażana jest w stan gazowy, w chromatografii cieczowej badana substancja znajduje w stanie ciekłym. 

Chromatograf HPLC – z czego się składają?

Urządzenia chromatograficzne to bardzo rozbudowany sprzęt, na który składa się wiele części i elementów. Chromatografy cieczowe zbudowane są ze zbiornika na fazę ruchomą, odgazowywacza, zaworów proporcjonujących, pomp, dozownika, przedkolumny, kolumny, termostatu, detektora, zbiornika na zużyty eluent oraz komputera. Urządzenia powinny charakteryzować się niezawodną i bezawaryjną pracą – tak istotne zatem jest, aby chromatografy pochodziły od sprawdzonych producentów. Tylko wysokiej klasy sprzęt, odpowiednio dopasowany do użytkownika jest gwarancją pomyślnych badań. 

Chromatografy cieczowe – jaki sprzęt wybrać?

Chromatografy HPLC dedykowane są przede wszystkim chemikom analitycznym, dlatego tak ważna jest jakość i solidność urządzeń. Sprzęt powinien posiadać intuicyjny i czuły system, który w pierwszej kolejności odpowiada za rzetelność przeprowadzanych analiz i badań. Miarodajne wyniki możliwe są tylko wtedy, gdy chromatograf dopasowany jest odpowiednio do potrzeb osoby pracującej na danym sprzęcie. Wysokiej jakości sprzęt posiada modułową budowę, która pozwala na skonfigurowanie chromatografu indywidualnie do preferencji i systemu pracy klienta. 

chromatografy nowe a używane

Cena chromatografu uzależniona jest od jego ogólnej specyfikacji – zainstalowanego systemu, wykonanych konfiguracji i walidacji, jak również ogólnej klasy poszczególnych elementów. Im nowocześniejsze urządzenie i jego oprogramowanie, tym cena sprzętu będzie wyższa. Ważne jednak, aby w przypadku chromatografów sprzęt charakteryzował się szybkim i niezawodnym działaniem – dlatego warto inwestować w urządzenia z intuicyjnym i nowoczesnym systemem, którego cena będzie wyższa. Oprócz tego istotne jest również, aby po zakupie sprzęt został odpowiednio skonfigurowany oraz uzupełniony o usługi aplikacyjne oraz walidacje. W tej sytuacji również dochodzą dodatkowe koszty, które wliczane są w cenę danego urządzenia chromatograficznego. 

Chromatograf HPLC – lepiej kupić nowy czy używany?

Podczas zakupu chromatografu cieczowego bardzo istotna jest jego celna konfiguracja i odpowiednie dopasowanie. Z tego względu najlepiej zdecydować się na zakup nowego sprzętu, którego system zostanie od podstaw skonfigurowany do indywidualnych potrzeb klienta. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują sprzedaż chromatografów cieczowych oraz ich późniejsze dopasowanie. Specjaliści uzupełniają sprzęt o odpowiednie usługi aplikacyjne oraz walidację metod analitycznych. Niezmiernie istotne jest, aby chromatograf dopasowany był indywidualnie pod klienta – spełniał wszystkie swoje funkcje, jak również charakteryzował się niezawodnością i szybkością pracy. Firmy oferujące urządzenia chromatograficzne, gwarantują również dla zainstalowanych systemów wykonanie niezbędnych kwalifikacji IQ, OQ, PQ. Sprawny system i intuicyjne oprogramowanie pozwalają na szybką i bezproblemową obsługę urządzenia.

Profesjonalne firmy oferują również wszystkie niezbędne elementy chromatografów – pompy, samplery, detektory, jak i termostaty. Tylko nowoczesne oprogramowanie i najwyższej jakości sprzęt, złożony z najlepszej klasy elementów jest gwarancją pomyślnych badań i analiz. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalistów, którzy oferują kompleksową pomoc w doborze i późniejszej konfiguracji danego urządzenia chromatograficznego. Tylko odpowiednio dopasowany sprzęt to gwarancja dobrej pracy i zadowolenia użytkownika. Wybór odpowiedniej firmy jest bez wątpienia kluczem do kupna najlepszego i niezawodnego urządzenia.