Alkoholizm to poważna choroba, która negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Niezbędne jest zastosowanie skutecznych metod, które mają pomóc w wyleczeniu tej choroby. Jedną z nich jest terapia alkoholowa. Jej rozpoczęcie nie oznacza jednak, że zakończy się ona powodzeniem. Zależy to bowiem od wielu czynników. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, jak przebiega taka terapia i o czym trzeba pamiętać, aby szanse na jej powodzenie były jak największe.

Jak powinna przebiegać terapia alkoholowa?

Najważniejsze jest to, aby taka terapie była odpowiednio zaplanowana. Jej przebieg musi być zgodny z poszczególnymi punktami opracowanymi przez terapeutę uzależnień. Przed jej rozpoczęciem niezbędny jest detoks alkoholowy, czyli ogólne odtruwanie organizmu. Detoks polega przede wszystkim na odstawieniu alkoholu, a także podawaniu osobie uzależnionej specjalnej mieszanki witamin oraz składników odżywczych. Ma ona nie tylko wzmocnić organizm, ale także złagodzić objawy głodu alkoholowego.

Terapia alkoholowa to zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe. Muszą być one prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Takiemu leczeniu  można się poddać w zamkniętym ośrodku lub placówce specjalizującej się w terapii dziennej. Trzeba mieć na uwadze to, że nawet po wyjściu z zamkniętego ośrodka trzeba nadal kontynuować spotkania z terapeutą. Tylko wtedy możliwe jest skuteczne wyjście z nałogu.

Dlaczego terapia jest niezbędna dla alkoholika?

Terapia jest przeznaczona dla osób, które są uzależnione od alkoholu i nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Niekiedy są na nią wysyłani przymusowo, jeśli stanowią zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla osób z najbliższego otoczenia.

Terapia jest niezbędna, aby poradzić sobie z uzależnieniem, gdy samodzielnie uporanie się z nałogiem jest niemożliwe. Jej długość zależy przede wszystkim od stopnia uzależnienia oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Podstawowe leczenie trwa najczęściej maksymalnie dwa lata. Po tym czasie bardzo ważna jest praca nad samodyscypliną, gdyż alkoholik zostaje nim do końca życia.

Dlaczego terapia alkoholowa nie zawsze działa?

Podejmując się terapii alkoholowej, trzeba mieć na uwadze to, że nie każdego pacjenta może ona dać oczekiwane rezultaty. Dzieje się tak, gdyż każdy uzależniony jest inny. Nawet jeśli zastosowane metody zadziałają na jedną osobę, nie oznacza to, że będą skuteczne także w przypadku innego pacjenta. To właśnie dlatego tak ważne jest właściwe dopasowanie metod leczenia do potrzeb konkretnej osoby. Niezwykle istotna jest także ścisła współpraca uzależnionego pacjenta z terapeutą. Tylko wtedy, gdy poczuje z nim więź, istnieje szansa na to, że leczenie przebiegnie zgodnie z planem i oczekiwaniami.

alkohol

Bardzo ważne jest także samozaparcie samego pacjenta. Jeśli jest on zmotywowany do walki ze swoim uzależnieniem i chce to zrobić za wszelką cenę, jego szanse rosną. Potrzebne jest także wsparcie najbliższego otoczenia. Bliscy powinni motywować chorego do działania oraz zapewniać o swoim wsparciu. Nierzadko jest to bardzo trudne, zwłaszcza w przypadku alkoholików, którzy zaniedbywali swoje rodziny czy byli agresywni. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że ich zachowanie było wynikiem działania alkoholu.

Dla osób, które mimo tego, że zakończyły terapię z powodzeniem, boją się, że nie poradzą sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol, skuteczne może okazać się wszycie esperalu. Jest to lek, który umieszcza się pod skórą pacjenta. Substancja czynna w nim zawarta stopniowo jest uwalniania do organizmu. W kontakcie z alkoholem powoduje nieprzyjemne dolegliwości, które nieco przypominają kaca. Ich intensywność jest jednak o wiele większa. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zgonu osoby, która mimo wszycia esperalu nadal sięga po alkohol. 

Zastosowanie wszywki alkoholowej to metoda awersyjna. Ma ona na celu skutecznie zniechęcić do sięgania po alkohol. Pacjent, który ma wszyty esperal, boi się dolegliwości, jakie pojawiają się po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu. Wiele gabinetów oferuje tego rodzaju zabieg. Ofertę jednego z nich znajdziesz pod adresem https://nasz-gabinet.pl/wroclaw/esperal/