Implanty zębów nawet po tak wielu latach ich obecności na rynku stomatologicznym, budzą u pacjentów wiele wątpliwości. Mimo tego, że są dostępne dla znacznie większego grona ze względu na ich większą popularność i niższe ceny, ich założenie wywołuje mnóstwo emocji i pytań. Czy implanty dentystyczne są bezpieczne? Czy można je porównać do normalnych zębów?
Implanty zębów to dla wielu osób sposób na piękny uśmiech, który można osiągnąć niewielkim nakładem finansowym. Z pomocą implantów dentystycznych stomatolog wypełnia ubytki w miejscu zębów, które z różnych powodów musiały zostać usunięte. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno pacjenci, którzy stracili zęby w przedniej częściej szczęki, jak i ci, którzy skarżą się na mniej widoczne braki.
Implanty dentystyczne – charakterystyka
Implanty stomatologiczne to tytanowe śruby, które mają za zadanie imitować korzeń utraconego zęba. To na nich montowana jest korona protetyczna, czyli część, która jest widoczna dla pacjenta w lustrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu stomatolog może odtworzyć utracony ząb, a pacjent ponownie cieszyć się ładnym uśmiechem.
Implanty dentystyczne współcześnie wykonuje się z tytanu z kilku powodów. Nie tylko jest to unikalny pierwiastek pod kątem chemicznym, ale przede wszystkim ludzki organizm doskonale go toleruje, więc istnieje nikła szansa, iż implant nie zostanie przyjęty. Dodatkowo nie powoduje żadnych uczuleń, zatem jest bezpieczny. Tytan to także niezwykle silny pierwiastek, który świetnie będzie imitował korzeń zęba, a jednocześnie jest wyjątkowo wytrzymały i z pewnością da radę z dużym obciążeniem podczas wykonywania codziennych czynności.
W przypadku implantów dentystycznych pacjent nie musi się martwić o ich trwałość oraz solidność, ponieważ są jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań dla osób, które potrzebują rekonstrukcji utraconego naturalnego zęba.
Kiedy należy zdecydować się na implant dentystyczny?
Implanty stomatologiczne powinny być wszczepione w krótkim czasie po tym, jak z różnych względów stracimy naturalnego zęba. Bardzo często ta decyzja ma podłoże estetyczne u pacjenta. Powód pośpiechu ma jednak medyczny charakter – brak zęba może doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania układu żucia, co będzie się przekładało na zdrowie pacjenta oraz proces ustawienia innych, stałych zębów.
Długotrwały brak korzenia zęba przyspiesza także proces zaniku kości – dlatego tak istotna jest szybka decyzja o wstawieniu implantu. Oprócz tego pacjent może skarżyć się na przykurcze mięśniowe i związane z nimi bóle głowy.
Proces wszczepienia implantu dentystycznego
Zabieg wszczepienia implantu powinien być przeprowadzony jedynie w profesjonalnej i sprawdzonej klinice stomatologicznej. Głównie jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, ale w trudniejszych przypadkach zabieg można przeprowadzić pod narkozą. Warto wiedzieć, że każdy przypadek powinien być indywidualnie skonsultowany z prowadzącym lekarzem stomatologiem, który nie tylko wyjaśni cały proces wszczepiania implantu podczas wizyty, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości.
Podczas wizyty stomatolog osadza implant w kości szczęki lub żuchwy, w zależności od tego jaki jest problem. Jeśli implant się przyjmie, to na nim nakładana będzie później korona albo most, który bezpośrednio zakryje powstały ubytek.
Czy implanty dentystyczne są trwałe i bezpieczne?
Z racji tego, że implanty dentystyczne wykonuje się z tytanu, są one niezwykle trwałe i z pewnością pozwolą na spożywanie takich samych posiłków co wcześniej. Z odbudowaną koroną świetnie imitują naturalnego zęba, dzięki czemu pacjent, który zdecyduje się na wstawienie implantu dentystycznego, nie odczuje wielkiej różnicy.
Ogromną zaletą implantów dentystycznych jest fakt, że są bardzo podobne do normalnych, stałych zębów. Nie tylko pod kątem estetyki i wyglądu, ale przede wszystkim ich funkcjonalności.
Implanty tytanowe są bezpieczniejsze w porównaniu do mostów odtwarzających braki w uzębieniu. Implanty mają za zadanie przyjąć i rozłożyć obciążenie, a także zapobiec zanikowi kości, które nierzadko jest następstwem utraty naturalnego zęba.