Najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi. Badania w Polsce wskazują, że na 11 tysięcy zachorowań aż 5 tysięcy kończy się zgonem.
Najprostszym sposobem na walkę z tego typu nowotworem jest badanie palpacyjne piersi, które powinno być rutynowo wykonywane samodzielnie, a także podczas wizyty u ginekologa, gdyż tylko szybka reakcja daje szansę na wyleczenie.
Kiedy wykonuje się badanie palpacyjne piersi?
Badanie palpacyjne piersi jest badaniem rutynowym podczas każdej wizyty u ginekologa kobiety, która ukończyła 25 rok życia. Według Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a także wytycznych Polskiego Komitetu Zwalczania Raka badanie palpacyjne piersi jest standardem, które wykonuje ginekolog w trackie każdej wizyty.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia zapisany jest obowiązek zbadania kobietom w ciąży do dziesiątego jej tygodnia gruczoły sutkowe. Okazuje się jednak, że nie zawsze ma ono sens. Chodzi głównie o okres wykonania badania. Jeśli piersi będą badane w niekorzystnym czasie, to jego wynik nie będzie miarodajny, dlatego powinno się ono odbywać w ostatnich dniach miesiączki lub tuż po jej zakończeniu.
W piersiach pojawiają się zgrubienia w drugiej fazie cyklu, co jest związane z produkcją hormonów przez jajniki. Wykonanie badania w tym czasie może tylko niepotrzebnie zaniepokoić kobietę. Należy jednak zaznaczyć, że obejrzenie piersi w trakcie każdej wizyty u ginekologa powinno być zabiegiem rutynowym i wykonywanych bezwzględnie przez każdego ginekologa.
Jakie czynności powinien wykonać ginekolog w trakcie rutynowego oglądu piersi?
W trakcie wizyty u ginekologa lekarz powinien dokonać oglądu piersi w celu sprawdzenia, czy nie dzieje się nic niepokojącego, ocenić ich kształt i wielkość, zabarwienie skóry oraz symetrię. Obiektem jego zainteresowania powinny być również brodawki, ich uszkodzenia lub nierówności, a także skóra oraz jej zabarwienie.
Ocenie powinno podlegać również to, czy piersi nie są obrzęknięte. Każda z kobiet oprócz rutynowego kontrolowania piersi u ginekologa musi pamiętać o samodzielnym ich sprawdzaniu, gdyż pozwala to wykryć aż 37% nowotworów.
Jak wygląda badanie piersi u ginekologa?
Badanie palpacyjne piersi odbywa się na leżąco lub stojąco, potem na siedząco z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia, a następnie oglądowi podlega wgłębienie poniżej obojczyka. Podczas badania ginekolog dzieli pierś na cztery kwadraty, co pozwala na dokładne zlokalizowanie zmiany.
Potem ocenia ich zarys i symetrię, szuka zmian w postaci wciągnięć skóry brodawki, zaczerwienienia, pogrubień, które mogą świadczyć o nacieku, jakichkolwiek owrzodzeń i guzków na skórze sutka. Lekarz bada także obszar między piersią a dołem pachwowym. Po stwierdzeniu jakichkolwiek zmian rozpoczyna się dodatkowa diagnostyka w postaci USG piersi lub mammografii.
Kiedy przeprowadza się badanie USG piersi?
USG piersi przeprowadza się tylko wtedy, gdy lekarz znajdzie konkretny powód do jego przeprowadzenia, ale także profilaktycznie. Pozwala ono w nieinwazyjny sposób zajrzeć do wnętrza ciała i wykryć nawet najmniejsze zmiany, które są niewyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Jest to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do walki z nowotworami piersi.
USG piersi wykonuje się wtedy, gdy pod palcami wyczuwalne są guzki, pacjentka odczuwa bolesność piersi, pojawia się wyciek krwawy lub innej wydzieliny z brodawki sutkowej, w przypadku powiększenia węzłów chłonnych lub zmiany w wyglądzie piersi, a także po urazach w obrębie piersi, przed operacją ich korekcji, podejrzeniu torbieli lub ropnia.
Jakie są zalety USG piersi?
USG piersi pozwala wykryć, czy zmiany w obrębie piersi mają charakter złośliwy, czy łagodny. Jest to badanie, za pomocą którego powinno się badać piersi młodych kobiet. W przypadku starszych pań, gdy struktura piersi znacznie się zmienia, lepsze efekty daje wykonanie mammografii, choć nie rezygnuje się zupełnie z wykonywania USG piersi starszych kobiet.
Czym jest mammografia piersi?
Mammografia piersi jest najbardziej czułym badaniem, wykorzystującym niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego. Dzięki niej można rozpoznać wszelkie zmiany w obrębie gruczołu piersiowego, czyli sutka. W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi, co pozwala wykryć zmiany we wczesnym stadium powstania, niewyczuwalne jeszcze podczas badania palpacyjnego. Badaniu mammograficznemu poddaje się kobiety od 40 do 50 roku życia co dwa lata, a powyżej 50 roku życia co roku.
Badanie piersi pacjentki u ginekologa z Kostrzyna mogą wykonać w CM Jerzykowo, co pozwoli kobietom cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, dzięki możliwości kontrolowania piersi pod kątem profilaktyki nowotworowej.