Współczesne czasy to ciągłe dążenie do doskonałości, stres, presja otoczenia, a zarazem łatwy dostęp do używek.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na stale rosnącą liczbę uzależnień. Jednym z ich jest alkoholizm. Wbrew powszechnemu przekonaniu alkoholik to nie tylko osoba spędzająca większość czasu pod sklepem monopolowym, to także osoby dobrze sytuowane.

Co to jest alkoholizm?

Uzależnienie to nabyta i silna potrzeba zażywania określonej substancji bądź wykonywanie konkretnej czynności. To również ryzykowne zachowanie, nad którym nie mamy pełnej kontroli, tracąc wolność decydowania o sobie. Charakteryzuje się zmianą zachowania, a także odczuwaniem potrzeby ciągłego lub okresowego zażywania środka uzależniającego.

Alkoholizm to silna potrzeba konsumpcji napojów alkoholowych połączony z brakiem kontroli nad spożywaną ilością. Uzależnienie może objawiać się fizycznie, psychicznie i społecznie.

Kiedy można mówić o uzależnieniu?

Choroba alkoholowa jest bardzo podstępna. Rozwija się powoli i trudno jednoznacznie stwierdzić, od którego momentu człowiek się uzależnia. Istnieją sygnały ostrzegawcze, które powinny obudzić naszą czujność:

– poszukiwanie okazji do spożycia alkoholu,

– picie alkoholu w miejscach zakazanych (np. w pracy),

– zwiększenie tolerancji organizmu na spożywane trunki,

– coraz częstsze sięganie po alkohol w samotności,

– wielokrotne upijanie się,

– trudność z odtworzeniem konkretnych sytuacji, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu.

Każda uzależniona osoba odczuwa tzw. głód i silną chęć jego zaspokojenia. Charakteryzuje się to wzmożoną i trudną do opanowania potrzebą wypicia alkoholu. Taki stan cechuje również: niepokój, napięcie, rozdrażnienie czy agresja nie tylko w stanie upojenia, ale również w chwili kiedy ktoś sugeruje występowanie problemu.

Jak alkoholizm wpływa na organizm człowieka?

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi często do nieodwracalnych zmian w organizmie. Zostawia swoje piętno również na wyglądzie zewnętrznym człowieka. Twarz osoby uzależnionej często jest opuchnięta, szara albo żółta, ponadto pojawiają się gęstsze i bardziej widoczne zmarszczki. Oczy stają się zaczerwienione a sylwetka wychudzona.

Poważniejsze konsekwencję nadmiernego spożywania alkoholu zachodzą w organizmie człowieka, m.in. zalicza się do nich:

– zaburzenia rytmu serca,

– zawał mięśnia sercowego,

– nadciśnienie,

– udar mózgu,

– nudności,

– refluks,

– żylaki przewodu pokarmowego,

– zapalenie trzustki,

– niewydolność lub marskość wątroby,

– choroby nowotworowe takich organów jak: wątroba, trzustka, a także gardła, krtani czy przełyku.

Alkoholicy często borykają się również z problemami natury psychicznej takimi jak: zaburzenia pamięci i koncentracji, wahania nastroju, nieregularny sen, majaczenie czy psychozy.

U osób uzależnionych występują również objawy zespołu abstynencyjnego, który wykształca się po długim okresie intensywnego spożywania alkoholu. Należą do nich: ból głowy, drżenie i bóle mięśni, nudności, utrata apetytu, wzmożona potliwość, wymioty, biegunka, a także pobudzenie psychoruchowe, lęk, napięcie i drażliwość.

Uciążliwe objawy abstynencji pojawiają się w okresie trzeźwienia i po wytrzeźwieniu. W ten sposób organizm domaga się dostarczenia substancji, od której jest uzależniony.

czym jest alkoholizm

Jak wyleczyć uzależnienie?

Większość alkoholików myśli, że ma pełną kontrolę nad spożywanym alkoholem. Pierwszym i najważniejszym krokiem w podjęciu leczenia jest przyznanie i pogodzenie się ze świadomością uzależnienia. Później następuje diagnoza stopnia zaawansowania problemu i przygotowanie chorego do odpowiedniego leczenia, o czym można dowiedzieć się na stronie https://osrodekprzebudzenie.org/.

Pierwszym etapem leczenia jest detoksykacja, czyli uwolnienie organizmu z toksyn alkoholowych. Jest to stadium, w którym duża część uzależnionych rezygnuje z dalszego leczenia. Po odtruciu konieczne jest wsparcie psychoterapeuty.

Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia. Jej celem jest zrozumienie istoty problemu, dotrzymanie trwałej abstynencji, poprawa zdrowia fizycznego i społecznego oraz nauka umiejętności rozwiązywania codziennych problemów.

Terapia alkoholowa jest trudnym i żmudnym procesem. Podczas leczenia stosuje się również środki farmakologiczne, które wspomagają terapię i łagodzą objawy odstawienia alkoholu.

Po zakończonej terapii osoba uzależniona nie ma możliwości powrotu do kontrolowanego picia.

Alkoholizm jest chorobą chroniczną, czyli osoba uzależniona pomimo pozytywnego zakończenia terapii i odstawienia alkoholu do końca życia pozostanie alkoholikiem. W trakcie, jak i po przebytym leczeniu bardzo ważna jest motywacja, która pomoże przejść przez proces terapii, a także pozostać trzeźwym do końca życia.