Kulturystyka może być amatorską lub zawodową dyscypliną sportu, a wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX w. Istotą kulturystyki jest kształtowanie ciała poprzez ćwiczenia fizyczne. W wyniku rozmaitych ćwiczeń fizycznych, pracy na siłowni, intensywnych treningów, sportowcy uzyskują ciało z doskonale wyrzeźbionym umięśnieniem. Kulturystyczne sylwetki możemy podziwiać na zawodach międzynarodowych.

Osobną dziedziną sportu, która koncentruje się na przyroście siły i mocy są zawody strongman. Stały się one popularne w Polsce wraz ze wzrostem popularności najpopularniejszego polskiego siłacza – Mariusza Pudzianowskiego. Celem zmagań strongman jest wykonanie forsownych zadań, pogrupowanych w poszczególne konkurencje, w możliwie najkrótszym czasie. Dla strongmanów problemem nie jest podniesienie samochodu czy pociągnięcie tira. Rozmaite techniki i zmagania siłaczy obserwują tysiące widzów na całym świecie. Popularne są także zawody strongwoman czyli zmagania silnych kobiet.

[advps-slideshow optset=”1″]

Każda dyscyplina, także kulturystyka, strongman i mieszane sztuki walki, wymaga przygotowań. Odpowiednio dobrany trening to podstawa. Rozgrzewka pozwoli uniknąć kontuzji, a ćwiczenia na poszczególne partie mięśni są najlepszą drogą do idealnie wyrzeźbionego ciała. Nie mniej ważna jest właściwa dieta, bogata w białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Niedobory w odżywianiu można uzupełniać suplementami, stosując odżywki. Decydując się na sterydowe wspomaganie organizmu warto pamiętać o zgubnych skutkach dopingu.

Kulturystyka kobiet

Pośród licznych dyskusji i kontrowersji, które budzi kulturystyka, najczęściej komentowanym tematem jest kulturystyka kobieca. Co prawda od 1970 roku odbywają się mistrzostwa w tej dyscyplinie dla kobiet, jednak ma ona tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Kulturystyka kobiet

Kulturystyka kobieca niesłusznie jest utożsamiana tylko z ćwiczeniami fitness na szczupłą sylwetkę. Owszem, ćwiczenia kulturystyczne prowadzą do spadku masy ciała w obszarach, które zwykle magazynują tłuszcz. Jednak kulturystyka to, podobnie jak dla mężczyzn, sposób na wyrzeźbienie sylwetki. Jednak ze względu na specyfikę kobiecego organizmu, nie zawsze ukształtowanie symetrycznych i proporcjonalnych mięśni jest u kobiet możliwe. Wynika to z innej gospodarki hormonalnej (więcej estrogenów, mało testosteronu). Wiele kobiet wspomaga się w tym zakresie sterydami, jednak zaburzają one w większości naturalne funkcjonowanie organizmu poprzez doping.

Kulturystyka kobiet rozwija się jednak bardzo prężnie. Aby mówić o pełnym treningu kulturystycznym, potrzebne są odpowiednie przyrządy, a także zbilansowana dieta, uzupełnianie braków żywieniowych suplementami i porady trenerskie. Początkowo ćwiczenia mają na celu utratę wagi i budowę kondycji. Powinny być skierowane na wszystkie partie mięśniowe i powtarzane regularnie. Systematyczność to klucz do pięknej sylwetki, nie tylko u kobiet.

Pozostaje jeszcze kwestia estetyki: dla jednych perfekcyjnie wyrzeźbiona sylwetka kobiety budzi zachwyt, dla innych wiąże się z obrzydzeniem. Nie każdemu uwidocznienie mięśni się podoba, dla innych kobieta powinna być delikatna i zachować swoje kształty. To kwestia gustu.

Doping a kulturystyka

Stosowanie sterydowych dopalaczy to nie kwestia lepszej sylwetki, lecz zdrowia. Większość produktów to po prostu hormony, które oprócz tego, że kształtują masę mięśniową, działają negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu, np. hamują wzrost u młodych osób. Każde stosowanie sterydów to ingerencja w gospodarkę hormonalną organizmu. Nieumyślne ich stosowanie, brak odpowiednich cykli przyjmowania, a także przerwanie lub pomieszanie dawek może wywołać tragiczne konsekwencje. Należy sobie uświadomić, że oprócz sięgania po sterydy istnieją przede wszystkim inne możliwości zwiększania swojej masy mięśniowej, które mogą przynieść równie dobre skutki bez nadwerężania organizmu.

Odżywki dla kulturysty

Przyjmowanie sterydów powoduje wzrost ciśnienia krwi. W efekcie tego serce jest przeciążone, gdyż cała krew pompowana jest w rozrastające się mięśnie. Zmienia się również gospodarka hormonalna organizmu. Dotąd regulowana naturalnie, z chwilą przyjęcia sterydów zaczyna być podatna na podawane dodatki. Pobierane sterydy wpływają m.in. na wysokość testosteronu, którego nadmierna ilość doprowadza do zachować agresywnych. Sterydy w większości przypadków powodują osłabienie organizmu i spadek mocy. Wpływają także na wiele zmian w budowie ciała i zachowaniu, np. obniżają głos, powodują zahamowanie wzrostu.

Doping to także nielegalnie sprzedawane odżywki i używki, które zachęcają kulturystów szybkim spadkiem masy tłuszczowej i przyrostem mięśni. Wiele z tego typu produktów to podróbki, których wpływ na zdrowie jest nieprzewidywalny.

Dieta kulturysty

Dobór odpowiedniego sposobu odżywiania to dla sportowca-kulturysty sprawa pierwszej wagi. Istnieje wiele stereotypów, co do diety dla kulturystów i siłaczy. Jeden z nich nakazuje spożywać jedynie produkty białkowe, które bezpośrednio wpływają na przyrost mięśni. Takie ograniczenie dietetyczne nie wpływa dobrze na funkcjonowanie organizmu. Aby dostarczyć mu odpowiednich składników, należy przyjmować także węglowodany, tłuszcze, a przede wszystkim witaminy i składniki mineralne. Nie można zapominać o owocach i warzywach!

Dieta kulturysty

Kolejnym błędnym przeświadczeniem jest odżywianie się wyłącznie… odżywkami. Wielu przyszłych sportowców traktuje je jako substytut zrównoważonej diety i zamiast poszczególnych posiłków łyka suplementy. Tymczasem są one zalecane jedynie jako uzupełnienie diety w te składniki odżywcze, których zabrakło podczas posiłków.

Najlepsze źródło białka nie tkwi wcale w witaminach, lecz w produktach bogatych w aminokwasy. Chodzi tutaj głównie o czerwone mięso, jajka, drób oraz przetwory mleczne. Niemniej ważnym składnikiem diety musi być nawadnianie organizmu, któremu należy dostarczyć odpowiedniej ilości płynów. W związku z intensywnym wypłukiwaniem z organizmu minerałów podczas ćwiczeń fizycznych, dziennie powinno się przyjmować około czterech litrów napojów.

Odpowiednie skomponowanie posiłków to jeszcze nie wszystko. Zarówno rano, jak i przed snem trzeba dostarczyć organizmowi białek. Przed i po treningu warto spożyć posiłek węglowodanowy, który dostarczy energii niezbędnej do ćwiczeń.