Psycholog i psychiatra to dwie specjalizacje, które nie tylko brzmią podobnie, ale i zajmują się podobnymi problemami w obrębie zdrowia psychicznego człowieka. W rzeczywistości pracy psychologa i psychiatry nie należy jednak ze sobą mylić – psycholog nie będzie mógł pomóc w sprawach typowych dla psychiatry, ale może skierować do niego w razie konieczności bardziej specjalistycznej pomocy. Czym różni się psychiatra od psychologa klinicznego i kiedy warto się do nich zgłosić?

Psycholog – kim jest i czym się zajmuje?

Psycholog, czyli osoba z tytułem magistra psychologii specjalizuje się w diagnozach psychologicznych, niezbędnych między innymi w leczeniu psychiatrycznym czy neurologicznym. Psychologowie mogą skupiać się między innymi na badaniu kompetencji intelektualnych, wspierać uczniów szkół zmagających się z trudnościami w nauce, udzielać wsparcia ofiarom przemocy czy różnych sytuacji kryzysowych, a także przygotowywać dzieci i rodziny w procesie adopcyjnym. Specjalizacji w obrębie samej psychologii jest wiele, ale podsumowując je razem można uznać, że psycholog skupia się przede wszystkim na sprawach obecnych i przejściowych sytuacjach kryzysowych – problemy natury emocjonalnej wymagające długotrwałego leczenia, a nie jedynie wsparcia i porady są kierowane do psychiatry i psychoterapeutów.

Szczególnym przykładem specjalizacji w obrębie psychologii jest psychologia kliniczna zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Psycholog kliniczny zajmuje się w szczególności ogólnie pojętym zdrowiem psychicznym oraz normami i patologiami pojawiającymi się w jego obrębie. To właśnie w obszar patologii zdrowia psychicznego zalicza się między innymi stres i sytuacje kryzysowe, w zakresie których pomocy może udzielić psycholog kliniczny.

konsultacje u psychiatry

Psychiatra i psychoterapeuta – leczenie zaburzeń psychicznych

Psycholog, choć doświadczony w tematyce zdrowia psychicznego nie posiada docelowo kompetencji do prowadzenia psychoterapii, choć oczywiście może się w tym kierunku dodatkowo szkolić. Psychoterapeuta pomaga radzić sobie z aktualnymi sytuacjami i uczuciami oraz zaburzeniami, które trwają już od jakiegoś czasu. To do jego gabinetu należy udać się w przypadku podejrzeń depresji, z zaburzeniami odżywiania, napadami lęku, obsesjami czy trudnościami w budowaniu związków. W obrębie psychoterapii wyróżnia się wiele mniejszych specjalizacji, z których wszystkie dążą do pomocy człowiekowi w uporządkowaniu jego myśli i zachowań.

Ostatnią grupą specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym człowieka są psychiatrzy. Ci jako jedyni spośród opisanej grupy są uprawnieni do prowadzenia leczenia farmakologicznego i przepisywania leków wspomagających leczenie określonych zaburzeń sfery psychicznej. Skierowanie na konsultację psychiatryczną zwykle pojawia się z polecenia psychologa bądź psychoterapeuty, zdaniem których leczenie określonego przypadku może wymagać pomocy ze strony farmaceutyków. Do psychiatry należy udać się więc między innymi w przypadku umiarkowanej i ciężkiej depresji, silnych napadów lękowych, zaburzeń odżywiania i snu, obsesyjnych myślach czy uzależnieniach, których leczenie z psychoterapeutą nie przynosi oczekiwanych skutków i które mogą skorzystać na pomocy farmakologicznej.

Psycholog kliniczny, psychiatra, psychoterapeuta – dbając o zdrowie psychiczne

Opisane powyżej specjalizacje nie są sobie równoznaczne i choć na co dzień współpracują ze sobą dość blisko, każda z nich jest odpowiedzialna za nieco inny element zdrowia psychicznego. Ze względu na skomplikowane działanie psychiki ludzkiej i problemy, które rzadko spowodowane są jednym, wyraźnym czynnikiem, aktywna współpraca psychologów klinicznych, psychiatrów i psychoterapeutów jest niezbędna do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia psychicznego pojedynczego pacjenta. Wokół leczenia psychiatrycznego, psychoterapii i regularnych wizyt u psychologa narosło w społeczeństwie wiele negatywnych opinii i mitów z którymi specjaliści walczą nieustannie.

Dbałość o własne zdrowie psychiczne jest tak samo ważna, jak zdrowie fizyczne. Człowiek doświadczający bólów brzucha, kręgosłupa, problemów z sercem, stawami czy widzeniem nie czuje wstydu przed wizytą u właściwego specjalisty i wręcz zachęcany jest przez najbliższych, by skorzystać z pomocy jak najwcześniej. Podobną politykę warto stosować w obrębie zdrowia psychicznego – wizyta u psychologa bądź psychoterapeuty nie jest powodem do wyobcowania, a doskonałym przykładem osoby dbającej o swoje dobre samopoczucie w każdym obszarze życia.