Rehabilitacja ogólnie ma za zadanie pomagać pacjentom wrócić do normalnego trybu życia. Często konieczność odbywania rehabilitacji spowodowana jest chorobami czy wypadkami. Zwykła rehabilitacja odbywa się w różnych ośrodkach medycznych, które posiadają specjalną salę z wieloma sprzętami, które służą do rehabilitacji. Większość sprzętów jest dostępna dla wszystkich ludzi, jednak wyszczególnia się typy sprzętów, które odpowiadają konkretnym chorobom czy schorzeniom. Na rehabilitację lekarz może nas także wysłać na cotygodniową wizytę na basenie. Natomiast rehabilitacja domowa polega na tym, że przyjeżdża do nas rehabilitant i wykonuje z nami różne ćwiczenia niezbędne do powrotu do zdrowia.

Kto musi się zdecydować na ten typ rehabilitacji?

Lekarz może zlecić nam rehabilitację domową, jeżeli jesteśmy bardzo ciężko chorzy i praktycznie nie mamy możliwości częstego wychodzenia z domu oraz samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Rehabilitacja domowa także będzie konieczna w przypadku, jeżeli jesteśmy poszkodowani przez wypadek, w którym braliśmy udział. Rehabilitacja domowa bardzo często odbywa się, gdy pacjent niedawno wybudził się z długiej śpiączki. Często bowiem w takim przypadku zanika wiele ważnych funkcji życiowych i pacjent jest zależny od osób trzecich.

Rehabilitacja masażem

Rehabilitacja dzieci

Dzieci także często wymagają rehabilitacji, najczęściej w przypadku chorób, z którymi zmagają się od najwcześniejszych lat. Może być to dziecięce porażenie mózgowe, problemy z kręgosłupem czy opóźnienie dziecka w rozwoju wywołane różnymi czynnikami. Rehabilitacja dzieci wygląda bardzo różnie, ze względu na zróżnicowany wiek dzieci wymagających tego typu leczenia oraz z uwagi na ich przypadłości.

Rehabilitacja osób dorosłych

Często rehabilitacji potrzebują także osoby dorosłe. Taka konieczność następuje, gdy jesteśmy ofiarami wypadku, lub jesteśmy w pewnym stopniu niepełnosprawni.

Wszelkie choroby i wady wrodzone także mogą być powodem do korzystania z rehabilitacji domowej.  Jest to doskonałe wyjście dla chorych osób, ponieważ często nie są one w stanie funkcjonować prawidłowo bez takiej opieki.

Rehabilitacja seniorów

Seniorzy są najczęściej rehabilitowanymi osobami. Jest to grupa osób, która zmaga się z wieloma różnymi chorobami spowodowanymi podeszłym wiekiem.

Jak podaje CM Sanitas: u wielu ludzi starszych zauważa się kompletny brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wielu ludzi bowiem nie ma na to siły. Jednak aktywność fizyczna, zwłaszcza w tym wieku, jest niezwykle ważna i może być bardzo pomocna na drodze powrotu do zdrowia. (źródło: http://www.cmsanitas.pl/szpital/rehabilitacja-domowa_6,60,329)

Rehabilitacja kobiet w ciąży oraz tuż po porodzie

Kobiety w ciąży również nierzadko potrzebują nadzwyczajnej opieki. Zazwyczaj taka konieczność następuje w przypadku ciąż zagrożonych. Jeżeli kobieta znosi ciąże bardzo źle, pomoc rehabilitanta może okazać się wręcz konieczna. Natomiast rehabilitacja po porodzie jest wykonywana dlatego, że nie każdy poród przebiega prawidłowo. Dlatego też wiele kobiet potrzebuje opieki.