Większości osób zawód dietetyka kojarzy się przede wszystkim z układaniem jadłospisów wspierających proces redukcji nadmiernej masy ciała. Odchudzanie z pomocą dietetyka jest często promowaną formą terapii i skutecznej zmiany nawyków żywieniowych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku problemów zdrowotnych należy się udać do dietetyka klinicznego. Kim jest dietetyk kliniczny i czym się zajmuje?

Leczenie żywieniowe w Polsce istnieje już od jakiegoś czasu, ale dopiero od kilku lat wprost mówi się o wpływie jedzenia na zdrowie pacjentów. Dietetyk kliniczny zajmujący się profilaktyką różnych chorób za pomocą odpowiednio dopasowanej diety, zyskuje na popularności. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wspomaganie leczenia określonych chorób poprzez wprowadzenie konkretnego sposobu odżywiania się.

Dietetyk kliniczny – co należy o nim wiedzieć?

Dietetyk kliniczny to rodzaj dietetyka, który specjalizuje się w leczeniu żywieniowym. Dietetyk kliniczny skupia się przede wszystkim na tym, jak stosowana przez nas dieta wpływa na stan zdrowia i reakcje organizmu. Dlatego też dietetyk kliniczny posiada uprawnienia pozwalające mu leczenie chorób metabolicznych poprzez ułożenie planu żywieniowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów. Oprócz tego zajmuje się również edukacją żywieniową, co pozwala wielu osobom wprowadzić zdrowe nawyki do swojej diety.

Istnieje wiele chorób, których nasilenie się jest uzależnione od tego w jaki sposób się odżywiamy. Zalicza się do nich między innymi problemy z nadciśnieniem, cukrzycę czy miażdżycę. Osoby chorujące na nie powinny nie tylko stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ale również dopasować dietę tak, aby uniknąć w ten sposób poważnych powikłań, a nawet śmierci.

Dietetyk a dietetyk kliniczny – czym się zajmują?

Wprawdzie rzadko się mówi o rozróżnianiu zadań, jakimi zajmuje się dietetyk oraz dietetyk kliniczny. Jest to jednak istotna kwestia, gdyż każdy z nich zajmuje się innymi sprawami związanymi z procesem żywienia.

Dietetykiem można zostać w ciągu kilku miesięcy, kończąc szkołę policealną. To właśnie tam przyszli dietetycy uczą się podstaw związanych z racjonalnym żywieniem oraz tego, w jaki sposób układać jadłospisy, aby dieta była zrównoważona. Do dietetyka najczęściej udajemy się po to, aby schudnąć bądź nabrać masy ciała.

Natomiast dietetykiem klinicznym zostaje się po zakończeniu studiów wyższych. Wynika to z tego, że dietetyk kliniczny zawodowo zajmuje się oceną stanu odżywiania swoich pacjentów, a także zależności i wpływu diety oraz środków farmakologicznych w leczeniu chorób. Dzięki swojej wiedzy jest w stanie dopasować dietę pacjentów z różnego rodzaju schorzeń tak, aby uniknąć zwiększenia się problemów zdrowotnych lub całkowicie zahamować ich rozwój. Dietetyk kliniczny, w przeciwieństwie do tradycyjnego dietetyka, również leczy popularne dolegliwości metaboliczne.

dieta

Kiedy należy udać się do dietetyka klinicznego?

Osoby cierpiące na choroby dietozależne jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca powinny znajdować się pod stałą opieką dietetyka klinicznego. Jednak istnieje grupa pacjentów, które z pomocy specjalisty powinny skorzystać natychmiast po pojawieniu się kilku objawów ze strony układu trawiennego.

Do dietetyka klinicznego warto się zgłosić jeśli zauważyliśmy u siebie pojawienie się alergii pokarmowych. Oczywiście nie chodzi tutaj o uczulenie na pojedyncze owoce czy artykuły spożywcze, ale o alergie powodujące poważne problemy z układem trawiennym i metabolizmem. Odpowiednio dobrana dieta pozwoli na wyeliminowanie wszystkich dolegliwości.

Do dietetyka klinicznego należy się również udać w momencie nieustających problemów ze strony układu pokarmowego i trawiennego. Niektóre schorzenia pomimo leczenia farmakologicznego potrzebują dodatkowego wspomagania w postaci zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia do diety konkretnych grup produktów.

Z racji tego, że dietetyk kliniczny zajmuje się sporządzaniem diet, które wspomagają proces leczenia, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy wystąpieniu nowotworów.

Dietetyk kliniczny w Wałbrzychu

Dobry i sprawdzony dietetyk kliniczny w Wałbrzychu przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, który potrzebuje fachowej pomocy. Oprócz tego zweryfikuje wszystkie istotne aspekty mające wpływ na jego sposób odżywiania, sprawdzi zależność przyjmowanych przez niego leków na stan zdrowia i ułoży indywidualną dietę wspomagającą proces leczenia. Dietetyk kliniczny w Wałbrzychu z pewnością pomoże w powrocie do zdrowia.