Każdy z nas chce mieć zdrowe i piękne zęby, jednak żeby tak było, trzeba się o to postarać i regularnie chodzić do dentysty, który będzie kontrolował ich stan i w razie potrzeby wykona odpowiednie zabiegi w celu poprawy zdrowia naszych zębów.

Piaskowanie

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest właśnie piaskowanie zębów, które pozwala usunąć płytkę nazębną i cieszyć się zdrowymi zębami. Jest to odpowiedni zabieg dla każdego pacjenta i wykluczenie z takiego leczenia może oznaczać tylko, że ma on stan zapalny dziąseł, jamy ustnej, uszkodzone błony śluzowe lub inne dolegliwości, które wykluczają go z możliwości zastosowania tego rodzaju leczenia. Cały zabieg trwa około trzydziestu minut i można go powtarzać w razie potrzeby nawet co trzy miesiące. Wykorzystuje się tutaj piaskarkę, która rozpyla w naszej jamie ustnej piasek dentystyczny docierający do wszystkich kłopotliwych zakamarków naszej jamy ustnej. W ten sposób możemy pozbyć się nie tylko osadu, ale także drobnych przebarwień. Na końcu zabiegu lekarz odsysa piasek oraz nagromadzoną ślinę z naszej buzi i smaruje piaskowane miejsca lakierem fluorkowym. Jest bardzo możliwe, że mieliśmy kiedyś robiony ten zabieg i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ niektórzy dentyści piaskują zęby podczas rutynowej kontroli. Nie jest to straszny zabieg, za to jest bardzo potrzebny, dlatego nie powinniśmy się go obawiać.

Scaling

stomatologNazwa tego zabiegu może nam się z niczym nie kojarzyć, jednak oznacza ona usunięcie kamienia nazębnego, który uszkadza dziąsła i może doprowadzić do parodontozy. Objawia się on w postaci brązowego nalotu, którego nie można się pozbyć poprzez zwykłe mycie zębów szczoteczką. Zabieg usuwania takiego kamienia polega na zastosowaniu ultradźwięków i powinny poddać mu się, dwa razy do roku, osoby pijące duże ilości kawy i herbaty, ponieważ sprzyja to ponownemu odkładaniu się kamienia.

Fluoryzacja

Każdy zna tę nazwę jeszcze z dzieciństwa, kiedy to byliśmy zaciągani do dentysty podstępem. Wraz z mijającymi latami nasze podejście do stomatologów prawdopodobnie się zmieniło, dlatego nie warto bać się wizyty u niego, szczególnie, jeżeli mówimy o fluoryzacji, która jest bardzo potrzebnym zabiegiem. Codziennie uzupełniamy fluor poprzez picie wody, jedzenie lub dbanie o stan naszych zębów. Czasami jednak widzimy, że ta dawka nie jest wystarczająca i chcemy zapobiec powstawaniu próchnicy i remineralizacji szkliwa. Stosuje się tę metodę także w przypadku, gdy chcemy wyleczyć nadwrażliwość zębów. Cały zabieg polega na zaaplikowaniu odpowiedniej dawki fluoru, można to robić poprzez nakładanie specjalnych żelów lub szczotkowanie zębów pastami o zwiększonym stężeniu fluoru. Taka informacja może niektórych pokusić do samodzielnego leczenia, jednak żeby sobie nie zaszkodzić, fluoryzacja musi być przeprowadzona pod okiem dentysty.


By skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego oraz efektywnie wybielić zęby, polecamy skorzystać z usług centrum stomatologicznego Podralscy.