Śmierć bliskiej osoby może zdarzyć się wszędzie. Najczęściej występuje ona w szpitalu, jednak często zdarza się również tak, że ktoś odejdzie w mieszkaniu, co niestety wiąże się z pewnymi trudnościami dla jego najbliższych. Muszą oni bowiem zdezynfekować całe pomieszczenie po usunięciu ciała, co w obliczu żałoby jest nieraz ciężkie, dlatego zobaczmy, o czym warto pamiętać i jak sprawnie dokonać dezynfekcji po zmarłym. 

Czy dezynfekcja po zmarłym jest ważna? 

Na samym początku odpowiedzmy sobie czy na pewno trzeba dezynfekować mieszkanie po zgonie. Otóż tak, gdyż bez niej mogą pojawić się poważne zagrożenia zarówno dla bliskich zmarłego, jak i sąsiadów

Brak odpowiedniej dezynfekcji po zmarłej osobie może skutkować pojawieniem się wielu drobnoustrojów oraz insektów, które zalęgając się w otoczeniu, gdzie przebywał denat, mogą prowadzić do uszczerbków na zdrowiu przebywających w mieszkaniu ludzi (problemy oddechowe i pokarmowe) oraz do rozwoju plag robactwa. Ponadto duża ilość bakterii, trupi jad, muchy, wszy czy świerzb mogą dotknąć również mieszkających obok sąsiadów, a jeśli zwleka się z dezynfekcją, to ich usunięcie może być naprawdę trudne. 

Jakie środki należy stosować do dezynfekcji po zmarłym?

Nieraz sądzi się, że sklepowe detergenty wystarczą, by odkazić przestrzeń. Nic bardziej mylnego. Związki wydzielane przez zmarłe ciało są na tyle silne, że praktycznie wnikają w meble, ściany i zalęgają się w powietrzu, przez co podstawowe środki czyszczące nie są w stanie ich usunąć

Najlepiej więc zakupić specjalne środki czyszczące z nadtlenkiem wodoru, fenolem czy chlorem lub zainwestować w specjalne maszyny czyszczące np. lampy UV, czy ozonatory, które skutecznie pozbędą się wszystkich zarazków. 

Jak powinna wyglądać dezynfekcja po zmarłym?

Po śmierci bliskiego wiele osób, jeśli już podejmuje się dezynfekcji, to bardzo często wykonuje ją szybko i niestarannie zapominając, że aby była ona skuteczna, należy wykonywać ją krok po kroku. 

  1. Na samym początku należy zweryfikować jakie przedmioty i meble miały bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego i odpowiednio je zutylizować. 
  2. Następnie należy odkazić wszystko w pomieszczeniu, w jakim przebywał denat, nie wykluczając powietrza. W tym celu najlepiej użyć ozonu, gdyż składnik ten podczas rozpylania rozkłada cząsteczki tlenu, wnikając w naprawdę wszystkie przedmioty, skutecznie je odkażając. 
  3. Na końcu najlepiej zająć się pozostałymi pomieszczeniami i meblami używając silnych środków czyszczących. Warto jednak pamiętać, że aby działały one prawidłowo, muszą one pozostać na danej powierzchni przynajmniej pół minuty przed ich wytarciem. 

Z takim planem działania dezynfekcja jest naprawdę szybka, aczkolwiek przez cały czas należy zachować wszystkie środki ostrożności, gdyż silne substancje czyszczące  mimo dobrych właściwości odkażania mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas dezynfekcji?

Jeśli podejmujemy się czyszczenia mieszkania po zmarłym, należy mieć na względzie zarówno bezpieczeństwo rodziny, jak i sąsiadów. Dezynfekcja musi się odbywać przy jak największej sterylności zarówno pomieszczeń, jak i skóry, oczu czy dróg oddechowych. Drzwi wejściowe do mieszkania powinny być jak najlepiej zabezpieczone przed wydostaniem się środków do mieszkania innych, zaś w mieszkaniu zmarłego podczas dezynfekcji powinna przebywać wyłącznie osoba dezynfekująca w odpowiednim kombinezonie. 

Należy pamiętać, że dopiero po upływie 24h i odpowiednim wywietrzeniu mieszkania będzie ono w pełni przystosowane do normalnego użytku. 

ozonowanie

Gdzie szukać pomocy?

Na sam koniec warto zaznaczyć, że dezynfekcja po zmarłym jest nieraz dla bliskich uciążliwa, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów oferujących takie usługi. Jest ich na rynku naprawdę sporo i jeśli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić dezynfekcji mieszkania samodzielnie, wówczas ich pomoc jest nieoceniona. 

Firmy dezynfekujące mieszkania po zmarłych wiedzą, jak odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie i jak je oczyścić, by użyte środki szybko usunęły wszystkie drobnoustroje oraz by były bezpieczne dla ludzi w ich otoczeniu. Dzięki temu bliscy zmarłego nie muszą martwić się tą sprawą, ale z drobną pomocą zadbają o odpowiednią czystość w ważnej dla zmarłego przestrzeni.