Samo przeprowadzenie operacji bariatrycznej to nie wszystko. Pacjent po zabiegu będzie musiał nie tylko zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ale również wdrożyć odpowiednią dietę, która pomoże w szybkim powrocie do zdrowia oraz redukcji masy ciała po operacji. Wiele osób jednak nie wie jak wygląda dieta bariatryczna i w jaki sposób można ją zróżnicować.
Okazuje się, że dieta po operacjach bariatrycznych to kolejny etap leczenia otyłości. Nie tylko należy ją wprowadzić tuż przed operacją, ale również kontynuować nowy tryb żywienia. W praktyce osoby po operacji bariatrycznej muszą zupełnie zmienić swoje nawyki żywieniowe i nie mogą już spożywać niektórych grup posiłków. Jak zatem wygląda dieta bariatryczna? Jak przygotować się do samej operacji, aby później bez problemów wdrożyć dietę do swojej codzienności?
Jak przygotować się do operacji bariatrycznej?
Przygotowanie do operacji zmniejszenia żołądka jest długim i niekiedy skomplikowanym procesem. Przed zabiegiem pacjent nie tylko odbywa konsultację psychologiczną, ale również spotyka się z dietetykiem, który układa dietę przedoperacyjną oraz na kilka dni po operacji. Pacjent, który pragnie poddać się operacji bariatrycznej musi bezwzględnie stosować się do zaleceń dietetyka, aby operacja przebiegła w poprawny sposób, a ryzyko niebezpiecznych powikłań zostało zminimalizowane.
Stąd też dieta przed operacją bariatryczną jest niezwykle ważna. Pacjent powinien przejść na dietę niskokaloryczną, dzięki czemu jeszcze przed zabiegiem dochodzi do utraty masy ciała. Oprócz tego mała ilość kalorii, a co się z tym wiąże również tłuszczów, pozwala na maksymalne odciążenie wątroby tuż przed operacją. Jest to istotny krok przed operacją, aby cały proces dochodzenia do siebie przebiegał bez zbędnych komplikacji. Wątroba tuż po operacji jest obciążona ze względu na duże zapasu wody, glikogenu oraz tłuszczy.
W praktyce dieta niskokaloryczna do tysiąca kalorii daje szansę na szybkie zmniejszenie się wątroby przed operacją. W ten sposób lekarz ma dostęp do żołądka, a ryzyko powikłań związanych z nacięciem innych narządów jest znikome. Warto zatem zadbać o to, aby przed operacją spożywać jedynie posiłki niskowęglodanowe, o ograniczonej ilości tłuszczy.
Dieta bariatryczna po operacji – pierwsze dni
Pacjenci, którzy poddali się operacji bariatrycznej w najbliższym czasie po operacji będą musieli ograniczyć spożywanie niektórych posiłków. Zalecenie to powinno być stosowane zwłaszcza w pierwszych dniach po operacji, a także kolejnych tygodniach.
Pierwsze doby po operacji pacjent nie może spożywać stałych posiłków. W szpitalu podawane są mu kroplówki oraz małe ilości płynów, które pacjent może przyjąć samodzielnie. Są to niewielkie ilości – do maksymalnie 50 ml jednorazowo.
W pierwszych tygodniach pacjent może zacząć przyjmować napoje odżywcze. Zalicza się do nich zmiksowane zupy oraz rozcieńczone soki owocowo-warzywne. Pacjent może przyjmować również jogurty pitne, które w swoim składzie nie zawierają dużej ilości cukru. Niektórzy pacjenci przyjmują również mleko bez tłuszczu oraz mleko roślinne, jednak nie każdy z nich będzie się dobrze po nich czuł.
Dopiero po około miesiącu po operacji pacjent będzie mógł przyjmować stałe, miękkie pokarmy z dużą zawartością białka, ale pozbawione tłuszczu. Warto jednak pamiętać o tym, aby produkty nie miały dużych kawałków, dlatego najlepiej jest je zmiksować na mokrą papkę. W tym przypadku owoce i warzywa mogą być spożywane jedynie bez skórki i pestek.
Czego nie można spożywać po operacji bariatrycznej?
Po operacji bariatrycznej pacjent musi zupełnie zmienić swój sposób żywienia. Ważne są nie tylko produkty, jakie będzie spożywał, ale również czas przeżuwania czy ilości nakładane na talerz. Po około 6 tygodniach każdy będzie mógł małymi krokami przechodzić na dietę stałą, składającą się przede wszystkim z produktów o wysokiej zawartości białka.
W diecie bariatrycznej, którą należy stale utrzymywać po operacji, zakazane jest spożywanie tłustego mięsa i podrobów, świeżych chlebów czy produktów smażonych (w tym fast foodów). Oprócz tego należy zupełnie zrezygnować z orzechów, nasion i suszonych owoców. Osoby po operacji bariatrycznej muszą również zrezygnować z alkoholu oraz słodyczy.