Ogólnie, samo słowo dieta kojarzy się nam najczęściej z redukcją, czyli po prostu ze schudnięciem. Dieta to sposób odżywiania się każdego z nas. W przypadku rzeźby ciała, nasza dieta powinna być szczególnie urozmaicona w białkowe produkty. Osoby, które starają się schudnąć lub wypracować sylwetkę, zwiększyć lub zmniejszyć masę – muszą zmienić swoją dietę. W znacznej większości, wiąże się to z rezygnacją z konkretnych produktów spożywczych i z zastąpieniem ich innymi. Istotne jest, by przy diecie na rzeźbę ograniczyć kalorie i dostarczać do organizmu sam zdrowe składniki wskazane przez dietetyka i trenera.
Trzeba jednak pamiętać, że rzeźbienie naszego ciała to długotrwały proces. Absolutnie nie można stosowa popularnych głodówek lub żywności dietetycznej.

  • Trzeba jeść więcej – Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na kalorie. Żywność, która od dziś będzie królowała w naszym menu, musi mieć odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Poza tym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu, należy odpowiednio dobierać produkty spożywcze. Niektóre z nich potrzebują więcej czasu na strawienie – nie jest więc prawdą, że im mniej będziemy jeść, tym szybciej i lepiej przyczynimy się do urzeźbienia mięśni.
  • Musimy zwracać uwagę na to, co jemy – słodycze, popularne Fast foody czy zapychacze, musimy koniecznie usunąć z naszej diety. To samo tyczy się słodkich napojów i różnego rodzaju przekąsek. Decydując się na specjalną i zrównoważoną dietę na rzeźbę, musimy brać pod uwagę tempo naszego metabolizmu.
  • Należy odpowiednio ustalać proporcje – prawdą jest to, że im częściej i mniej jemy, tym jest dla nas lepiej. Jest to jednak ściśle związane z regularnym spożywaniem różnorodnych posiłków w ciągu dnia. Ich ilość powinna wynosić 5-7. Przy ćwiczeniach na rzeźbę, właściwa i zdrowa dieta jest nie tyle pomocna, co wręcz konieczna.
  • Przydatne mogą okazać się suplementy diety – wielu jest sportowców, którzy wykorzystują dzisiejszą medycynę oraz porady słynnych trenerów personalnych. Słynne koktajle proteinowe, tabletki oraz inne formy suplementacji, mogą się niektórym kojarzyć ze wspomagaczami. Warto jednak wiedzieć, że suplementy absolutnie nie powinny być brane w nadmiarze, ani zastępować zdrowych i naturalnych posiłków.
  • Aktywność fizyczna – jest to obowiązek każdej osoby, która pragnie wymodelować swoje mięśnie. Jednak istotne są rodzaje ćwiczeń oraz ich regularność i intensywność.

Wiele jest osób, które ‘po swojemu’ zabierają się za rzeźbienie mięśni i sylwetki. Niekiedy jednak efekty są niewystarczające lub żadne – w dzisiejszych czasach, gdy mamy ogromny postęp wiedzy i świadomości w tym zakresie, możemy skorzystać z porad trenerów personalnych oaz dietetyków – Dominik Kopczyński z Trenujmy24.pl radzi aby na początku przygody z siłownią i fitness decydować się na rady instruktora, gdyż to zapobiegnie niepotrzebnym kontuzjom. Są to osoby, które fachowo doradzą nam, w jaki sposób się odżywiać, jak układać proporcje i czego unikać. Trener, do naszej diety dobierze nam również ćwiczenia.

rzeźba

Rodzaje żywności przy diecie na rzeźbę

Między innymi, sportowcy muszą wprowadzić do swojej diety, mięso, jajka oraz inne produkty bogate w białko. Istotne są również produkty zawierające kwasy tłuszczowe – są to ryby (najlepiej tłuste, morskie), orzechy, oliwa z oliwek, awokado i oliwy sałatkowe. Poza tym, istotny jest nabiał – mleko, sery oraz masło też powinny znaleźć się w naszej diecie. Dużo nam dadzą świeże i suszone owoce oraz soki naturalne, najlepiej świeżo wyciskane. Poza tym, bardzo ważne są warzywa bogate w błonnik oraz produkty zawierające dużo skrobi. Jest to pieczywo pełnoziarniste, makarony, warzywa strączkowe czy ziemniaki.