Poważnie rozważasz podjęcie kursu samoobrony? W tym artykule upewnimy Cię w tym przekonaniu, podając 6 argumentów, dlaczego warto zacząć ćwiczyć krav maga. Jednym z najskuteczniejszych systemów samoobrony jest krav maga. To sposób obrony i walki wykorzystujący najskuteczniejsze elementy zaczerpnięte z boksu, muay thai, czy karate. Krav maga w studiu to zajęcia dedykowane dla wszystkich, bez względu na wiek, wzrost, płeć i wagę. Nauczysz się jak skutecznie chronić swoje zdrowie i życie, a dodatkowo odkryjesz ukryte w Tobie pokłady niesamowitej siły.

1. Poprawa kondycji

Krav maga to doskonały trening wytrzymałościowy. Wzmacnia siłę, wspomaga budowę mięśni i kształtuje ciało – w tym aspekcie ciekawą formę zajęć proponuje KravGym, który łączy walkę z siłownią. Dodatkowo pozytywnie wpływa na refleks, szybkość i elastyczność. Co ważne, z powodzeniem może do niego przystąpić nawet osoba początkująca. Krav maga dostosowuje się do umiejętności i poziomu osoby trenującej, a następnie skutecznie prowadzi do wyraźnej poprawy wyników siły fizycznej.

2. Zwiększona pewność siebie

Regularny trening samoobrony krav maga, pozytywnie wpływa na psychikę osoby trenującej, wzmacniając jej pewność siebie i poczucie własnej wartości. Ten doskonały trening mentalny jest również właściwym rozwiązaniem dla osób, które osobiście doświadczyły napaści, przemocy lub sytuacji zagrożenia zdrowia, lub życia i nie wiedziały, jak prawidłowo powinny zareagować. Zdobyta na treningach pewność siebie okaże się przydatna nie tylko w sytuacjach obrony, ale też na co dzień. Krav maga wypracuje w Tobie świadomość, że niezależnie od tego, gdzie się znajdziesz i kto stanie po przeciwnej stronie, masz realną szansę obrony zdrowia własnego i Twoich najbliższych.

3. Dyscyplina

Bazując na sportowych sztukach walki, system samoobrony krav maga wymaga konsekwencji, dyscypliny, zawziętości i regularności. Treningi prowadzą do wypracowania wewnętrznej dyscypliny osoby trenującej, co pozytywnie przekłada się również na życie codziennie.

4. Umiejętność skutecznej obrony

To najważniejszy aspekt treningu krav maga. Podczas zajęć, bazując na realnych sytuacjach zagrożenia, nauczysz się, jak możliwie najskuteczniej obronić siebie przed napastnikiem. Pamiętaj, że obroną jest również prawidłowa ocena sytuacji i umiejętne wycofanie się z ataku.

5. Umiejętność kontrolowanego przyjmowania ciosów

Opierając się na sztukach walki wręcz, krav maga wypracuje w Tobie umiejętność skutecznego blokowania ciosów i przyjmowania tych, przed którymi nie możesz do końca się obronić. Dowiesz się, jakich chwytów najczęściej używają napastnicy i czego się spodziewać. Dowiesz się także jakie konsekwencje dla zdrowia niesie każde z wymierzonych uderzeń, i na które z nich powinieneś, uważać szczególnie. Regularny trening wyszkoli Cię i uodporni na niegroźne ciosy, które u niedoświadczonych osób wzbudzają lęk i powodują paraliż strachu uniemożliwiający podjęcie właściwej reakcji obronnej.

6. Umiejętność oceny agresora i sytuacji zagrożenia

Szybka i trafna analiza przeciwnika to podstawa naszego treningu krav maga. Technika i umiejętne wykorzystanie słabości agresora jest kluczem do efektywnej samoobrony. Bez względu na to ile ważysz i mierzysz, możesz być również poważnym zagrożeniem dla osoby, która próbuje Cię zaatakować. Cecha ta przydatna jest szczególnie w treningu samoobrony kobiet. W rezultacie zwiększysz świadomość możliwości własnego ciała, ale też zyskasz ogromną pewność siebie. Krav maga daje ci również niezbędną umiejętność oceny otoczenia, tak byś w wiedział, jak właściwie poruszać się w terenie, jak z niego bezpiecznie uciec i ewentualnie, jak przekuć go na własną korzyść.