Nie każdy może sobie pozwolić na opiekowanie się rodzicami w podeszłym wieku. Współcześnie żyjemy w pędzie zawodowym i po prostu nie mamy czasu na zapewnienie właściwej opieki najbliższym. Decyzja o zatrudnieniu kogoś do pomocy lub oddaniu rodzica do domu opieki wiąże się z wieloma wątpliwościami. Jeszcze spora część społeczeństwa uważa umieszczenie starszej osoby w domu opieki za coś wstydliwego. Miejmy nadzieję, że to myślenie zmieni się jak najszybciej. Zapewnienie starszym specjalistycznej opieki nie oznacza wyrzeknięcia się własnych rodziców. Czasem może być to dla nich lepszym rozwiązaniem, bo poznają nowych znajomych i spędzą miło czas.

Czy dom opieki to dobra decyzja?

Powstaje coraz więcej  prywatnych domów seniora i coraz częściej można znaleźć coś w pobliżu domu lub miasta, w którym się mieszka. To wygodne rozwiązanie, zarówno dla rodziny seniora, jak i dla niego samego. W domu opieki starsi są pod stałą opieką – lekarską i pielęgniarską. Seniorzy otrzymują pomoc przy wszystkich koniecznych czynnościach. Zapewnia się im różnorodne zajęcia (również fizyczne), spędzają czas ze swoimi rówieśnikami, co sprawia, że nie czują się samotni i nie zamykają się w sobie.

Dom opieki może być niesprzyjającym miejscem dla osób, które są bardzo związane ze swoim miejscem zamieszkania i nie lubią zmian. Nowa przestrzeń może ich przytłaczać. W każdym domu dla seniorów istnieje konkretny regulamin. Starszym osobom może być trudno przestawić się na czyjeś warunki i przestrzegać nowych zasad. Czasem można też trafić na fatalne warunki. Można tego jednak uniknąć, robiąc dobre „rozeznanie w terenie” przed zdecydowaniem się na jakiś ośrodek. Podstawową wadą, która zniechęca wiele osób, jest cena.

Koszt umieszczenia seniora w domu opieki zależny jest właściwie od jego standardów i miejsca, w jakich się znajdują. Wpływ na cenę będzie miał też wybór pokoju (może być jedno- lub wieloosobowy). Na przykład koszty pobytu w prywatnych domach seniora na Dolnym Śląsku, to około 2500 złotych.

opieka dzienna

Czy warto zdecydować się na opiekę domową?

Opieka domowa to dobre rozwiązanie dla seniorów, którzy nie chcą opuszczać swojego domu, a potrzebna jest przy nich pomoc. Osobę starszą będzie odwiedzać wykwalifikowany pielęgniarz. Opiekun pomoże jej w codziennych czynnościach, zadba o zdrowie, ale też po prostu dotrzyma jej towarzystwa, aby nie czuła się samotna. Gdy do domu seniora przychodzi opiekun, to on dostosowuje się do przyzwyczajeń swojego podopiecznego, przez co senior czuje się pewniej, pozostaje w znanej sobie rzeczywistości.

Największym minusem tego wariantu opieki jest to, że jest ona tymczasowa, senior nie przebywa pod stałą opieką specjalisty. Choć istnieje też opcja opieki całodobowej, ale zwiększa ona koszty. W przypadku takiej dorywczej opieki może się zdarzyć sytuacja, że opiekunowi coś wypadnie i nie będzie mógł się zjawić.

Trudno jednoznacznie określić cenę, jaką trzeba zapłacić. Czasem stawkę podaje się od godziny, a czasem można wykupić pakiet tygodniowy. Wpływ na cenę ma też to, czy jest ona kilkugodzinna czy całodobowa. Zalecamy zapoznanie się z ofertami placówek oferujących taką pomoc.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy rozważyć wszystkie za i przeciw i porozmawiać z osobą, której ta sprawa dotyczy. W końcu nie można lekceważyć woli seniora. Zapewnienie opieki starszej osobie to obowiązek, ale nie powinien on być ciężarem.