Głównym założeniem terapii alkoholowej jest całkowita abstynencja, jednak zdarza się, że nie wszyscy pacjenci są na nią gotowi i chcą jedynie ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Na tym jednak nie kończą się założenia, jakie towarzyszą przeprowadzaniu terapii alkoholowej. Jakie mogą być inne cele? Jakie są rodzaje terapii alkoholowej i jakie są ich najważniejsze cechy?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
W ramach tej formy leczenia, chory ma za zadanie przyznać się, że jest uzależniony. Dopiero gdy w pełni świadomie zda sobie z tego sprawę, można liczyć na sukces w drodze dalszego leczenia. Ważne jest również uświadomienie sobie, że nawet jeśli leczenie zakończy się sukcesem, alkoholizm pozostaje nieuleczalny – alkoholik na zawsze musi trzymać się z daleka od napojów procentowych.
Główną formą leczenia alkoholizmu w ramach terapii poznawczo-behawioralnej są zajęcia grupowe. Zajęcia prowadzone są nie tylko przez terapeutów, lecz również przez osoby, które same zmagały się z nałogiem i dzięki temu są w stanie zrozumieć, przez co przechodzą osoby uczęszczające na zajęcia.
W przeciwieństwie do innych rodzajów leczenia, terapia poznawczo-behawioralna nie skupia się na szukaniu przyczyn alkoholizmu w przeszłości, lecz zajmuje się teraźniejszością – na wydostaniu się z nałogu i wypracowaniu nawyków, które zapobiegną nawrotom.
Wszywka alkoholowa
Kiedyś powszechna, dziś napiętnowana jako rozwiązanie nieetyczne. Esperal wszywany jest w kilku miejscach na ciele pacjenta, a jego zadaniem jest uwalnianie do organizmu substancji, które w kontakcie z alkoholem pogarszają jego stan zdrowia, wywołując w uzależnionym negatywne skojarzenia z alkoholem. Działanie Esperalu miało być jednak przede wszystkim stricte psychologiczne: zbyt duża ilość alkoholu połączonego z Esperalem może prowadzić do zgonu, zatem uzależniony ma nie sięgać z alkoholu ze strachu przed śmiercią.
Niestety jednak stosowanie Esperalu ma swoje minusy. Wielu pacjentów próbuje usuwać wszywkę we własnym zakresie, ryzykując m.in. zakażenia, a także pojawiają się próby “zapijania” preparatu, co może mieć tragiczne skutki. Ponadto pojawia się również ryzyko tego, że uzależniony poczuje się zwolniony z myślenia o zmianie swojego sposobu życia, obejmując tok myślenia na temat alkoholu, oraz nawyki związane z jego spożywaniem.
Metoda 12 kroków
Sposób ten liczy sobie już blisko 100 lat i wciąż uważa się go za jedną z najpopularniejszych metod w leczeniu alkoholizmu. W skrócie chory musi zrozumieć, że utracił kontrolę nad swoim życiem i że stery przejął alkohol. To z kolei oznacza, że w walce z nałogiem konieczna jest pomoc. Tutaj chory może wybrać sobie autorytet, do którego będzie się odnosił podczas całego procesu. Może to być bliska osoba, autorytet znany z telewizji, a nawet Bóg.
W dalszych krokach uzależniony robi szczery rachunek sumienia ze wszystkich rzeczy, jakie zrobił pod wpływem alkoholu, a także wymienia wszystkie osoby, wobec których zawinił. Następnie stara się zadośćuczynić wyrządzoną krzywdę, jednocześnie obserwując swoje dalsze postępowanie i pilnując, by nie wrócić do uzależnienia. Ostatnim krokiem, po osiągnięciu abstynencji, może być dzielenie się swoim doświadczeniem z innymi uzależnionymi i pomaganie im w wyjściu z nałogu.
Jakie mogą być cele terapii alkoholowej?
Oprócz dążenia do całkowitej abstynencji lub przynajmniej ograniczenia spożywania alkoholu terapia ma również inne cele. Znajduje się wśród nich m.in. poprawa funkcjonowania w społeczeństwie, a także wypracowanie postawy prozdrowotnej uzależnionego wobec siebie i bliskich. Pacjent poznaje również schematy zachowań, w jakich funkcjonował, by móc tym łatwiej je rozpoznawać i mieć nad nimi większą kontrolę.
Terapia alkoholowa, której ofertę możesz znaleźć m.in. tu: https://nasz-gabinet.pl/wroclaw/, jest formą pomocy także dla bliskich osoby uzależnionej. Aby leczenie było skuteczne, oni również muszą wiedzieć, jak postępować z alkoholikiem będącym w trakcie leczenia, jak w mądry sposób udzielać mu wsparcia i jak reagować w trudnych momentach. Pomoże to również uniknąć błędów, jakie mogą stworzyć ryzyko powrotu do uzależnienia.