Choroba alkoholowa dotyczy coraz większej grupy osób. Alkoholizm doprowadza do tego, że cierpi przede wszystkim rodzina osoby uzależnionej. Dlatego najbliżsi próbują nakłonić najbliższą osobę do zaprzestania picia. Jednakże te argumenty wcale nie trafiają do tej osoby. Zatem w tym artykule dowiesz się, co mówić osobie uzależnionej, aby osiągnąć pożądany rezultat. 

Jak pomóc osobie uzależnionej?

W przypadku alkoholizmu najbliższej osoby nie można udawać, że nic się nie dzieje. Dlatego należy mówić z osobą uzależnioną jasno i otwarcie. Taką osobę koniecznie trzeba zmusić do leczenia. Jest to ważne, ponieważ z pewnością nie zdecyduje się ona na to w sposób samodzielny. Wynika to z tego, że alkoholizm nie powie logicznie alkoholikowi, że potrzebuje on leczenia. 

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, która nie należy do naszej rodziny?

Czasami zdarza się, że nasz kolega lub przyjaciel zmaga się z chorobą alkoholową. W takich okolicznościach warto podjąć próbę pomocy takiej osobie. Istotne jest to, aby nie ukrywać problemu. Należy również zdać sobie sprawę z tego, że przyjaciele także są narażeniu na manipulacje choroby alkoholowej. Osoba uzależniona może dążyć przede wszystkim do minimalizacji kosztów swojego picia. Mogą pojawić się komunikaty i prośby takie jak: „porozmawiaj z moją żoną i powiedz, że byłem u Ciebie”. Nie należy też spotykać się z alkoholikiem, gdy jest pod wpływem alkoholu. Dzięki temu nie pomagamy chorobie alkoholowej się rozwijać. 

Jakie argumenty trafiają do alkoholika?

Do alkoholika trafiają różne argumenty. Oto przykład komunikatów, które mogą przynieść pożądany skutek:

  • jeżeli picie jest dla Ciebie ważniejsze, to nie wiem, czy będą z Tobą żyć dalej, 
  • nie będę załatwiać za Ciebie spraw i w tym oszukiwać, pomagać, ponieważ nie chce tego robić,
  • jeżeli nie pójdziesz się leczyć, to ja wybieram inne życie,
  • kocham Cię, ale to rujnuje Ciebie i mnie, a to nie jest w zgodzie z moimi wartościami. 

Zasady nie są trudne, ale aby je praktykować trzeba mieć w sobie bardzo dużo siły. Nie jest to łatwe, ale po pewnym czasie przyniesie to pożądany skutek. Potrzeba tylko trochę cierpliwości. 

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Podczas rozmowy z osobą uzależnioną koniecznie trzeba zachować spokój i opanowanie. Dzięki temu zyskuje się łatwiejszą drogę do skutecznej komunikacji. Rozmowy dotyczące terapii lub innych istotnych spraw należy podejmować wtedy, gdy osoba uzależniona jest trzeźwa. Istotne jest też to, aby o planowanie rozmów i osiąganie zamierzonych celów zadbać w przypadku każdej, nawet błahej rozmowy. W komunikacji należy kierować się w szczególności faktami. Dlatego należy korzystać z pewnych zwrotów, które odwołują się do konkretnych dialogów czy wydarzeń. Alkoholik może pewnych rzeczy nie pamiętać, zatem trzeba podkreślać, że to nasza perspektywa, ale musi być ona prawdziwa. W każdej rozmowie osoba uzależniona musi mieć prawo głosu. Nie wolno jej zagłuszyć. Przeciwne zachowanie może pogłębiać problem i wpędzić osobę uzależnioną w jeszcze większy alkoholizm. 

W przypadku terapii najlepsze efekty osiągnie się wtedy, gdy osoba uzależniona podejmuje leczenie, bo tego chce, a nie dlatego, że czuje się zmuszona. W rozmowie trzeba zachować spokój i opanowanie, ale należy te zbyć konsekwentnym i zdecydowanym. Tylko wtedy można osiągnąć najlepsze efekty. Istotna jest także cierpliwość podczas takiej komunikacji. 

alkoholik

Rozmowa z alkoholikiem nie jest łatwa. Choroba alkoholowa zmienia perspektywę i sprawia, że nie od razu można dotrzeć do osoby uzależnionej. Jednakże należy podejmować cierpliwe próby, które z pewnością przyniosą rezultat. Trzeba przede wszystkim rozmawiać spokojnie i pozwalać przedstawiać alkoholikowi swój punkt widzenia. W przypadku, gdy czuje się on wysłuchany i wie, że ma wsparcie łatwiej dochodzi do wniosku, że może faktycznie leczenie będzie najlepszą metodą. Warto szukać wsparcia i pomocy. Taką organizacją jest ośrodek Przebudzenie, który oferuje swoim pacjentom terapię w otoczeniu zieleni i innych darów Matki Natury. Bliskość przyrody pomaga odnaleźć siebie, a komfortowe warunki i pomoc sprawiają, że osoba uzależniona szybciej dochodzi do siebie.