Hemoroidy to niezwykle uciążliwe i bolesne schorzenie, które zdecydowanie utrudnia życie i normalne funkcjonowanie. Aby pozbyć się przykrego i wstydliwego problemu, warto jest wiedzieć jak można walczyć z nim skutecznie.

Nie musimy przejmować się i wstydzić choroby hemoroidalnej, ponieważ w łatwy sposób możemy pozbyć się tego problemu.

Czym właściwie są hemoroidy?

 

Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne, na szczęście żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie warto odkładać wizyty u proktologa, bo naprawdę nie jest to nic wstydliwego! Są skuteczne metody leczenia hemoroidów, takie jak, gumkowanie, skleroterapia, laseroterapia, metoda operacyjna i inne. Potocznie zwane hemoroidy posiada każdy z nas. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu, a ponadto wraz ze zwieraczami pomagają panować nad oddawaniem zarówno kału jak i gazów. Gdy nerwy puszczają impuls nerwowy, który przez człowieka odczuwany jest jako parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z nazbieranej w nich krwi, przez co umożliwiają wypróżnianie. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte i zbiera się w nich krew ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Wówczas możemy spodziewać się zapalenia i  rozwoju choroby hemoroidalnej, a co za tym idzie żylaków odbytu.

Po pojawieniu się więc takich objawów, człowiek powinien jak najszybciej udać się do lekarza proktologa, który zbada, postawi diagnozę oraz rozpocznie leczenie. Czasami wystarczą wszelkiego rodzaju leki, takie jak tabletki czy maść, czasami potrzebne będą czopki. Jeżeli jednak takie metody nie dają rezultatów, to wtedy lekarz przystępuje do różnego rodzaju zabiegów. Gumokowanie na przykład polega na tym, że na chory i powiększony hemoroid jest nakładana specjalna opaska, która uniemożliwia krwi dalsze dostawanie się do niego. Przez coś takiego, w przeciągu zaledwie tygodnia do 10 dni, guzek sam odpada, przez co przestaje sprawiać jakiekolwiek problemy. A gumowanie to zaledwie jedna z wielu metod na pozbycie się bolesnych hemoroidów. Warto podkreślić, że podczas zabiegów na tę część odbytu, nie jest potrzebne znieczulenie, ponieważ nie ma tam unerwienia, które wywoływałoby ból.

 

Co może powodować hemoroidy?

Pierwszym powodem, dla którego rozwój hemoroidów ma się doskonale, jest ciąża. Sprzyja ona powstaniu żylakom odbytu głównie przez zmiany hormonalne , które podczas niej zachodzą. Ponadto rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, i upośledza czynność jelit. Czasem silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków. Po porodzie hemoroidy mogą się same zmniejszyć i nie wymagają leczenia.

Poza ciążą choroba związana z żylakami odbytu i hemoroidami często występuje u osób otyłych , a także tych , które cierpią na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi, z przewlekłą niewydolnością krążenia, po operacjach okolicy odbytu i krocza, oraz kobiety, które urodziły kilkoro dzieci po sobie. Ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe częściej też rozwija się u osób starszych. Mówi się także o skłonności genetycznej do hemoroidów.

Podsumowując hemoroidy to choroba , która może dotknąć każdego z nas tym bardziej, że nasila się przy biegunkach, czy częstych zaparciach, ciążach. czy z racji wieku, Na szczęście bardzo szybko możemy wyleczyć ten wstydliwy problem.