Wzrok to jeden z podstawowych zmysłów człowieka. Bez niego normalne funkcjonowanie byłoby bardzo utrudnione, o czym doskonale wiedzą osoby niewidzące lub takie, które mają problem z tym narządem. Oczy są narażone na niekorzystne działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą pogarszać jakość widzenia. Warto więc w odpowiedni sposób zadbać o wzrok.
Zadbaj o prawidłową dietę
Duży wpływ na jakość widzenia ma to, co spożywamy na co dzień. Regularne jedzenie określonych produktów może pomóc w zapobieganiu wielu poważnym chorobom oczu. Szczególnie zalecane jest systematyczne sięganie po produkty spożywcze bogate w witaminę A, E, C oraz kwasy omega-3. Warto sięgać po marchewkę, która jest źródłem witaminy C. Ma ona zbawienny wpływ na narząd wzroku i chroni przed przedwczesnym osłabieniem jakości widzenia.
Do codziennej diety warto także włączyć zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak brokuły czy jarmuż. Wpływają one korzystnie zarówno na wzrok, jak i na cały organizm. Nie zapomnij także o regularnym spożywaniu ryb oraz orzechów i roślin strączkowych. Taka dieta z pewnością przyniesie Ci wiele korzyści.
Nie przemęczaj swoich oczu
Długie wpatrywanie się w ekran komputera, telewizora czy smartfona nie działa dobrze na wzrok. Oczy męczą się od zbyt dużej dawki niebieskiego światła, które emitują. Musisz więc zadbać o to, aby Twój wzrok mógł odpocząć. Co około 20 minut rób sobie przerwy, patrząc na oddalone obiekty. W ten sposób oczy będą miały szansę nieco odpocząć od męczącego je światła. Warto także stosować specjalne krople nawilżające, które wykazują właściwości łagodzące podrażnienia.
Chroń wzrok przed szkodliwym promieniowaniem
Promieniowanie UV może być bardzo niebezpieczne dla Twoich oczu. Musisz więc zadbać o odpowiednią ich ochronę. W słoneczne dni nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych wyposażonych w wysokiej jakości szkła z filtrami blokującymi promienie UV. Wybierz model u optyka, który pomoże Ci dobrać zarówno szkła, jak i oprawki.
Regularnie odwiedzaj okulistę
W trosce o dobry wzrok systematyczne wizyty w gabinecie okulistycznym są niezbędne. Podczas nich specjalista zbada Twój wzrok oraz oceni, czy nie rozwijają się poważne choroby lub wady. Takie wizyty powinno się odbywać co najmniej raz w roku, a w razie konieczności także częściej.
Okulista przeprowadza różne badania kontrolne, które pozwalają sprawdzić kondycję oczu. Najczęściej jednym z nich jest badanie komputerowe. Umożliwia ono wykrycie wad wzroku, a jego zaletą jest szybkość oraz to, że pacjent nie musi się do niego w żaden sposób przygotowywać.
Uzupełnieniem komputerowego badania wzroku jest sprawdzanie ostrości wzroku z wykorzystaniem tablic Snellena. Umieszczone są na nich cyfry i litery w różnej wielkości. Okulista bada najpierw jedno oko pacjenta, a następnie drugie, co pozwala mu określić, czy występuje u niego wada wzroku.
Podczas wizyty kontrolnej okulista może także przeprowadzić badanie dna oka. Jest to metoda diagnostyczna pozwalająca wykryć wiele schorzeń, także tych niezwiązanych bezpośrednio z narządem wzroku. Z kolei badanie przedniej części daje możliwość oceny tęczówki, rogówki, soczewki oraz ciała rzęskowego. Wykonuje się je przy użyciu lampy szczelinowej, czyli biomikroskopu.
Jeśli u pacjenta występuje podejrzenie poważnych chorób oczu, takich jak jaskra czy odklejenie siatkówki, to okulista może zlecić wykonanie badania pola widzenia. Na jego podstawie jest w stanie wykryć ewentualne ubytki w polu widzenia. Aby zadbać o swój wzrok, niezbędne jest regularne odwiedzanie specjalisty, jakim jest okulista. Jelenia Góra to jedno z wielu miast, w którym można znaleźć wykwalifikowanych lekarzy.
Troszcz się o swoje oczy
Osoby z wadami wzroku muszą szczególnie dbać o swoje oczy. Przede wszystkim powinny stosować się do zaleceń lekarza i korygować wady. W przeciwnym razie może dojść do ich pogłębienia. Należy pamiętać o tym, aby nie nosić zbyt długo soczewek kontaktowych i zdejmować je na noc. Niezbędna jest także ich regularna wymiana.