Okulary podlegają modzie. Kupując nowy model bierze się pod uwagę nie tylko rodzaj szkieł korekcyjnych, ale przede wszystkim oprawki.

Często jednak zdarza się, że modne tzw. „kocie okulary” lub „lenonki” zupełnie nie będą pasowały do kształtu twarzy i należy kontynuować poszukiwania. Skąd wiedzieć jednak, że dany model będzie odpowiedni?

okulary a kształt twarzy

Zasady doboru okularów do kształtu twarzy

Decyzja przy zakupie okularów powinna być dokładnie przemyślana. Należy przeanalizować w jakim kolorze oprawek czuje się najlepiej, jakie pasują do większości ubrań i stylizacji i jaki kształt okularów perfekcyjnie pasuje do twarzy.

Pierwszym krokiem w wyborze idealnych oprawek powinno być określenie kształtu twarzy. Istnieje wiele sposobów na skuteczną analizę. Oto jeden z nich:

  • Należy odsłonić twarz – właściciele i właścicielki długich włosów powinni zaczesać je do tyłu na gładko i związać je lub spiąć.
  • Później należy stanąć przed lustrem z dobrym oświetleniem i za pomocą pomadki do ust lub kredki do oczu obrysować kontur twarzy.

Twarz okrągła charakteryzuje się okrągłymi policzkami, krótkim czołem i zaokrągloną linią włosów. Do tego kształtu najlepiej pasują kanciaste i prostokątne kształty oprawek. Dzięki temu twarz będzie wydłużona i optycznie wyszczuplona.

Twarz owalna ma zwężający się podbródek, łagodną linię szczęki, a jej najszerszym punktem są kości policzkowe. Właściciele i właścicielki takiej twarzy mogą pozwolić sobie na praktycznie każdy kształt okularów, a dopasowanie będzie niemal perfekcyjne w każdym przypadku. Oprawki nie powinny tylko wychodzić poza obrys twarzy.

Twarz trójkątna, która nazywana jest także twarzą w kształcie serca ma: szpiczastą brodę, wypukłe i wysokie czoło, które jest jednocześnie najszerszym punktem twarzy. Najlepiej do tego kształtu wybrać okrągłe okulary, które będą łagodziły ostry zarys twarzy. W wyjątkowych przypadkach można zdecydować się na te kształcie „kociego oka”.

Twarz kwadratowa jest równie szeroka co wysoka, policzki i czoło są tej samej wysokości, a podbródek bywa kanciasty. W tym przypadku należy postawić na zaokrąglone oprawki zwężające się ku dołowi tzw. pilotki lub takie ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem.

Twarz w kształcie diamentu charakteryzuje się natomiast wyraźnymi kośćmi żuchwy, szpiczastym i wąskim podbródkiem, a także niskim i wąskim czołem. Właściciele twarzy o tym kształcie powinni poszukiwać okularów, które podkreślą oczy i zmiękczą linię kości policzkowych. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się okulary owalne z delikatnymi metalowymi oprawkami lub te w stylu „kocie oko”.

Czym się kierować przy zakupie okularów?

Poza odpowiednim doborem kształtu okularów należy rozważyć jeszcze jeden bardzo ważny czynnik – wygodę. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę czy oprawki dobrze leżą na nosie, czy nie są zbyt ciężkie i nie sprawiają bólu. Ważnym jest także, aby nie zsuwały się i nie było konieczności ciągłego ich poprawiania. Ważnym aspektem jest dopasowanie zauszników. Jeśli uciskają za uchem to znak, że coś jest nie tak i należy je wyregulować u optyka.

okulary przeciwsłoneczne

Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to przedmiot, bez którego nie należy opuszczać mieszkania latem. Ochrona oczu przed promieniowaniem to absolutna konieczność. Czasami ceny w supermarketach i sieciówkach kuszą do zakupu modnych modeli oprawek, jednak gotowe, niedopasowane szkła mogą w krótkim czasie uszkodzić wzrok.

Ważnym jest, aby podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych wybrać się do optyka, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu dopasuje szkła do rozstawu źrenic i wyprofiluje zauszniki. Dodatkowo optyk zazwyczaj oferuje szeroki wybór markowych okularów przeciwsłonecznych i designerskich oprawek.