Okulary korekcyjne są w dalszym ciągu jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod nieinwazyjnej korekcji wad wzroku. Ich zadanie, zależnie od rodzaju wady polega na odpowiednim skupieniu na siatkówce oka światła przechodzącego przez rogówkę i soczewkę, umożliwiając w ten sposób prawidłowe widzenie znajdujących się przed człowiekiem obiektów. Jak jednak w praktyce działają okulary korekcyjne, jakie rodzaje można spotkać w salonach optycznych i jak wybrać odpowiednie okulary korekcyjne?

Jak działają okulary korekcyjne?

Działanie okularów korekcyjnych opiera się na prostych zasadach fizyki dotyczących soczewek i mocy skupiania światła – krzywiznę soczewki dobiera się tu tak, by przechodzące przez nią światło skupiało się dokładnie na siatkówce oka, tworząc idealne odzwierciedlenie widzianego obrazu. Z tego też względu okulary dla osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem będą działały nieco inaczej, choć ich efekt w postaci prawidłowego widzenia będzie ostatecznie bardzo podobny.

Okulary przy krótkowzroczności

Gdy obraz skupia się przed siatkówką, układ optyczny oka zbyt silnie załamuje promienie w stosunku do długości gałki ocznej. Aby temu przeciwdziałać, zastosowane okulary muszą rozpraszać docierające do oka promienie tak, by te ogniskowały się na siatkówce oka. Zgodnie z zadaniem szkła do tego typu korekcji nazywa się szkłami rozpraszającymi, wklęsłymi lub potocznie „minusami”.

Okulary przy nadwzroczności

W przypadku dobrego widzenia w dal i problemów z widzeniem z bliska, układ optyczny oka ma zbyt słabą moc w stosunku do długości gałki ocznej i w efekcie skupia obraz za siatkówką. Szkła wypukłe, skupiające, pozwalają lepiej skupić promienie świetlne i przywrócić osobie prawidłowe widzenie. Potocznie nazywa się je „plusami”.

Okulary progresywne

Problemem dotyczącym najczęściej osób starszych jest utrudnione widzenie nie tylko z bliska, ale i z daleka. Aby umożliwić korekcję takiej wady bez konieczności ciągłego zmieniania okularów odpowiednio do sytuacji stworzono tzw. soczewki progresywne, wyposażone w specjalne strefy odpowiadające za ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. W tego typu okularach obszar dali (znajdujący się w górnej części soczewki) zapewnia komfortowe widzenie na duże odległości, obszar pośredni (centralna części soczewki) sprawdza się idealnie w patrzeniu na odległości pośrednie pomiędzy bliżą a dalą, natomiast obszar bliży (umiejscowiony na dolnej części soczewki) odpowiada za czytanie lub oglądanie przedmiotów znajdujących się w bliskich odległościach od oka.

Obok wymienionych rodzajów okularów korekcyjnych warto wspomnieć jeszcze o soczewkach cylindrycznych służących do korekcji niezborności, czyli astygmatyzmu i pozwalających wyrównać niedoskonałości kształtu rogówki powodujące brak skupiania się promieni świetlnych w jednym punkcie na siatkówce.

Czy wybór oprawek okularowych ma znaczenie?

W ofercie soczewki24.pl i innych popularnych salonów optycznych można znaleźć dziś całą masę różnorodnych oprawek okularowych dedykowanych do okularów korekcyjnych, a wybór tych najbardziej odpowiednich opiera się z pozoru wyłącznie na wyglądzie oprawki i dopasowaniu jej do kształtu twarzy czy preferencji użytkownika. W praktyce jednak wybór oprawek okularowych może mieć wpływ na ostateczną jakość okularów korekcyjnych oraz samych soczewek, które będą w nie wstawione.

Oprawki z tworzywa sztucznego, takie jak choćby klasyczny okrągły model RAY BAN RB5283 2144 to okulary doskonałe dla osób, których szkła korekcyjne muszą być nieco grubsze i wymagają stabilniejszej oprawy. Plastikowe oprawki okularowe są grubsze i bardziej trwałe niż inne dostępne modele, a jednocześnie oferują najbardziej bogatą gamę kolorów i stylów, stanowiąc dziś jeden z najbardziej modnych i praktycznych dodatków do każdej stylizacji.

Oprawki metalowe, bardziej eleganckie i mniej widoczne na twarzy, ale przy tym też delikatniejsze są nieco łatwiejsze w dopasowaniu do twarzy dzięki regulowanym noskom. Awiatory MICHAEL KORS 3019 1116 to najlepszy przykład tego, że oprawki metalowe mogą być równie eleganckie i stylowe, co oprawki plastikowe, choć od samego użytkownika wymagają nieco większej delikatności.

Oprawki „na żyłkę” to rozwiązanie często utożsamiane z eleganckim, biurowym stylem. Dzięki temu, że część soczewki okularowej podtrzymywana jest przez żyłkę, okulary wydają się być bardzo delikatne, jednak w praktyce są dość stabilne. Dobrym rozwiązaniem jest tu stosowanie soczewek plastikowych jako zabezpieczenia w razie uszkodzenia żyłki i wypadnięcia soczewki z oprawki. Oprawki z żyłką dają również spore pole manewru pod kątem kształtów oprawki, czego najlepszym przykładem są niezwykle modne na wiosnę 2019 okulary E. ARMANI EA1059 3179.