Nowonarodzone dziecko zazwyczaj wywraca świat rodziców do góry nogami. Świeżo upieczeni mama i tata muszą zawczasu zadbać o stworzenie przestrzeni dla maluszka i zaopatrzenie w zapas ubranek, pieluszek i produktów żywieniowych.
Zaplanowane muszą zostać także obowiązkowe szczepienia ochronne i badania lekarskie. Wśród nich warto uwzględnić USG bioderek dziecka, by wykluczyć wystąpienie dysplazji stawów biodrowych. Na czym właściwie polega ta wada i jakimi metodami leczy się ją u najmłodszych?
Czym jest dysplazja stawu biodrowego?
Dysplazją stawu biodrowego nazywamy niedostateczny rozwój tej struktury. Wada polega najczęściej na zbytniej płytkości i stromości panewki na kości biodrowej, w której jest umocowana głowa kości udowej. Mięśnie poruszające kością udową rosną i nabierają siły, aż w końcu ich napięcie może doprowadzić do jej wysunięcia się z panewki i utraty kontaktu powierzchni stawowych, czyli podwichnięcia lub zwichnięcia stawu. Taki stan uniemożliwia rozwijającemu się dziecku prawidłowe chodzenie.
Jakie są przyczyny dysplazji stawu biodrowego u noworodka?
Na wystąpienie dysplazji stawu biodrowego bardziej narażone są dziewczynki. Warto jednak zaznaczyć, że wady budowy bioder są dziedziczne i należy być na nie uważnym, jeżeli takie przypadki zdarzały się już w rodzinie. Ryzyko powstania dysplazji podnoszą:
- Duża masa urodzeniowa dziecka;
- Położenie miednicowe w czasie porodu;
- Ciąża mnoga;
- Nieprawidłowe praktyki pielęgnacyjne w pierwszych tygodniach życia, na przykład owijanie noworodka becikiem z wyprostowanymi nóżkami.
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – objawy
Niepokojącym sygnałem ponaglającym rodziców do udania się na badanie stawów biodrowych dziecka powinna być asymetria ułożenia lub długości kończyn dolnych. Podczas poruszania nóżkami dziecka leżącego na pleckach możemy także natrafić na opór lub objaw Barlowa, czyli wyczuwalne pod palcami przemieszczanie głowy kości udowej na zewnątrz panewki przy rotacji zewnętrznej.
Jak lekarze rozpoznają dysplazję stawu biodrowego u noworodka?
Badaniem pozwalającym na stwierdzenie dysplazji stawu biodrowego u maleńkiego dziecka jest USG. To zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne badanie zwane preluksacją daje wyniki w przeciągu kilkunastu minut a lekarz może na bieżąco przestawiać rodzicom interpretację swoich obserwacji.
Ultradźwięki wykorzystywane przy badaniu USG bioderek pozwalają na szybką i kompleksową ocenę jamy stawu biodrowego oraz otaczających ją tkanek miękkich. Aparat USG wyraźnie obrazuje ułożenie kości udowej względem panewki. Za pierwszym razem lekarz zwróci uwagę na wszelkie niepokojące sygnały i jeśli będzie taka potrzeba, wyznacza kolejną wizytę, na której sprawdzi, czy nastąpiła poprawa.
Kiedy zgłosić się na USG bioderek dziecka?
Rodzice powinni udać się na badanie USG bioderek noworodka około szóstego tygodnia a na pewno nie później niż w dwunastym tygodniu po narodzinach. Profilaktyczne odbycie takiej wizyty daje pewność i spokój, że maleństwo rozwija się prawidłowo i nie doświadczy w przyszłości trudności w chodzeniu.
Jeżeli wystąpił któryś z opisanych powyżej czynników ryzyka, badanie USG należy przeprowadzić szybciej. Warto jednak nadmienić, że przed ukończeniem przez dziecko trzeciego tygodnia życia, wyniki mogą dać niejednoznaczny obraz.
Leczenie dysplazji stawu biodrowego u niemowląt
Kości i więzadła małych dzieci są bardzo plastyczne i elastyczne, dzięki czemu łatwo jest przywrócić im prawidłową ścieżkę rozwoju. To właśnie z tego powodu wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego jest tak ważne. Niekiedy dla jej wyeliminowania wystarczy poprawna praktyka układania, noszenia i pieluchowania dziecka. Wszystkie te techniki powinny zostać dokładnie wyjaśnione przez lekarza.
Przy leczeniu wady stawów biodrowych u dzieci stosuje się również specjalne aparaty utrzymujące kończyny dolne w terapeutycznym zgięciu z odwiedzeniem bioderek. Wśród nich możemy wymienić Szelki Pavlika i poduszkę Frejki, która zapewnia swobodę ruchu kolanom i stópkom maluszka. O konieczności i czasie zastosowania tych metod decyduje ortopeda dziecięcy.
Pochodzisz z województwa dolnośląskiego i zastanawiasz się, gdzie przyjmuje doświadczony w pracy z dziećmi ortopeda? Jelenia Góra to właściwy adres! W znajdującym się w Jeleniej Górze Centrum Medycznym Zabobrze znajdziesz nowoczesną poradnię preluksacyjną. Jej wykwalifikowana kadra zapewnia dzieciom z wrodzonymi zniekształceniami stawów biodrowych fachową diagnostykę i opiekę.