Lęk to naturalny stan emocjonalny każdego człowieka, który towarzyszy mu w różnych sytuacjach. Pojawia się podczas ważnych wydarzeń takich jak egzaminy, czy rozmowa kwalifikacyjna czy przemówienia przed dużą publicznością. To także naturalna reakcja organizmu w momentach potencjalnego zagrożenia życia. Warto jednak pamiętać, że niektóre lęki klasyfikowane są jako zaburzenia i nieleczone mogą negatywnie wpłynąć na psychikę a nawet ciało człowieka.

Lęki, które nie ustępują po pewnym czasie, powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Osoba, która odczuwa lęk nierzadko nie jest w stanie nad nim zapanować, a także wskazać jego źródła. Niektóre lęki znacznie wpływają na życie pacjenta, dlatego podjęcie terapii może być jedynym sposobem na wyleczenie. Zwłaszcza w przypadku lęku społecznego.

Czym jest lęk społeczny? Źródła występowania

Zespół lęku społecznego to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych we współczesnych czasach. Cierpią na niego osoby zarówno młode, jak i te, które już od dawna prowadzą życie zawodowe i rodzinne. Powodem jest niskie poczucie własnej wartości, a także przykre wydarzenia z przeszłości, które wstrzymują przed wyjściem z czterech ścian. Nierzadko konfrontacje w środowisku społecznym kończą się paraliżującym stanem lękowym i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoba cierpiąca na lęk społeczny doskonale czuje się w małym, znanym dla siebie gronie. Problem zaczyna się podczas nawiązywania nowych znajomości oraz sytuacji wymagających większego zaangażowania.
Często powodem występowania lęku społecznego jest traumatyczne wydarzenie w wieku szkolnym, gdzie osoba była wyśmiewana, poniżana albo karano ją za zabieranie głosu. Lęk społeczny powinien być leczony z pomocą psychoterapii. Bez profesjonalnej pomocy życie chorego nie będzie satysfakcjonujące.

leczenie lęku

Objawy lęku społecznego – na co zwrócić uwagę?

Lęk społeczny może objawiać się na wiele sposobów. Niekiedy przybiera formę lekką – osoby cierpiące unikają sytuacji stresowych i ograniczają kontakt ze światem zewnętrznym do absolutnego minimum. Wychodzą jedynie do pracy albo szkoły, nie otwierając się na nowe kontakty i zupełnie nie zabierając głosu podczas rozmowy. Same również nie wykazują zaangażowania podczas zwykłej, uprzejmej wymiany zdań.
Osoba cierpiąca na zespół lęku społecznego ma wrażenie, że wszystkie jej porażki i potknięcia są widoczne dla każdego i komentowane.
Objawem bardziej zaawansowanego stanu jest paniczny lęk przed jakimkolwiek kontaktem z drugim człowiekiem. Pojawiają się takie symptomy jak palpitacje serca, bóle, omdlenia. Chory zmaga się także z problemami żołądkowymi czy jelitowymi, nie potrafi się zrelaksować oraz wypocząć podczas snu.

W jaki sposób leczyć lęk społeczny?

Wiele osób zmagających się z lękiem społecznym uważa, że wystarczy ograniczyć kontakty towarzyskie oraz unikać wiążących sytuacji, a problem zniknie i nie będzie wpływał na jakość życia. Niestety, takie postępowanie nie przyniesie żadnych efektów. Osoba cierpiąca na zaburzenie powinna raczej starać się walczyć z lękiem poprzez konfrontacje z innymi ludźmi i wychodzenie ze swojej strefy komfortu.
Jednym ze skutecznych sposobów leczenia lęku społecznego jest podjęcie psychoterapii u specjalisty. Metody z jakimi pracuje psychoterapeuta pozwalają znaleźć źródło problemu, a następnie go przepracować. Podczas terapii pacjent poprzez różne sytuacje poznaje siebie, ucząc się na nowo funkcjonować w świecie, a także buduje pewność siebie. Dzięki temu po zakończeniu terapii stopniowo będzie mógł wrócić do codziennych obowiązków bez poczucia zagrożenia.

leczenie lęku
Innym sposobem jest farmakoterapia, opierająca się na przyjmowaniu leków z grupy SSRI. Nierzadko psychiatrzy podejmują decyzję o uzupełnieniu leczenia środkami na bazie benodiazepin. Jest to jedna z najszybszych metod uspokojenia lęku, ale jednocześnie wymagająca nieustannych wizyt w gabinecie psychiatrycznym i kontroli postępów.

Jak poradzić sobie z lękiem społecznym?

Lęk społeczny jest chorobą cywilizacyjną, ale z mniejszym lub większym trudem można go wyleczyć. Podjęcie terapii u psychoterapeuty z doświadczeniem i uzupełnienie jej środkami farmakologicznymi, pozwala na skuteczną eliminację lęku. Dzięki temu pacjent ponownie potrafi cieszyć się każdym dniem i w krótkim czasie wraca do życia społecznego.