Ostatnie dwa lata pod znakiem epidemii zmieniło naszą dotychczasową rzeczywistość. Wiele osób straciło życie, inni bardzo ciężko przeszli chorobę. Szczęśliwcy, którzy uniknęli koronawirusa, w wielu przypadkach przeszli go bezobjawowo. Warto, aby każda osoba zrobiła badanie, które wykrywa przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Pozwala ono uzyskać informację, czy pacjent przebył infekcję – jest to szczególnie istotne, aby zidentyfikować ozdrowieńców, którzy przeszli koronawirusa bezobjawowo. Ponadto test serologiczny pozwala rozróżnić obecność innej choroby o objawach grypopodobnych. Należy pamiętać, że badanie to nie jest stosowane w diagnostyce aktualnego zakażenia, a ponadto nie daje informacji, kiedy pacjent przebył chorobę.
Test serologiczny – w jakich przypadkach warto go wykonać?
Badanie na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 warto wykonać, jeśli osoba miała podejrzenie kontaktu z pacjentem zakażonym koronawirusem. Ponadto jest on wskazany do zrobienia: przed i po podróży samolotem, przed rozpoczęciem pracy – po przejściu choroby oraz przed wizytą u krewnych lub bliskich osób. Test serologiczny powinno się wykonać przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu oraz zakończeniu kwarantanny. Warto wykonać go także po szczepieniu przeciw COVID-19, gdyż wykaże on działanie u pacjenta szczepionki.
Badanie na przeciwciała – na czym polega?
Test serologiczny wykrywa obecność przeciwciał, które są istotne podczas procesu zdrowienia. Podczas zakażenia, choroba wytwarza antygeny, czyli obce białka atakujące organizm człowieka – to właśnie one odpowiedzialne są za infekcję. Organizm w walce z chorobą produkuje własne białka -przeciwciała, które są niezbędne, aby pacjent przezwyciężył wirusa. We wczesnym etapie zakażenia przeciwciała nie są wykrywane – wszystko dlatego, że układ odpornościowy zaczyna produkować je po upływie kilku lub nawet kilkunastu dni od zakażenia.
Najczęściej przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są wykrywalne po około dwóch lub trzech tygodniach, a ich poziom stężenia jest uzależniony od tego, ile czasu minęło od wystąpienia pierwszych objawów choroby. To właśnie po upływie 2 lub 3 tygodni, od momentu zakażenia, pacjent ma najwyższy poziom stężenia przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Test serologiczny pozwala na skuteczną identyfikację osób, które przeszły chorobę – jest to szczególnie istotne u pacjentów, którzy chorowali na koronawirusa bezobjawowo.
Badanie – jak ono przebiega?
Na badanie pacjent nie musi szczególnie się przygotowywać. Test serologiczny polega na pobraniu próbki krwi, która następnie trafia do laboratorium. Istotne jednak, aby pacjent przyszedł do przychodni na czczo. Badanie ma na celu wykrycie występujących w organizmie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – testy się jednak od siebie różnią, gdyż określają różne ich klasy. Jest kilka rodzajów badań laboratoryjnych – wykrywające przeciwciała ilościowe, pół ilościowe oraz jakościowe.
Ważne, aby test był czuły, gdyż tylko taki umożliwia prawidłowo wykryć obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Test serologiczny ilościowy pozwala na dokładną analizę stężenia przeciwciał, z kolei metoda jakościowa umożliwia tylko identyfikację czy przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są w organizmie osoby badanej, czy nie. Wynik może wyjść ujemny, wówczas pacjent nie przeszedł choroby lub stężenie przeciwciał jest u osoby badanej niewielkie. Dodatni wynik daje informację, że pacjent przeszedł infekcję lub jest w trakcie jej przebiegu.
Badania na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w Szczecinie
Wiele przychodni oferuje testy serologiczne na obecność przeciwciał Covid-19 w Szczecinie. Szeroką ofertę posiada przychodnia MEDICUS. Jest to jedna z największych placówek medycznych w Szczecinie. Swoim zasięgiem obejmują cały region Pomorza Zachodniego, co jest niezwykle ważne, gdyż zwiększa dostępność do usług medycznych dla mieszkańców tego województwa. Przychodnia zapewnia pacjentom kompleksową opiekę medyczną, a ponadto ma bardzo korzystny cennik. Warto, aby pacjent wybrał placówkę z wykwalifikowaną kadrą, która przeprowadziła badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2, co jest w tym przypadku niezwykle istotne i bardzo ważne.