Ozonowanie samochodu jest procedurą zapewniającą skuteczną dezynfekcję, odkażenie i odświeżenie wnętrza pojazdu, wraz z dezynfekcją klimatyzacji. Metoda ta, stosowana zarówno w samochodach osobowych, busach, pojazdach komunikacji publicznej, jak i karetkach pozwala usunąć bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, roztocze, a także nieprzyjemne zapachy nagromadzone na powierzchniach oraz w powietrzu krążącym w pojeździe. O właściwe przygotowanie pojazdu warto zadbać nie tylko w okresie pandemii, choć oczywiście w obecnej sytuacji epidemiologicznej na świecie usługi ozonowania pojazdów są znacznie popularniejsze i nabierają zupełnie nowego znaczenia. Jak wygląda jednak ozonowanie samochodu, jaki sprzęt jest wykorzystywany do jego przeprowadzenia i na co warto zwrócić uwagę podczas dezynfekcji wnętrza pojazdu?
Ozonowanie samochodu – jak to działa?
Ozon jest trójatomową cząsteczką tlenu, która wchodząc w kontakt z innymi cząsteczkami w powietrzu czy na różnych powierzchniach rozbija je, powodując zjawisko utlenienia. Efekt ten pozwala na skuteczną dezynfekcję zamkniętych pomieszczeń, w tym także samochodów, karetek i innych pojazdów, z których korzystamy na co dzień. Odpowiednio przeprowadzone ozonowanie spowoduje neutralizację cząsteczek bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy czy pleśni, pozostawiając samochód czystym i bezpiecznym. Co ważne, podczas ozonowania oczyszczana jest także klimatyzacja oraz wentylacja pojazdu – ozon dostaje się do przewodów służących wymianie powietrza wewnątrz kabiny, przez co możliwe jest wyeliminowanie często pojawiającego się problemu bakterii, wirusów i grzybów rozwijających się w sprzyjającym środowisku pracującej klimatyzacji.
Do ozonowania samochodów wykorzystywane są specjalistyczne, przenośne urządzenia do dezynfekcji o maksymalnej pojemności do 50m3. Z powodzeniem sprawdzają się przy dezynfekcji aut osobowych, SUV-ów, dostawczaków, kamperów, a także karetek pogotowia. Urządzenia, jakimi dysponuje w tym zakresie firma Sanity System są jedynymi w Polsce urządzeniami posiadającymi wbudowany katalizator, który po zakończonym procesie dezynfekcji przekształca ozon w tlen i dzięki temu eliminuje potrzebę wietrzenia pojazdu aż do momentu obniżenia się stężenia ozonu w powietrzu.
Jak długo trwa ozonowanie pojazdów?
W zależności od zastosowanego urządzenia, jego mocy, wybranego programu oraz wielkości pojazdu, ozonowanie wnętrza samochodu może trwać od 20 do 45 minut, po których możliwe jest natychmiastowe korzystanie z pojazdu bez potrzeby oczekiwania na jego wietrzenie. Skrócony do minimum czas oczekiwania to zasługa urządzeń z katalizatorem, który przekształca ozon z powrotem w tlen. Sam proces ozonowania opiera się w całości o przekształcenie tlenu w ozon poprzez wyładowanie elektryczne (koronowe) zachodzące wewnątrz urządzenia.
Ozon jest wprowadzany do pojazdu, działa poprzez szybkie łączenie się z różnymi cząsteczkami w swoim otoczeniu i ich utlenianie, a po zakończeniu procesu odkażania usuwany jest z pojazdu, dzięki zastosowaniu katalizatora przekształcającego go z powrotem w tlen. Podczas ozonowania usuwane są wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Procedura ta nie wymaga stosowania chemicznych detergentów czy preparatów mogących zaszkodzić powierzchniom materiałowym, skórzanym, elektronice czy sprzętom medycznym w karetce.
Ozonowanie samochodu: na to warto zwrócić uwagę
Po przeprowadzonej procedurze ozonowania w samochodzie powstaje bezpieczne otoczenie, z którego można korzystać od razu, bez obaw o kontakt ze zbyt wysokim stężeniem ozonu, oparami środków chemicznych czy jakimikolwiek bakteriami i wirusami. Aby jednak w pełni docenić możliwości i zalety ozonowania samochodów, a jednocześnie wykorzystać możliwości dezynfekcyjne, jakie oferuje, konieczne jest zwrócenie uwagi na zastosowanie wyłącznie wydajnych i bezpiecznych urządzeń do ozonowania auta, karetki czy autobusu.
Zdecydowanie najlepsze możliwości i najwyższą skuteczność działania oferują obecnie urządzenia Sanity System wykorzystujące wyładowanie koronowe jako metodę produkcji ozonu oraz katalizatory niszczące ozon po zakończonej dezynfekcji. W tego rodzaju systemach ozonowanie i odkażanie wnętrz pojazdów jest możliwe przy pełnej kontroli całego procesu oczyszczania, bez zagrożenia dla powierzchni i elektroniki pojazdu, a także przy stosunkowo krótkim czasie pracy. Zlecając ozonowanie samochodu, pojazdu służbowego, firmowej floty pojazdów czy karetek, w pierwszej kolejności należy upewnić się więc, że wykonująca działania firma korzysta wyłącznie ze sprawdzonych, najwyższej jakości urządzeń – skuteczność potwierdzona certyfikatami i zgodnością z najwyższymi normami ISO to jedyny pewnik pełnej czystości Twojego samochodu.