Główną funkcją odzieży ochronnej jest zabezpieczenie personelu medycznego przed zabrudzeniem własnej odzieży, a także przenoszeniem różnego rodzaju drobnoustrojów. Na przestrzeni lat odzież medyczna przeszła wiele zmian. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób odbywała się ewolucja strojów używanych w medycynie.
Początki strojów medycznych
Medycyna znana była już w starożytności. Ludziom od zawsze towarzyszyły choroby i różnego rodzaju dolegliwości, które starano się za wszelką cenę zwalczać. Pierwszymi prekursorami stosowania różnego rodzaju praktyk, które miały na celu wyleczyć chorych pacjentów, byli szamani oraz uzdrowiciele. Ich działalność była ściśle związana z religią, dlatego ich stroje były dość charakterystyczne. Nie miały one jednak nic wspólnego z ochroną przed roznoszeniem drobnoustrojów, chociaż już wtedy zaczęto zauważać, jak ogromne znaczenie ma prawidłowa higiena.
Medycyna w średniowieczu
W średniowieczu opiekę nad chorymi sprawowały przede wszystkim siostry zakonne. Ubrane w habity zajmowały się leczeniem osób, które dotknęły różnego rodzaju choroby. Powszechne było wtedy także ziołolecznictwo oraz praktyki znachorskie. Nie stosowano żadnych strojów ochronnych, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych drobnoustrojów czy podnieść poziom higieny. Nie przywiązywano wtedy do tego większej wagi.
Pierwsze stroje ochronne
Rozwój chorób i rozpowszechnianie się epidemii na szeroką skalę sprawiły, że osoby sprawujące opiekę medyczną zaczęły bardziej zwracać uwagę na kwestię ochrony. Stało się to ważne zwłaszcza wtedy, gdy Europę zaczęła dziesiątkować epidemia dżumy. Bardzo szybko przenosiła się ona na kolejne osoby, dlatego szukano sposobu na to, aby temu zapobiec. Pierwszy strój medyczny został stworzony przez Charlesa de Lorme i swoim wyglądem przypominał kostium ptaka. Charakterystycznym jego elementem była maska z dziobem. Był on wypełniony olejkami eterycznymi i ziołami, a także wyposażony był w otwory wentylacyjne. Miało to skutecznie zabezpieczać przed wirusami oraz bakteriami. Całe ciało lekarzy pomagających chorym na dżumę było natomiast zabezpieczone specjalnym strojem wykonanym ze skór kóz marokańskich. Dodatkowo materiał był impregnowany przy pomocy wonnych olejków. Cały strój miał zabezpieczać lekarza przez zachorowaniem. Dodatkowo do swojej pracy wykorzystywał on drewnianą laskę, która miała chronić go przed bezpośrednim kontaktem z zarażonym. Mimo wszelkich starań nie przynosiło to większego efektu. Wielu lekarzy pracujących z chorymi na choroby zakaźne zachorowało i zmarło.
Intensywny rozwój medycyny i odzieży ochronnej
Medycyna zaczęła na poważnie rozwijać się dopiero pod koniec XIX wieku. Przełomowe było odkrycie Ludwika Pasteura oraz Roberta Kocha dotyczące tego, że choroby wywoływane są przez drobnoustroje przenoszące się z człowieka na człowieka. Zmobilizowało ono do prac nad strojami ochronnymi, które znacząco pozwoliłyby zmniejszyć to ryzyko, a tym samym zabezpieczyć osoby wykonujące zawody medyczne. Stworzono więc białe fartuchy, czepki oraz maski wykonane z grubej tkaniny, która była gotowana i prasowana w wysokich temperaturach. W ten sposób powstała odzież medyczna, która swoim wyglądem oraz funkcjonalnością przypominała tą, którą znamy dziś. Gotowanie i prasowanie miało na celu usunięcie z nich wszelkich drobnoustrojów. Biały kolor został wybrany z tego względu, że najlepiej widać na nim wszelkie zabrudzenia. Ich pojawienie się było znakiem dla medyków, że należy jak najszybciej wymienić garderobę ochronną. Obecnie stosuje się także odzież innego koloru, co ma związek z rozwojem branży produktów ochronnych. Kolorowe stroje dostosowane są do warunków, jakie panują np. na Sali operacyjnej. Zielone lub niebieskie odcienie strojów stosowanych przez chirurgów pozwalają odpocząć oczom w mocnym oświetleniu.
Obecnie oprócz odzieży medycznej ogromnie ważne jest także stosowanie odpowiedniego obuwia ochronnego. Miejscem, w którym medycy i osoby wykonujące tego rodzaju zawody mogą zaopatrzyć się w niezbędny asortyment jest sklep z odzieżą medyczną. Nowoczesne stroje są nie tylko praktyczne, ale i stylowe. Medycy mogą wybierać w strojach o różnych fasonach i kolorach. Osoby pracujące z dziećmi bardzo często kupują stroje kolorowe, opatrzone wesołymi printami. Takie stroje wpływają nie tylko na komfort pracy medyków, ale i na samopoczucie pacjentów, którymi się opiekują.