Wiele osób ma opory przed podjęciem decyzji o założeniu implantu zębowego. Można to łatwo wyjaśnić brakiem fachowej wiedzy i bazowaniem na powszechnie występujących mitach. Okazuje się, że ich obalenie mogłoby pomoc wielu osobom w podjęciu ostatecznej decyzji. Pora przyjrzeć się bliżej temu, jak nowoczesne implanty wypadają na tle powszechnie dostępnych protez.
Największe różnice pomiędzy protezą a implantem
Proteza jest chętniej wybierana ze względu na niższy koszt wykonania, a także z uwagi na ogólne przekonanie, że wszczepianie implantów jest bolesne. Nic bardziej mylnego. Obecnie stosowane znieczulenia sprawiają, że zabieg przebiega praktycznie bezboleśnie. Kolejna różnica tkwi w „mobilności”. Tradycyjną protezę można, a wręcz trzeba wyjmować, celem oczyszczenia jej z resztek jedzenia. Implant umieszczany jest w kości żuchwy już na stałe. Proteza tradycyjna obejmuje zarówno sztuczne zęby, jak i podniebienie twarde. Może się ona przemieszczać lub czasem nawet wypadać, konieczne są czasem specjalne kremy do protez, utrzymujące je na miejscu przez cały dzień. Z implantami nie ma takiego problemu. Są one wkręcone na śrubę, która z czasem zrasta się z kością, ryzyko jest więc zminimalizowane do zera. Kolejną istotną różnicą jest to, że protezy stosowane są przede wszystkim przy całkowitym braku uzębienia, natomiast implantami można wypełniać pojedyncze ubytki. Jeżeli jednak ubytków jest więcej, można wykonać most na implantach w Gdańsku.
Dlaczego warto zdecydować się na implant?
Niektóre zalety implantów zostały już wymienione, ale są jeszcze inne. Implanty mogą być dobrane idealnie do uzębienia pacjenta. Dobrze wykonany implant nie sprawia praktycznie żadnej różnicy w codziennym funkcjonowaniu. Pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu twarzy, a co więcej, w 90% przypadków, wszczepianie implantu nie powoduje powstawania uszczerbku na sąsiadujących, zdrowych zębach.
Posiadanie implantu a higiena jamy ustnej
Szeroko rozpowszechniony jest mit, według którego implanty nie wymagają takiej samej pielęgnacji, jak prawdziwe zęby. Jest dokładnie odwrotnie. Implant jest imitacją prawdziwego zęba i tak samo odkłada się na nim płytka nazębna, prowadząca do powstawania kamienia. Co więcej, wszędzie można znaleźć informację o tym, że dobry implant służy nawet do kilkudziesięciu lat, co najczęściej oznacza, że nie trzeba go wymieniać już do końca życia. Ale żeby tak było, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Tak samo dbamy o regularne mycie zębów, nie można pominąć czyszczenia nicią dentystyczną – co najwyżej można zainteresować się zakupem nici przystosowanej do czyszczenia implantów, jeśli ta zwykła nie będzie zdawała egzaminu.
Kolejny mit dotyczy konieczności wizyt u dentysty. Implanty wymagają takiej samej kontroli stomatologicznej, jak nasze naturalne uzębienie. Konieczne jest sprawdzenie, w jakim stanie jest implant i wykrycie na czas problemów, które mogłyby mieć wpływ na wszczepione uzębienie. Niektórzy obawiają się także czyszczenia zębów szczoteczką elektryczną. Nie ma ku temu powodów. Szczoteczka elektryczna jest nawet zalecana dużo bardziej, dlatego że lepiej usuwa nagromadzone na zębach zanieczyszczenia, jednak z używaniem jej należy poczekać, aż implant w pełni zrośnie się z kością i skonsultować się przedtem ze stomatologiem.
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wszczepienie implantu lub wykonanie mostu na implantach, nie wykonasz zabiegu w dowolnie wybranym gabinecie stomatologicznym, ponieważ do jego przeprowadzenia konieczne są odpowiednie specjalizacje. Jeśli zatem szukasz miejsca godnego zaufania, zgłoś się do poradni, w której uzyskasz fachową obsługę w miłej atmosferze. Zastosowanie najlepszych metod znieczulających gwarantuje, że wybrane zabiegi przejdziesz sprawnie i bezboleśnie.