Zagadnienie związane z oczyszczaniem ciała z toksyn stało się w ostatnim czasie wyjątkowo popularne. Wiąże się to z trybem życia, jaki aktualnie wiedziemy. Z zanieczyszczeniami stykamy się w powietrzu, w jedzeniu, w wodzie, co przekłada się negatywnie na naszą wydolność i ogólny stan zdrowia. Aby temu zapobiec, konieczny jest detoks. Jakie zioła i inne metody domowe będą w tym najbardziej pomocne?

Jakie zioła wybrać do detoksu?

Pokrzywa zwyczajna – wykazuje ona właściwości odkażające i moczopędne, lecz jednocześnie przy tym sprzyja uzupełnieniu niedoborów witamin. Jest również bogata we flawonoidy i kwasy organiczne.

Mniszek lekarski – powszechnie znany jako mlecz, jest bardzo pomocny w oczyszczaniu organizmu, jako że skutecznie wspomaga proces wydalania toksyn. Tak jak pokrzywa, jest bogaty w związki mineralne i witaminy, a dodatkowo wspomaga pracę wątroby, która również bierze czynny udział w oczyszczaniu organizmu.

Czystek – jego popularność w ostatnim czasie wzrasta z uwagi na jego właściwości antyoksydacyjne i zdolność do niwelowania ilości wolnych rodników, a wszystko to dzięki wysokiej zawartości polifenoli.

Ostropest plamisty – wykazuje silne działanie regenerujące, dzięki czemu blokuje wpływ toksyn na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i wykazując przy tym działanie wspomagające jej poprawne działanie. Ostropest z powodzeniem zmniejsza ilość metali ciężkich, przedostających się do organizmu wraz z wodą i pożywieniem.

Przetacznik leśny – wspomaga oczyszczanie krwi, a do tego ma korzystny wpływ na pracę żołądka i wątroby. Wykazuje również działanie moczopędne, nasila mechanizm pocenia i wspomaga procesy metaboliczne. 

oczyszczanie skóry z toksyn

Jak oczyścić ciało z toksyn? Naturalne sposoby na detoks

Dieta oczyszczająca

Podstawą takiej diety jest… stosowanie jej cały czas. Chodzi o to, że jeśli przed dwa tygodnie będziesz pilnować, by nie dostarczać organizmowi szkodliwych toksyn, po czym znów wrócisz do dawnych nawyków, Twój wysiłek przyniesie raczej krótkoterminowe efekty. Poniżej kilka zasad skutecznej diety:

 • Dieta bogata w błonnik – pęcznieje on w jelitach, pomagając tym samym skuteczniej usunąć toksyny z organizmu.
 • Rezygnacja z papierosów.
 • “Nie” dla kawy, herbaty czarnej i napojów energetycznych.
 • Odstawienie soków owocowych ze sklepu – zawierają dodatkowy cukier.
 • Odstawienie białego pieczywa.
 • Odstawienie czerwonego mięsa.
 • Rezygnacja z alkoholu.

Czy wizyty w saunie wspomogą oczyszczenie z toksyn?

Jak najbardziej. Sauna wspomaga usuwanie z organizmu toksyn takich jak nikiel, miedź, kadm, ołów, a także amoniaku, kwasu moczowego, czy też siarkowego. Walka z toksynami przekłada się korzystnie na ogólny stan zdrowia, czym można lepiej przygotować ją do skuteczniejszego zrzucania kilogramów. Ma to duże znaczenie, jako że umiejętność utrzymania odpowiedniej wagi przekłada się na dłuższe życie.

Poprawie ulega również praca serca. Pobyt w saunie przyspiesza krążenie krwi i działanie procesów przemiany materii, a podniesiona temperatura ciała sprawia, że organizm angażuje swoje siły, by ją skutecznie obniżyć. Wspomaga to proces spalania kalorii, a także oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. 

Dlaczego warto oczyszczać organizm z toksyn?

Pozytywne skutki detoksu są wyjątkowo liczne i warto przekonać się o tym na własnej skórze. O czym warto wspomnieć, wymieniając zalety oczyszczania organizmu?

 • Redukcja nadmiaru kilogramów i obrzęków.
 • Zniwelowanie skórki pomarańczowej.
 • Mniejszy ból stawów i mięśni.
 • Wygładzenie i ujędrnienie skóry.
 • Złagodzenie nerwów.
 • Eliminacja kłopotów ze snem.
 • Walka z zakwaszeniem organizmu.
 • Zmniejszenie bólów głowy.

dieta oczyszcza skórę z toksyn

Jak zagwarantować sobie skuteczność kuracji oczyszczającej?

Udana kuracja to taka, która pozwala na udzielenie wsparcia organizmowi w czasie zwalczania toksyn, a także taka, której efekty pozostają z Tobą na dłużej. Aby tak było, warto rozważyć nie tylko działanie ziół i bogatej w składniki mineralne diety, lecz też skorzystanie z sauny ozonowej, odpowiedzialnej m.in. za wsparcie pracy wątroby i nerek, które to stanowią główne filtry oczyszczające organizm ze szkodliwych złogów. 

Skuteczny detoks organizmu nie musi być skomplikowany. Jeżeli czujesz, że masz problemy ze snem, czujesz osłabienie, przeciążenie, rozdrażnieni i zastanawiasz się jak oczyścić ciało z toksyn, obok diety i ziół rozważ kurację w saunie. To prosty i wyjątkowo przyjemny sposób na walkę z toksynami obciążającymi Cię na co dzień.