Oczekiwanie na narodziny dziecka jest jednym z najważniejszych okresów w życiu kobiety.
Najkorzystniejszym czasem do zajścia w ciążę jest wiek między 18 a 28 rokiem życia, co jest związane z pojawianiem się w tym okresie największej ilości miesięcznych cykli owulacyjnych. Każda z przyszłych matek marzy o tym, aby jej dziecko było zdrowe i piękne, dlatego do poczęcia dziecka trzeba się przygotować.
Jak przygotować się do ciąży?
Przed zajściem w ciążę należy wykonać profilaktyczne badania, czy organizm pracuje prawidłowo, a przede wszystkim cytologię, ale także podstawowe badania krwi i moczu, poziomu glukozy, cholesterolu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o problemy z tarczycą należy wykonać badanie poziomu hormonów. Jeśli nie funkcjonuje ona prawidłowo, to kobieta może mieć problemy z zajściem lub utrzymaniem ciąży. W przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych trzeba je odstawić przynajmniej na kilka miesięcy wcześniej, aby organizm powrócił do normalnego stanu fizjologicznego.
Przed zajściem w ciążę wskazane jest wykonanie badania na obecność chorób zakaźnych i wyleczenie wszelkich stanów infekcyjnych. Warto również wybrać się na wizytę do dentysty w celu wykonania przeglądu stanu uzębienia. Koniecznością jest odstawienie wszelkich używek i racjonalne odżywianie. Należy na miesiąc przed zajściem w ciążę regularnie zażywać kwas foliowy, który eliminuje zagrożenie wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.
Nieprzyjemne dolegliwości w okresie ciąży
Najczęstsze dolegliwości w okresie ciąży to:
- Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, to głównie nudności oraz wymioty, które pojawiają się u większości kobiet, szczególnie rano. Mogą się nasilać pod wpływem zapachów niektórych pokarmów. Korzystnie na te objawy działają herbatki ziołowe złożone z takich ziół jak: melisa, rumianek, mięta, lawenda, tymianek, kozłek lekarski, które nie tylko poprawiają trawienie, ale działają uspokajająco, rozkurczowo. Dolegliwości te pojawiają się na początku ciąży do 14 jej tygodnia, potem najczęściej zanikają. Należy unikać wszelkich środków farmakologicznych chyba, że lekarz zaleci ich przyjmowanie z powodu poważnych zagrożeń dla matki i dziecka.
- Zaparcia, które można łagodzić odpowiednią dietą bogatą w błonnik oraz piciem dużych ilości wody. Należy bezwzględnie unikać stosowania środków przeczyszczających.
- Obrzęki dłoni i stóp, pojawiające się po całym dniu aktywności, występują u większości kobiet, szczególnie w ostatnim okresie ciąży. Znikają najczęściej po wypoczynku. Jest to skutek nadmiernego zatrzymywania wody, co ma zabezpieczyć kobietę przed odwodnieniem w trakcie porodu. Korzystne w takiej sytuacji jest spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości białka oraz eliminacja z diety soli. Pomocą może być także unikanie długotrwałego stania lub siedzenia oraz przybieranie pozycji z nogami nieco uniesionymi.
- Bóle kręgosłupa, które umiejscowione są z reguły w dole pleców, co jest spowodowane wygięciem kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego z powodu zmiany sylwetki w okresie ciąży. Pomocna może być gimnastyka dostosowana do okresu ciąży oraz unikanie zbyt długiego stania lub siedzenia.
- Rozstępy skórne, spowodowane zwiększoną masą ciała i działaniem hormonów. Wcieranie oliwki i specjalnych kremów może ograniczyć pojawianie się rozstępów.
- Bóle brzucha. Są one związane z ze wzrastającym poziomem hormonów, wzrostem macicy i jej więzadeł, co może powodować pojawianie się okresowego czasami dość silnego bólu brzucha. Jeśli towarzyszą mu skurcze, pojawiające się rytmicznie, to może to świadczyć o porodzie przedwczesnym lub poronieniu. Wtedy trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
- Krwawienia, których pojawienie się powinno zawsze skutkować wizytą u lekarza, gdyż może być oznaką poronienia i innych dolegliwości między innymi odklejania się łożyska.
- Drętwienie kończyn. Uczucie to spowodowane jest uciskiem na nerwy biegnące w dłoni przez opuchnięte tkanki nadgarstka. Jest to tak zwany zespół cieśni nadgarstka.
Drętwienie palców w ciąży
Drętwienie palców w ciąży jest objawem zespołu cieśni nadgarstka, powodującym ból nadgarstka, który promieniuje najczęściej do przedramienia. Z reguły to nieprzyjemne uczucie obejmuje wszystkie palce, ale może nie dotyczyć palca małego. Jego przyczyną jest:
- ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka wynikający ze zwiększenia objętości tkanek pod wpływem zmian hormonalnych,
- gromadzeniem się płynów w tkankach nadgarstka i dłoni,
- zwiększenie się masy ciała w okresie ciąży, powodujące ucisk na układ kostny i mięśniowy.
Zespół cieśni nadgarstka w okresie ciąży jest z reguły odwracalny. Po urodzeniu dziecka samoistnie zanika uczucie drętwienia palców, dlatego rokowania są bardzo dobre. W innym przypadku konieczna jest operacja chirurgiczna, gdyż schorzenie z reguły postępuje, objawiając się uciążliwym bólem. Wtedy zazwyczaj przyczyną zespołu cieśni są nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe.
Kiedy można podejrzewać pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka?
Zaniepokoić kobietę powinny objawy takie jak obrzęk ręki, czego skutkiem mogą być na przykład trudności ze zdjęciem obrączki lub pierścionka. Pojawieniu się tej dolegliwości sprzyja nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca w okresie ciąży, dlatego wykonuje się badania, określające poziom cukru oraz kontroluje ciśnienie. Poza tym opieka nad niemowlęciem, a co za tym idzie obciążenie rąk w tym czasie może sprzyjać utrzymywaniu się zespołu cieśni nadgarstka. Pomocą może być rodzina, która odciąży młodą mamę w opiece nad maluchem oraz proste ćwiczenia dłoni, a także stosowanie ortez lub stabilizatorów podczas snu. Poza tym warto wykonać badanie EMG, które wskaże poziom uszkodzenia nerwu pośrodkowego.