USG to jedno z najpopularniejszych badań medycznych, które wykonywać można w różnych miejscach ciała, aby sprawdzić budowę organów wewnętrznych. Za jego pomocą można sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich niechciane narośle, guzy czy torbiele. USG można wykonać na obszarze jamy brzusznej, można też zrobić USG żył. Jednym z rodzajów jest również USG piersi, które powinna wykonywać każda kobieta. Kiedy należy poddać się temu badaniu i dlaczego?
USG piersi – czego można dowiedzieć się dzięki temu badaniu?
USG piersi to badanie nieinwazyjne. Wykonywane jest za pomocą specjalnego aparatu, czyli ultrasonografu. Do wykonania tej procedury medycznej niezbędny jest specjalny żel nawilżający, ułatwiający odbiór obrazu oraz ekran, na którym lekarz lub inna osoba upoważniona do przeprowadzenia badania ma podgląd tego, co kryje się wewnątrz. Dzięki temu można wykonywać dodatkowe zbliżenia i dokładnie sprawdzić każdy element, który może wydawać się nieco podejrzany lub niepokojący.
Jest to badanie bardzo powszechne, które doskonale ukazuje wewnętrzną budowę piersi pacjentki. Dzięki badaniu USG można sprawdzić, czy piersi zbudowane są w większości z gruczołów, co może być przyczyną bolesności i większej wrażliwości biustu. Są także piersi, których głównym budulcem jest tkanka tłuszczowa, wtedy tracą one o wiele szybciej swoją masę wraz z utratą wagi ciała przez pacjentkę, ale za to są o wiele mniej wrażliwe oraz mniej bolesne w trakcie zmieniania się cyklu.
W trakcie badania USG lekarz może sprawdzić również przede wszystkim, czy na żadnej z piersi nie pojawiły się niepożądane zmiany, które mogą być początkiem raka piersi. Na monitorze, a później na wydruku widoczne będą wszystkie guzy, narośle oraz torbiele, które mogą okazać się kompletnie niegroźne lub będzie trzeba je regularnie monitorować, aby sprawdzić, czy nie są to zmiany złośliwe, zagrażające życiu i zdrowiu pacjentki.
Jak często wykonywać USG piersi?
Żeby USG piersi pozwoliło na odpowiednio wczesne wykrycie guza lub raka piersi należy wykonywać je regularnie. Monitorowanie zmian pozwoli obserwować rozwój ewentualnych zmian i w porę wychwycić moment, w którym pojawią się te, które koniecznie trzeba usunąć, aby nie przerodziły się w zmiany złośliwe. Szczególnie u kobiet podwyższonego ryzyka należy uczynić z tej procedury medycznej regularne badanie, wykonywane systematycznie. To, jak często należy przeprowadzać USG, zależy od tego, czy kobieta jest w grupie ryzyka, czy nie.
Lekarze zalecają, aby tego typu badania wykonywać regularnie, co najmniej raz w roku. Jest to niezwykle ważne szczególnie u kobiet po 30 roku życia. W tym wieku ryzyko zachorowania na raka piersi znacznie wzrasta, dlatego lepiej trzymać rękę na pulsie i mieć te sprawy pod kontrolą. W tym przypadku o wiele lepiej zapobiegać niż leczyć. Badanie USG piersi powinno być tak samo regularne, jak standardowa wizyta u ginekologa oraz badanie cytologiczne.
W przypadku kobiet, u których wykryto mutację genów BRCA1 i BRCA2 badanie piersi powinno wykonywać się znacznie częściej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wszystkich pań, u których w rodzinie występowały zmiany nowotworowe na piersiach lub mają skłonności do powstawania torbieli lub innych narośli, które z czasem mogą zmienić w zmiany złośliwe. W takich przypadkach ryzyko jest o wiele większe, dlatego należy wykonywać badanie USG piersi co około pół roku.
Regularna wizyta u lekarza, aby przeprowadzić USG piersi to bardzo ważna kwestia. W tym przypadku systematyczność jest kluczowa, jeśli chce się w porę odkryć potencjalne zmiany na piersiach oraz dokładnie się im przyjrzeć. Sprawia to, że w razie powstania złośliwych zmian można w porę zareagować i rozpocząć odpowiednie leczenie lub po prostu guza, torbiel lub inną narośl usunąć.