Kiedy zaczynamy mieć problemy z wyraźnym widzeniem lub dokuczają nam inne, nietypowe objawy, niezwłocznie powinniśmy poszukać profesjonalnej pomocy. Zaniedbanie regularnych badań wzroku negatywnie wpłynie nasze samopoczucie i komfort życia, utrudni wykonywanie codziennych obowiązków i przyczyni się do pogłębienia problemów. Kiedy warto wybrać się na wizytę i jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?
Badanie wzroku – dlaczego warto je wykonać?
Charakter wykonywanej pracy, nasze przyzwyczajenia, przebyte wcześniej choroby i środowisko, w którym przebywamy na co dzień to podstawowe czynniki, które z biegiem czasu mogą prowadzić do pogorszenia funkcji narządu wzroku. Bezpośredni wpływ na jakość widzenia i ogólną kondycję zdrowotną mają też predyspozycje genetyczne lub wiek pacjenta. Niestety problemy ze wzrokiem zwykle zaczynają się niepozornie i nie dają wyraźnych, jednoznacznych symptomów. W wielu przypadkach nawet nie zauważamy, że z naszymi oczami dzieje się coś złego, zanim nasz stan nie będzie naprawdę poważny. Najważniejszym elementem profilaktyki wielu chorób są więc systematyczne badania wzroku.
Przebieg wizyty zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji pacjenta. Specjalista pomoże nam dobrać pomoce wzrokowe, takie jak soczewki lub okulary korekcyjne, które nie dopuszczą do pogłębianiu się wady i poprawią komfort życia. Podpowie nam też, jak dbać o swoje oczy na co dzień lub zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Pacjenci mogą jednak liczyć nie tylko na kompleksowe badanie funkcji wzroku. Wykorzystując specjalistyczne urządzenia diagnostyczne, będzie w stanie wykryć wszystkie ukryte choroby oczu i aparatów pomocniczych na wczesnym etapie, kiedy wciąż jeszcze mamy duże szanse na wyleczenie. Należą do nich między innymi jaskra, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki lub odwarstwienie siatkówki.
Jak często powinno się badać wzrok?
Teoretycznie na badania okulistyczne powinniśmy zgłaszać się średnio co dwa lata. Terminy następnych wizyt najlepiej jednak ustalić ze specjalistą podczas pierwszej konsultacji. Będziemy wtedy wiedzieć, w jakim stanie są nasze oczy i co powinniśmy zrobić, by uniknąć poważniejszych konsekwencji dla zdrowia. Zastanawiając się, jak często badać wzrok, powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak nasz wiek, stan zdrowia, warunki pracy lub przebyte urazy. Dlaczego ma to znaczenie?
Szczególną opieką musimy otoczyć najmłodszych pacjentów, których wzrok się rozwija. Warto pamiętać, że niektóre wady postępują najbardziej dynamicznie w pierwszym etapie życia. Jakość naszej wizji może też pogarszać się wraz z upływem czasu. Dzieci, młodzież i osoby starsze powinny więc badać wzrok częściej – przynajmniej raz do roku. Taka sama reguła obowiązuje pacjentów, którzy noszą okulary korekcyjne lub zmagają się z wybranymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca.
Kiedy warto zbadać wzrok?
Pacjent powinien udać się do specjalisty zawsze wtedy, kiedy zauważył pierwsze niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach z narządem wzroku. Nie powinniśmy bagatelizować również jakichkolwiek mechanicznych urazów oka.
Co jeszcze może nas zaniepokoić? Wskazaniem do wizyty będzie przede wszystkim nagłe pogorszenie widzenia. Czytany tekst zaczyna się rozmywać, a oczy męczą się znacznie szybciej? A może problemy pojawiają się przy patrzeniu na przedmioty, które znajdują się w pewnej odległości, takie jak ustawiony w salonie telewizor? To znak, że możesz potrzebować okularów korekcyjnych.
Kiedy jeszcze należy zbadać wzrok? Między innymi w przypadku:
- częstych bólów głowy o nieznanej przyczynie,
- silnego przekrwienia oka,
- nadmiernego łzawienia,
- pieczenia i suchości oczu,
- osłabienia ostrości widzenia nocą,
- nadwrażliwości na światło,
- ograniczenia pola widzenia.
Brak regularnej kontroli wzroku – czym grozi?
Nieskorygowana wada wzroku utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności, zakłóca prawidłowy rozwój dziecka i zwiększa ryzyko upadków osób starszych, które należą dziś do tzw. wielkich problemów geriatrycznych. Ale to nie wszystko. W niektórych przypadkach może ona również doprowadzić do nieodwracalnych problemów z widzeniem lub innych poważnych przypadłości, które będą mieć negatywny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia.
Choroby oczu w początkowym stadium często przebiegają bezobjawowo. Kompleksowe badanie okulistyczne zazwyczaj pozwala wykryć je wystarczająco wcześnie, by wdrożyć odpowiednie leczenie i poprawić rokowania pacjenta.
Rezygnując z systematycznych wizyt u specjalisty, ryzykujemy więc nie tylko pogłębieniem się wady lub utratą wzroku, ale też wystąpieniem innych, poważnych problemów zdrowotnych.
Jakie badania wykonuje okulista?
Okuliści zajmują się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób oczu, a także aparatów pomocniczych – powiek, spojówek, narządu łzowego oraz mięśni zewnętrznych. Często wykorzystują w tym celu nowoczesny sprzęt, który pozwala szybko ustalić diagnozę i monitorować przebieg terapii. W niektórych przypadkach może się okazać konieczne wykonanie między innymi angiografii fluoresceinowej lub badania OCT, czyli optycznej koherentnej tomografii dna oka. Wśród innych badań wykonywanych przez okulistę znajduje się najczęściej ocena ostrości wzroku. Ważne ubytki w polu widzenia pomoże uchwycić perymetria. Diagnozę jaskry na wczesnym etapie rozwoju umożliwia natomiast pomiar ciśnienia w gałce ocznej.
W sprawdzonej poradni okulistycznej nie tylko wykonamy podstawowe badania, ale też w zależności od potrzeb będziemy mogli poddać się zalecanym zabiegom leczniczym narządu wzroku. Ich wykonanie umożliwia specjalistyczny laser. Jelenia Góra to miasto, w którym przyjmują okuliści zatrudnieni w Centrum Medycznym Zabobrze, gdzie wszystkie zabiegi przeprowadzane są w oparciu o nowoczesne urządzenia, takie jak laser MLT, laser siatkówki lub laser mikropulsowy oka.
Jak przygotować się do wizyty u okulisty?
Chociaż wizyta u okulisty nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania, przed wyjściem z domu warto uwzględnić kilka podstawowych kwestii. O czym przede wszystkim musimy pomyśleć? Wszystkie osoby, które noszą okulary korekcyjne, powinny zabrać ze sobą ostatnią receptę. Lepiej też zrezygnować z makijażu oczu, który może utrudniać wykonanie niektórych badań. Bezpośrednio przed umówionym terminem konsultacji dobrze jest też zastanowić się, czy w ostatnim czasie męczyliśmy się z nowymi, niepokojącymi objawami, które mogłyby mieć znaczenie diagnostyczne.