Piaskowanie oraz scaling to zabiegi, które polegają na pozbywaniu się osadu na zębach oraz kamienia. Oba typy zabiegów pozwalają nam odzyskać piękny, biały uśmiech.Zabiegi scalingu i piaskowania są przeprowadzane przez dentystów lub higienistki stomatologiczne. Przeprowadzanie obu zabiegów ma na celu pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Pacjenci mogą liczyć na bezbolesne i komfortowe zabiegi. Stomatologia jest dziedziną medycyny, która bardzo szybko się rozwija. Poza tym, najbardziej atrakcyjnym elementem naszej twarzy jest piękny uśmiech. Przebarwione zęby mogą być powodem wstydu dla wielu osób. Zabiegi, jakimi są scaling i piaskowanie zębów, pozwalają na odzyskanie pięknego wyglądu zębów. Decydowanie się na tego typu zabiegi pozwoli nam także zapobiec powstawaniu i pogłębianiu się próchnicy. To z kolei przyczynia się do optymalizowania kosztów leczenia stomatologicznego. Zaniedbując zęby, możemy doprowadzić do ich wypadania, co z kolei wiąże się z koniecznością wyrywania ich i zakładania koron, co jest o wiele bardziej kosztownym zabiegiem.

Czym jest piaskowanie i scaling?

Scaling to usługa, która polega na usunięciu kamienia nazębnego. Wykonuje się ją nad dziąsłami oraz pod nimi. Kamień bowiem jest osadzony na szyjkach zębowych. Kamień może być przyczyną paradontozy lub próchnicy. Dentysta podczas zabiegu scalingu oczyszcza zęby z kamienia. Scaling jest całkowicie bezbolesny. Krótko po zabiegu można odczuwać dyskomfort i nadwrażliwość, jednak jest to uczucie, które szybko mija i nie wiąże się z niczym groźnym.
Piaskowanie zębów, to z kolei zabieg, który bardzo często wykonuje się po przeprowadzeniu scalingu. Zabieg ten polega na usunięciu osadu nazębnego oraz przebarwień. Za pomocą specjalnego urządzenia można usuwać również kamień, jednak tylko w miejscach łatwo dostępnych. Piaskowanie zębów może być wykonywane jako zabieg uzupełniający po scalingu. Bardzo często jednak, piaskowanie jest przeprowadzane jako pojedynczy zabieg. Jego celem jest dokładne i całkowite usunięcie przebarwień z wgłębień i bruzd na zębach. Jest to idealna opcja dla wszystkich osób, których układ zębów jest dość ciasny.
Piaskowanie trwa najdłużej pół godziny i odbywa się poprzez zastosowanie zmieszanego proszku dentystycznego i wody, w celu wyczyszczenia zębów. Mieszanka jest nanoszona na zęby pod ciśnieniem, dzięki czemu można uzyskać długotrwały efekt. Po zabiegu trzeba zrezygnować z picia herbaty i kawy oraz ze spożywania produktów spożywczych mających działanie barwiące zęby. Dodatkowo, dentyści zalecają powstrzymanie się od palenia papierosów.

dentystaWskazania i przeciwskazania

Zarówno scaling, jak i piaskowanie są polecane osobom, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty. Przebarwienia, jakie powstają na skutek używek, mogą powodować nieestetyczny wygląd zębów. Dziś, oba typy zabiegów wykonuje się bez bólu i dyskomfortu dla pacjenta. Technologia dentystyczna pozwala szybko pozbyć się kamienia, przebarwień czy próchnicy. Warto pamiętać o tym, że w tych przypadkach należy powtarzać zabieg najlepiej co kilka miesięcy. W ten sposób, będziemy mogli zadbać o to, by nasze zęby zawsze były białe i zdrowe.
Poza tym, piaskowanie jest zalecane osobom, które noszą stały aparat ortodontyczny. Aparat uniemożliwia dokładne czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki. Zabieg piaskowania pozwoli zachować prawidłowy poziom higieny.
Stosowanie powyżej opisanych zabiegów pomaga zachować estetyczny wygląd i poprawić higienę naszej jamy ustnej. Wiąże się z tym znaczna poprawa stanu jamy ustnej.


Na scaling i piaskowanie warto wybrać się do polecanego specjalisty, który wykona zabieg w jak najbardziej komfortowych warunkach. My polecamy gabinet stomatologiczny Podralscy.