Stomatologia zachowawcza to podstawa stomatologii, czyli leczenie ubytków pochodzenia próchnicowego i nie próchnicowego.

Celem tego leczenia jest usunięcie chorych zainfekowanych bakteriami twardych tkanek zębów i wypełnienie braków materiałami naśladującymi własny ząb, aby jak najdłużej zachować go zdrowego w jamie ustnej. Pomimo tego, że obecnie używane materiały cechują się dużą wytrzymałością i estetyką używamy ich do wypełnienia małych i średnich ubytków w zębach.

W przypadku dużych ubytków w zębach lepszym rozwiązaniem jest wykonanie uzupełnień w pracowni protetycznej w postaci wkładów i nakładów, wykonanych z metali, kompozytów czy ceramiki. Zadaniem takich wypełnień jest nie tylko odbudowa estetyczna ale co najważniejsze funkcjonalna zęba.

Dobry stomatolog Nowa Huta

Zęby, które wymagały leczenia kanałowego(przewodowego) bardzo często są zębami bardzo zniszczonymi. Często wymagają wzmocnienia za pomocą odpowiednich wkładów z włókna szklanego i dalszej odbudowy materiałami złożonymi lub nadbudową protetyczną.

Stosując obecne na rynku wysoko zaawansowane technologicznie wypełnienia oraz systemy łączące jesteśmy w stanie założyć wypełnienie tak, że będzie ono niezauważalne, estetyczne, perfekcyjnie wymodelowane, wypełnienie, które będzie harmonizowało z sąsiednimi zębami zarówno pod względem koloru jak i kształtu, a dzięki zastosowaniu najnowszych systemów polerujących idealnie gładkie i lśniące tak jak zęby sąsiednie.

Ale to nie wszystko. Nie możemy zapomnieć o przyczynie powstania ubytku i musimy ją usunąć,gdyż samo założenie pięknego wypełnienia na nic się zda jeżeli przyczyna nadal pozostanie w jamie ustnej i w krótkim czasie doprowadzi do powstania nowego ubytku.

Pedodoncja – stomatologia dziecięca

Zęby dziecka wymagają troskliwej opieki już od chwili pojawienia się w jamie ustnej. Zaniedbania mogą doprowadzić do powstania ubytków próchnicowych a te nieleczone powodować ból i powstanie obrzęków. Ból zęba u małego dziecka to nieprzespane noce zarówno dziecka jak i jego rodziców. To w większości przypadków terapia antybiotykowa a czasami konieczność przedwczesnego usunięcia przyczynowego zęba co może w przyszłości skutkować wadą zgryzu. Przewlekle toczące się stany zapalne w zębach mlecznych mogą spowodować uszkodzenie rozwijających się pod nimi zawiązków zębów stałych. Stomatolog jest jednak w stanie pomóc właściwie w każdym problemie związanym z zębem.

Dobry stomatolog kładzie duży nacisk na higienę i profilaktykę już u najmłodszych pacjentów. Indywidualnie ustala się plan leczenia poczynając od:

  • Wizyty adaptacyjnej
  • Indywidualnej nauki higieny małego pacjenta i jego rodziców
  • Profilaktyki
  • Kończąc na doborze odpowiednich metod leczenie

Każdemu dziecku w moim gabinecie poświęca się tyle czasu ile potrzebuje a każdy zabieg wykonywany jest tylko za zgodą naszego małego pacjenta. Każde dziecko to mały wielki bohater.