Śnieżnobiały uśmiech, to marzenie każdego z nas. Niestety bardzo często okazuje się, że kolor naszych zębów, to nie jedyny problem z jakim się zmagamy. W wyniku różnego rodzaju zaniedbań lub urazów, a nawet na skutek naturalnych niedoskonałości, wstydzimy się naszych zębów. Z pomocą przychodzi jednak współczesna stomatologia i jej rozwiązania. Licówki należą do jednych z nich. Czym są, kiedy się je stosuje i jakie są zalecenia dla pacjentów zaraz po ich założeniu? Przekonamy się.
Czym są licówki?
Licówki, to określenie używane w odniesieniu do bardzo cienkich płatków porcelany, które nakładane są na wcześniej opracowane zęby. Dzięki takiego rodzaju nakładkom, uśmiech zyskuje bardzo wiele. Z racji tego, że licówki umieszczane są od zewnętrznej strony, która widoczna jest dla wszystkich, używa się ich do poprawy wyglądu.
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym, dobierany jest konkretny plan leczenia. W trakcie kolejnych oszlifowuje się powierzchnię zębów i robi wycisk, który odwzorowuje układ naszych zębów. Na jego podstawie powstają specjalnie zaprojektowane dla nas licówki. By czas oczekiwania na wizytę główną, a więc tą, w trakcie której nakłada się licówki, nie dłużył się w nieskończoność – lekarz wykonuje tak zwane nakładki tymczasowe. Warto wspomnieć też, że tego rodzaju rozwiązanie z powodzeniem zastosować można w przypadku jednego zęba, jak i całego ich rzędu.
Poza tym, licówki cementowane są na stałe. A to oznacza, że nie można ich zdjąć. Nie istnieje też żadne ryzyko, że w trakcie jedzenia czy picia osuną się one z zębów.
Kiedy stosuje się licówki?
Wobec wszystkich zalet licówek i dość prostego w swym schemacie ich mocowania, czas przejść do kolejnej kwestii. A mianowicie pytania: kiedy najczęściej stosuje się i zaleca licówki?
Takowe rozwiązanie przeznaczone jest dla pacjentów, którzy pragną zmienić kształt, kolor lub długość swoich zębów. Co więcej, dzięki licówkom można też niwelować niewielkie szpary między zębami. Jeśli zatem takowe stanowią kompleks, warto rozważyć tą opcję. Poza tym licówki świetnie odbudowują też brakujące fragmenty zębów i niwelują ich krzywiznę. Gdy pacjent cierpi z powodu przebytego urazu czy naturalnych dysproporcji, licówki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Bywa jednak, że nie można ich zastosować. Tak dzieje się w przypadku pacjentów cierpiących z powodu bruksizmu. Przeciwskazaniem jest też niewystarczająca higiena jamy ustnej, a także brak zębów bocznych. Nie bez znaczenia pozostają też zbyt krótkie zęby czy nieprawidłowości zgryzu. W przypadku tych ostatnich istnieje zbyt duże ryzyko nadmiernego obciążenia licówek.
Jakie są zalecenia dla pacjentów po założeniu licówek?
Po założeniu licówek ważnym jest, by unikać skrajnych temperatur. Chodzi tu jednak o zaledwie kilkanaście godzin po wizycie w gabinecie stomatologicznym. W kolejnych dniach nie trzeba przestrzegać jakiś rygorystycznych zasad. Zalecenia higieniczne też są w normie. A więc takie, jak w trakcie codziennego dbania o naturalne zęby. Musimy myć je przynajmniej dwa razy dziennie i dwa razy do roku ściągać kamień.
Wszystkie powyższe kwestie powinny być jednak wyjaśnione w gabinecie stomatologicznym. Jeśli wybieramy konkretny, zastanówmy się zatem dobrze. Ważny jest bowiem nie tylko profesjonalizm, ale również podejście do pacjenta. Licówki i inne rozwiązania z zakresu stomatologii proponuje nam między innymi Stomatologia Podralscy – Centrum stomatologiczne z Gdańska.
Usuwanie zębów, diagnostyka, leczenie kanałowe, implanty zębów, protetyka, wybielanie zębów, paradontoza i leczenie przyzębia – to tylko niektóre z proponowanych tam usług. Zgłaszając się w to miejsce po pomoc, wykwalifikowana kadra stomatologów dobierze odpowiednie rozwiązanie i zaproponuje wszystkie możliwe dla nas opcje. Gdy zależy nam na wyglądzie i poprawie estetycznej zębów, jedną z nich mogą być właśnie licówki.