Dobór właściwego łóżka szpitalnego jest szczególnie ważne dla dobra korzystającego z niego pacjenta. Ułatwia też opiekę nad pacjentem personelowi lub domownikom, w przypadku rehabilitacji domowej. 

Jego główne zadanie to zapewnienie odpowiedniego podparcia częściom ciała szczególnie narażonym na odleżyny, takich jak lędźwie czy uda. Jakie jeszcze cechy powinno posiadać dobre łóżko szpitalne?

Dobór odpowiedniego łózka – wyposażenie standardowe

Łózko szpitalne posiada rozbudowane wyposażenie standardowe oraz opcjonalne, dobierane w zależności od potrzeb. Do wyboru są łóżka obsługiwane w sposób manualny oraz zasilane prądem. Wybór danego rodzaju zależy od potrzeb. Sterowanie elektryczne może być dużym udogodnieniem dla pacjentów, którzy dzięki niemu będą mogli wyregulować łóżko samodzielnie, bez potrzeby korzystania z pomocy personelu.

Niezależnie od dobranego modelu, każde łózko posiada wyposażenie standardowe, mające kluczowe znaczenie dla wygody pacjentów. Biorąc pod uwagę to, że pacjenci spędzają na nim większość czasu w ciągu doby, konieczne są dobrej jakości systemy regulacyjne. Dobrym przykładem mogą być mechanizmy autoregresji, dzięki którym segment zapewniający oparcie pleców może być odsunięty na dogodną odległość od stałego segmentu leża, co umożliwia znaczne odciążenie odcinka lędźwiowego oraz ud, a są to części ciała najbardziej narażone na odleżyny.

Inną istotną funkcją jest wprowadzenie antystatycznych kół z blokadą, które zarówno umożliwiają łatwe sterowanie łóżkiem w razie konieczności szybkiego, jak i sprawnego przewiezienia pacjenta, a także szybkie zablokowanie kół, celem podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Odpowiedni poziom stabilności łózka to dużo lepsze zabezpieczenie przed niechcianym wypadkiem.

Konstrukcja łoża musi ułatwiać szybki dostęp do pacjenta w razie nagłej potrzeby oraz łatwy demontaż elementów konstrukcji celem dezynfekcji. Inne niezbędne elementy to krążki odbojowe, które stanowią zabezpieczenie ścian przed uderzeniami, oraz mogące chronić łózko przed uszkodzeniami.

Kolejne ważne elementy to: system regulacji barierek, demontowane szczyty łózka, lub mocowanie segmentów łoża. Części te mają za zadanie ułatwić demontaż celem przeprowadzenia dezynfekcji oraz poprawy komfortu użytkowania łóżka. 

Krótki przewodnik po wyposażeniu dodatkowym

  • Najważniejszym wyposażeniem dodatkowym jest z pewnością barierka boczna. Zabezpiecza ona pacjentów przed wypadnięciem, jest też bardzo dobrym rozwiązaniem dla pacjentów o utrudnionym poruszaniu się, gdyż barierka staje się tu stabilną podporą, na której mogą się w razie potrzeby wesprzeć. 
  • Inną pomocą przy poruszaniu się na łóżku i podnoszeniu się z niego to uchwyt ręki. Wysięgnik jest umieszczony na dogodnej wysokości, solidnie wmontowany w tuleję wezgłowia.
  • Często potrzebny jest wieszak kroplówki oraz uchwyty na kaczkę, basen lub worek z moczem. Inne udogodnienia to wmontowana półka na pościel.
  • Wyposażenie dodatkowe klasycznego łózka szpitalnego właściwie nie różni się od opcjonalnego ekwipunku, zastosowanego przy łóżkach zasilanych elektrycznie. 
  • Dla osób wyższych można w niektórych modelach przedłużyć leże aż o 20 cm tak, aby nie trzeba było zdejmować szczytu łózka. 

łóżko szpitalne

Czym charakteryzuje się łózko sterowane elektrycznie?

Sterowane elektrycznie łózko szpitalne jest bardzo proste w obsłudze, co znacząco wpływa na komfort pacjentów. Panel sterowniczy może być zastosowany na dwa sposoby: może być to panel centralny lub skrzynka blokująca, która obejmuje podstawowe funkcje regulacyjne. Z kolei panel centralny posiada opcje dodatkowe, które ułatwiają dostosowanie ułożenia do potrzeb pacjenta. Rozwiązanie takie zapewnia m.in. oferowany przez firmę U.B.M.-KOTASIŃSKA model łóżka szpitalnego WERSA.

Inną zaletą tego typu łózka jest wyposażenie go w akumulator, dzięki któremu można nim nadal sterować mimo chwilowego braku zasilania sieciowego lub dłuższej awarii prądu. Ergonomiczny pilot, obsługujący wszystkie dostępne funkcje elektryczne, daje możliwość korzystania z niego z użyciem tylko jednej dłoni, co stanowi niewątpliwie duże ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i dla szpitalnego personelu lub domowników.

Łózka szpitalne, niezależnie od tego, czy są oddane do użytkowania w publicznych placówkach opieki zdrowotnej, czy służą pacjentom w czasie indywidualnej rehabilitacji w domu, muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, oraz posiadać odpowiednie oznakowanie, gwarantujące bezpieczeństwo podczas użytkowania. Wszystkie wyroby, oferowane na stronie meble-medyczne.pl posiadają znak CE, co oznacza, że oferowane wyroby spełniają wszelkie normy i są zgodne z dyrektywami wystosowanymi przez Unię Europejską.